AM ziņu portāla izveidē konsultēs firma, kurā strādā par iepirkumu atbildīgās amatpersonas dzīvesbiedre

4 komentāri

Latvija ir spēcīgākās militārās alianses NATO dalībvalsts, bet tai nav vienota informācijas un komunikācijas kanāla.

Aptaujas liecina, ka informāciju par valsts aizsardzību tūlīt aiz televīzijas kanāliem, sabiedrība iegūst interneta vidē un ar sociālo mediju starpniecību. Pirms gada tika izlemts, ka valsts aizsardzības tematikai tiks veidots mūsdienīgs ziņu portāls.

Esošās platformas “Sargs.lv” pārveidotājus izraudzījās konkursā. Tagad atklājies, ka par ministrijas konsultantu izraudzīta firma, kur strādā par iepirkumu atbildīgās amatpersonas dzīvesbiedre.

Aizsardzības nozares aktualitātes interesē ne tikai karavīrus, jaunsargus, zemessargus un šīs jomas ierēdņus, militārās ziņas noder arī plašākai sabiedrībai. Līdz pagājušā gada beigām šo informāciju sniedza ikmēneša izdevums “Tēvijas sargs” un interneta portāls “Sargs.lv”. Taču Aizsardzības ministrijas (AM) pasūtīts audits atklāja, ka portāls ir nepilnīgs, žurnāls nemoderns un dārgs un, neskatoties uz Latviešu strēlnieku apvienības un virsnieku apvienības iebildēm, izdevumu likvidēja, lielāko daļu redakcijas atlaida.

“Toreiz lēmums bija tāds, ka tiks mainīta koncepcija, nebija tā, ka vienkārši likvidē un ar to viss beidzas. Tika pieņemts lēmums iet līdzi laikam un izskatīt, cik tas viss izmaksā. To visu izvērtēja un pieņēma lēmumu radīt jaunu digitālu mediju. Lai ir iespēja to informāciju iegūt daudz lielākai cilvēku grupai un daudz vienkāršāk,” norāda bijušais aizsardzības ministrs, Saeimas deputāts Raimonds Bergmanis (ZZS).

Aizsardzības ministrija ministra Bergmaņa laikā izlēma informācijas kanālus uzturēt un saturu veidot centralizēti. Uz militāro ziņu portāla izveidi izsludināja konkursu. Un par atbildīgo šajā iepirkumā nozīmēja AM Militāri publisko attiecību departamenta direktoru Kasparu Galkinu.

“Pēc tam jau attiecīgi bija šis te padomes lēmums, ka slēdzam šo te žurnālu “Tēvijas sargs” un risinām jautājumu par mūsu digitālo platformu. “Sargs.lv”, kas ir platforma tikai nosaukuma dēļ, tai šobrīd nav redakcija. Paši departamenta darbinieki tur ievieto ziņas, ievieto materiālus,” skaidro Galkins.

Konkursa laikā par aizsardzības ministru kļuva Artis Pabriks no “Attīstībai/Par”,  bet atbildīgais par iepirkumu palika Galkins. Tenderī pieteicās divi pretendenti – “Deep White”, kas bija strādājusi ar ministriju iepriekš un firma “Wunder Latvia” ar apakšuzņēmumu “Repute”, kur strādā Galkina dzīvesbiedre Inga.

Galkins stāsta, ka par sabiedrisko attiecību firmas “Repute” iesaisti konkursā viņš nav zinājis. Un ieraugot tā vārdu pretendentu piedāvājumā, viņš sevi no konkursa komisijas atstatījis.

Galkins: Tieši tajā brīdī, mana darbība komisijā tika pārtraukta.

“Nekā personīga”: Un kad Jūs pats uzzinājāt, ka “Repute” būs viens no apakšuzņēmējiem?

Galkins: Es to nezināju. Tas ir virsuzņēmēja lēmums, kādu viņš piesaista apakšuzņēmēju.

“Repute” un “Wunder Latvia” piedāvājumu ministrija atzina par saimnieciski izdevīgāko. Iepriekš abas kompānijas nevienā valsts vai pašvaldību iepirkumā nav startējušas kopā.

Lielāko daļu no 123 000 eiro lielā iepirkuma tērēs militāro ziņu portāla tehniskajai izstrādei, bet apmēram 43 000 eiro saņems “Repute” par “Sargs.lv” redakcijas darbinieku apmācību un kampaņu.

“Nekā personīga”: Ļaujiet man saprast – dzīvesbiedres uzņēmums apmācīs jūs, kādu satura informāciju ievietot mājas lapā?

Galkins: Nevis apmācīs, kāda satura informācija, jo tā būs mūsu atbildība, bet par to, kā strādā redakcija šādam portālam.

“Nekā personīga”: Jūs domājat ”Repute” ir vienīgā kompānija Latvijā, kas šādas konsultācijas var sniegt?

Galkins: Es nevērtēju, vai vienīgā. Tas lēmums bija SIA “Wunder Latvia” piesaistīt, un man ar to nav nekāda sakara.

“Repute” valdes priekšsēdētāja Iveta Dzērve norādīja, ka kompānijas stratēģiskā konsultante Inga Galkina nav iesaistīta AM iepirkumā. Vai uzvarētājam bija priekšrocības konkursā, ņemot vērā ģimeniskās saites, tieši pateikt nevar. Tikai aizdomīgi niecīgs tenderī bija pretendentu skaits – tikai divi.

“Man nav šādas informācijas, un es to nevaru nokomentēt. Bet, protams, ka par to var aizdomāties,” saka Bergmanis.

Ingai Galkinai ir sena pazīšanās ar pašreizējo aizsardzības ministru Arti Pabriku. Viņa konsultēja viņu laikā,  kad viņš bija Eiropas Parlamenta deputāts.  ”Repute” mājas lapā aplūkojami divi sadarbības projekti ar Pabriku.

Pabriks nedomā, ka būtu saskatāms tiešs Galkina interešu konflikts, jo gala lēmumā viņš piedalījies neesot, un uzvarējis saimnieciski izdevīgākais piedāvājums.

Galkina vadītajā departamentā AM strādā liels skaits darbinieku – turpat 30. Gadā algās viņiem izmaksā ap 400 000. Darbs pie jaunā ziņu portāla, kas būs skatāms novembrī, nav šo darbinieku vienīgais pienākums. Bet departaments arī pēc “Repute” konsultācijām galā netikšot, tāpēc algos vēl vienu jaunu darbinieku – bijušo Latvijas Televīzijas žurnālistu, kurš portālu vadīs.

Joprojām nav skaidrs, ko darīt ar likvidēto “Tēvijas sargu”. Lai gan bija domāts, ka līdzīgam izdevumam vajadzētu iznākt kā grāmatžurnālam vismaz dažas reizes gadā, pagaidām nav skaidrs, vai to darīs Galkina vadītais departaments un kur ņems papildu finansējumu.