Ameriks par “oligarhu sarunām”: Tās sarunas, ko piedēvē man, iespējams, ir runājis cits cilvēks

21 komentārs

Pēdējā laika smagāko tiesas spriedumu par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu saņēmušas Rīgas brīvostas amatpersonas. Leonīdam Loginovam un vietniekam Aigaram Pečakam Rīgas apgabaltiesa piespriedusi ne tikai naudas sodus un aizliegumu ieņemt vadošos amatus brīvostā, bet arī atmaksāt valstij turpat 900 000 nelikumīgi iztērētos līdzekļus.

Ostas valdes priekšsēdētājs Andris Ameriks saka, ka Pečaks un Loginovs darbu turpinās, kamēr spriedums nebūs stājies spēkā. Kāda KNAB viesnīcā “Rīdzenē” noklausīta un tagad atklātībā nonākusi saruna liek labāk saprast, kāpēc Ameriks Loginovu aizstāv.

Rīgas brīvostas pārvaldē Valsts kontrolei bijis daudz ko pētīt. Aizdomas, ka ar ostas naudu amatpersonas rīkojas, kā ar savu, radušās arī iepriekš. Tomēr uz apsūdzēto sola Rīgas brīvostas pārvaldnieks Leonīds Loginovs un viņa vietnieks Aigars Pečaks sēdās pēc valsts galvenās audita iestādes 2014.gadā publicētā. Apsūdzība ir par trim epizodēm, un pārkāpumus var uzskatīt par salīdzinoši maznozīmīgākiem. Loginovs un Pečaks pārkāpuši ziedošanas kārtību un nelikumīgi izmaksājuši vairākus simtus tūkstošus lielus bonusus brīvostas darbiniekiem. Brīvosta prēmijas dāsni maksājusi vienmēr, taču krīzes dēļ Saeima 2009.gadā tās aizliedza ar likumu.

Elita Krūmiņa
Valsts kontroliere

Atcerēsimies, ka tie bija gadi, kad valstij bija krīze – visas valsts līmenī bija aizliegts izmaksāt šīs prēmijas un bonusus. Un atkal jautājums, kāpēc viena institūcija var to traktēt savādāk un neievērot likumu, un, manuprāt, un tas ir tiesiski absolūti nepareizi.

 

 

Ziedojot Liepājas Jūrniecības koledžai un cunami cietušajiem Japānā, brīvosta pārkāpa likumu – tai vispirms nauda bija jāieskaita valsts budžetā un par vairāk nekā 200 000 eiro izlietojumu tad lemtu valdība. Ostas amatpersonas par šiem līedzekļiem izlēma vienpersoniski. Tiesā Loginovs un Pečaks aizstāvējās, ka tie nemaz neesot ziedojumi. Japānas gadījumā – tā bijusi dalības maksa starptautiskā organizācijā, bet ar koledžu – slēgts darījums.

Leonīds Loginovs
Bijušais Rīgas brīvostas pārvaldnieks (2016.gada 19.septembris)

Mēs iemaksājām dalības maksu organizācijā, un Liepājas koledžā mums bija darījums. Mēs viņiem ieskaitījām naudu, viņi apmāca mūsu darbiniekus.

Elita Krūmiņa
Valsts kontroliere

Mēs pret šo informāciju izturamies ļoti kritiski. Ir iespēja revīzijas laikā vēl bija iesniegt papildus informāciju. Tad rodas jautājums – ja šie dokumenti tādi bija, kur tie bija pirms tam?

 

Artis Kļaviņš
prokurors (2016.gada 19.septembris)

Ja lieta ir nosūtīta uz tiesu, tad es kā apsūdzības uzturētājs pierādījumus esmu uzskatījis par pietiekamiem.

Pirmajā instancē tiesnese Aija Āva Loginovu un Pečaku attaisnoja. Tiesnesei radās šaubas, kā īsti likums piemērojams un šaubas kalpoja par labu apsūdzētajiem.

Otrajā instancē Rīgas apgabaltiesa triju tiesnešu sastāvā lēma, ka pierādījumi ir pietiekami. Loginovu un Pečaku atzina par vainīgiem dienesta stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā.

Signe Kalniņa
Rīgas apgabaltiesas tiesnese

Tiesu kolēģija uzskatīja, ka 1. instance bija nepietiekoši uzmanīgi vērtējusi rakstveida pierādījumus un liecinošo personu liecības un mēs pārvērtējām un nonācām pie pretēja secinājuma. (NP: Kas tie bija par pierādījumiem?) Dokumenti – rīkojumi, rēķini, ekspertu atzinumi – šāda veida dokumenti.

Loginovam un Pečakam piespriesti naudas sodi un valstij jāatmaksā nelikumīgi izmaksātie – turpat 900 000 eiro. Tāpat abiem vairākus gadus aizliegts ieņemt vadošus amatus brīvostas pārvaldē. Spriedums nav stājies spēkā. Jo pārsūdzēts Augstākajā tiesā.

Šā gada pavasarī ostas vadībā notika izmaiņas. Sacīdams, ka dodas pensijā, Loginovs pēc 23 gadu darba atstāja brīvostas pārvaldnieka amatu. Tomēr pilnībā viņš darbu nepameta, jo kļuva par ostas pārvaldnieka ārštata padomnieku.

Pečaks joprojām ir ostas amatpersona. Par viņu būs jālemj ostas valdei. To vada Andris Ameriks un valdē arī četri valsts pārstāvji. Aptaujātie valsts pārstāvji nepiekrīt, ka no Pečaka un Loginova darbībām osta būtu cietusi. Valde pirms tiesas sprieduma lūdza izvērtēt Loginova un Pečaka pārkāpumus. Un kāds auditorkompānijas atzinums bijis Loginovam un Pečakam labvēlīgs. Valde uz to paļāvās.

Jānis Baiks
Rīgas brīvostas valdes loceklis (Valmierai un Vidzemei)

(NP: Precizējiet, lūdzu, kas tā bija par auditorkompāniju?) “Deliotte”! (NP: Un jūs paļāvāties uz auditorkompānijas spriedumu juridiskajos jautājumos?) Nu, jā! Viņi tika ļoti precīzi pārbaudīti un nebija pamata neuzticēties auditoram, kas veic ikgadējas revīzijas un pirmais spriedums arī tāds bija. Tagad ir jauna situācija. Būs pavisam cits stāsts.

Vadims Baraņņiks
Rīgas domes deputāts, Rīgas brīvostas valdes loceklis (“Saskaņa”)

(NP: Vai jūs kā valde esat vērtējuši, kādu pienesumu dod Pečaks un Loginovs konkrēti?) Es domāju, ka gan Loginovs, gan Pečaks, ņemot vērā viņu pieredzi, noteikti dod pienesumu. (NP: Un konkrēti?) Konkrēti tie cilvēki ir ar lielu pieredzi un šo pieredzi neizmantot, manuprāt, būtu nelietderīgi. (NP: Bet kādos jautājumos konkrēti Loginovs ir noderīgs padomdevējs?) Šie jautājumi jums jāuzdod brīvostas pārvaldniekam.

Andris Ameriks
Rīgas vicemērs, Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājs (GKR)

Ir divi diametrāli pretēji spriedumi par 180 grādiem. Un būtu pareizi sagaidīt Augstākās tiesas verdiktu, kurā pusē svaru kausi nosvērsies.

Valsts kontrole lūdza prokuratūru izmeklēt vēl kādu Rīgas brīvostas pārvaldes amatpersonu iespējamu likumpārkāpumu. Osta 2009.gada nogalē iznomāja savus velkoņus Ventspils mēra Aivara Lemberga bērniem piederošā ”LSF holdings” meitas firmai. Uzņēmumu ostā ielaida, lai nepieļautu ostai nepakļāvīgas kompānijas darbību, kas sniedz tos pašus pakalpojumus. LSF holdings ostā nostrādāja trīs mēnešus, bet par velkoņu nomu nesamaksāja. Žurnālā Ir publicētās ”oligarhu sarunas” iespējams atklāj, kā lietas sakārtotas.

2010.gada 11.oktobrī viesnīcā ”Rīdzene” tiekas Ameriks, Lembergs un Ainārs Šlesers. Pirms dažām dienām Ameriks ievēlēts ostas valdes priekšsēdētāja amatā. Tam bija jāvāc balsis un palīdzību neliedza arī Lembergs. Tagad situācija ir pretēja, un Lembergs Amerikam prasa nokārtot, lai osta no viņa bērniem neprasa pusmiljonu lielo parādu. Loginovam esot dots kukulis. Ameriks sola izkļūt no konflikta, lai Lemberga bērniem parāds nav jāmaksā. Tā arī notiek, jo “LSF holdings” meitas uzņēmums bankrotē, bet osta pusmiljonu parādu tā arī neatgūst.

Aivars Lembergs: Tur atkal “LSF holdings” ir, nu, izīrēja tos.. Nu, paņēma kukuli tur kaut kādus 300 000 dolāru, ja.. Izīrēja tur to skaut kādus velkoņus.. Bija būtiska vienošanās par kaut kādiem..

Andris Ameriks: Nē, nu tur bija valdes priekšsēdētāja vienošanās, tur nekādas.. Bet tur jau nebija īstenībā ne pieņemts konkrēts.. tur jau paši paņēmām atpakaļ.

Aivars Lembergs: Nē, nu, saproti, viņi gāja uz kontraktu, ka viņiem būs zināms termiņš, ka viņi to naudu atpelnīs. Tagad iznāk, ka viņi tur ir palikuši, it kā pēc tiem aprēķiniem, brīvostas pārvaldei parādā 500 tūkstošus dolāru, ja?

Nu, es nezinu, varbūt mazāk vai kā, bet, nu..

Vārdu sakot , samaksāja Loginovam un kompānijai, naudu, ja. Tie paņēma. To, ko apsolīja, – neko neizdarīja, un vēl kompānija vēl palika parādā, ja..

Andris Ameriks: Nu, tur nekādu naudu nesamaksāja, beigās viss bija tikai par solījumiem..

Aivars Lembergs: Ja?

Andris Ameriks: Tieši tā, ja jau būtu samaksājuši.. (smejas)

Aivars Lembergs: Āā!

Ainārs Šlesers: Nē, nu, Aivar, tā pozīcija ir tāda..

Aivars Lembergs: Pag, bet gribēju pabeigt šito jautājumu. Man tev lūgums būtu – varbūt varētu paskatīties, kā no tā konflikta vismaz iziet ārā.

Andris Ameriks: Es domāju, ka iziesim.

Andris Ameriks
Rīgas vicemērs, Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājs (GKR)

(NP: Kāpēc jūs kā valdes priekšsēdētājs nepanācāt, ka no šīs kompānijas – no Lemberga bērniem pastarpināti piederošas kompānijas osta neatgūst pusmiljonu?) Bez komentāriem. Valdes priekšsēdētājam ir tikpat daudz varas kā pārējiem septiņiem valdes locekļiem. Ja jūs palasīsiet likumu un ostas nolikumu, valdes priekšsēdētājs tikai vada sēdes un paraksta protokolus. Taču viņam nav nedz administratīvas varas, nedz ietekmes līdzekļu. (NP: Bet par šo kompāniju jūs diezgan kompetenti izsakāties “oligarhu sarunās”, tur jums ir diezgan daudz informācijas. Lembergs saka, ka esot samaksāts Loginovam kukulis 300 000 un nekas nenotiekot?) Es teiktu tā, šīs oligarhu sarunas, kas musina sabiedrību, liela daļa no tām, tikai tad, kad parādīs man audio, tikai tad es tās komentēšu. Tās ir montētas, saliktas kopā. Droši varu teikt, ka tās sarunas, ko piedēvē man, iespējams ir runājis cits cilvēks. Nav šodien ne manā stilā šādas pārrunas vest. Tikpat labi jūs šodien uz brokastu laiku šādas sarunas ierakstījāt, un tagad tās prasāt man komentēt. (NP: Jūs neesat ar Lembergu runājuši.) Neesmu.. (NP: Ka ir kompānija, kam osta iznomāja velkoņus, un kas ir parādā ostai veselu pusmiljonu.) Neesmu. Šādu faktu pat nezinu. Ikdienā ne ostas valdes locekļi, ne valdes priekšsēdētājs neseko līdzi tiem pienākumiem, kas jāveic ostas pārvaldei. Un ar Lemberga kungu es tiešām to neesmu pārrunājis.

 

Andrejs Judins
Saeimas deputāts, parlamentārās izmeklēšanas komisijas pārstāvis

Krimināllietā, kuru es lasu, tāda saruna ir. Lasot materiālus un klausoties es redzu, ka tāda saruna ir notikusi. Es pat salīdzināju, ņēmu žurnālu, ņēmu krimināllietas materiālus, un audio – nu, sakrīt!

Saeimas deputāts Andrejs Judins KNAB iepazīstas ar izbeigtās “oligarhu lietas” materiāliem. Judins apstiprina, ka žurnālā publicētais fragments ir autentisks. Lai pārliecinātos,ka viens no runātājiem tiešām ir Ameriks, deputāts klausījies arī konkrētās sarunas audio versiju. KNAB epizodi ap ostas pazaudēto pusmiljonu tālāk nav izmeklējusi.