Aizsardzības ministram padomus dos kādreizējās Šķēles partijas kases turētājs Aivars Tiesnesis

14 komentāri

Aizsardzības ministram Artim Pabrikam (AP) no šī nedēļas ir jauns padomnieks nodrošinājumu reformas jautājumos. Aivaru Tiesnesi Pabriks pazīst vēl no tiem laikiem, kad abi darbojās kopā Andra Šķēles dibinātajā “Tautas partijā”.

Tiesneša pienākumi ir visai nekonkrēti. Tiesnesis pats saka, ka nodarbosies ar sagādi, apgādi – ar ko aizsardzības sfērā strādā pat veselas divas vienības. Pabriks apgalvo, ka viņa jaunajam padomniekam būs jāveido labas attiecības ar pašvaldībām, kuru teritorijās ir vai tiek plānoti nacionālo bruņoto spēku  poligoni.

90.gadu beigās Aivars Tiesnesis bija aktīvs Iecavas pagasta zemnieks. Savā saimniecībā organizēja seminārus par kūtsmēslu uzkrāšanu un izmantošanu. Vienā laikā ar Aigaru Kalvīti darbojās Latvijas piensaimnieku centrālajā savienībā. 1998.gadā agronoms Tiesnesis nolēma iet lielajā politikā, kandidēja Saeimas vēlēšanās no jaundibinātās “Tautas partijas” un iekļuva parlamentā. No tā brīža Tiesneša karjera gāja tikai uz augšu, bija parlamentārais sekretārs pie Kalvīša ekonomikas ministrijā, sniedza padomus citam “Tautas partijas” finanšu ministram Oskaram Spurdziņam un ieņēma ienesīgus amatus valsts uzņēmumos “Ventspils nafta” un “Latvijas valsts meži”. 2005.gadā Tiesnesim izaugsme bija arī partijā un viņš izpelnījās ietekmīgā ģenerālsekretāra amatu, kas nozīmēja atbildību par partijas finansēm un politiskās darbības koordinēšanu visā valstī.

Līdz ar “Tautas partijas” likvidēšanu 2011.gadā par Tiesneša gaitām publiski nebija zināms. Pēdējās Saeimas vēlēšanās Tiesnesis negaidīti kandidēja no  “Attīstībai/Par!” saraksta, bet parlamentā neiekļuva.

Gadu viņš konsultēja reģionālās attīstības ministru Juri Pūci, kurš ar ārštata padomnieka darbu palicis apmierināts.

“Es ar viņu esmu pārrunājis viņa laiku “Tautas partijā”. To jau es darīju brīdī, kad viņš izteica vēlmi pievienoties mūsu partijai jau pirms vairākiem gadiem. Zināms laiks ir pagājis, viņam ir liela pieredze politikā, un man objektīvi viņam nav nekā pārmetama, ka viņš ir bijis aktīvs kādā partijā. Tas, ka viņš bija amatā un bija diezgan nozīmīga persona, par to nav nekādu šaubu, viņa atbildība bija reģionālo nodaļu izveidi un reģionālās struktūras izvēršanu, kas “Tautas partijai” ļoti  veiksmīgi izdevās,” saka Pūce.

No šīs nedēļas Tiesnesis ir jaunā amatā ar algu vairāk nekā 2 000 eiro (EUR 2264) , valsts amatpersonas statusu, jo turpmāk Tiesnesis dos padomus aizsardzības ministram Artim Pabrikam. Pēc ministra teiktā, jaunajam padomniekam būs jāveicina aizsardzības ministrijas sadarbība ar pašvaldībām.

“Pūcem viņš ir sniedzis labus padomus. Un atsauksmes no VARAM un Pūces ir pozitīvas. Ja šim cilvēkam nav tik daudz darba, man nav iebildumu pārņemt viņu pie sevis. Jā, viņš ir mūsu partijas biedrs, tuviem cilvēkiem ir jābūt saistītiem ar partiju, tas ir normāli. Man ir politisks birojs, es esmu politiķis un, varbūt atšķirībā no citiem, es nekautrējos būt politiķis,” norāda Pabriks.

Vaicāts, vai Tiesnesim būs nepieciešama pielaide valsts noslēpumam, Pabriks atbild: “Mums ir dažāda līmeņa pielaides, protams, neprasīsim augstāko, bet tās pielaides, kas būs nepieciešamas darbam ar pašvaldībām, ceru, ka Tiesneša kungs arī iegūs.”
“Nekā personīga” saruna ar Tiesnesi

“Nekā personīga”: Bet kādus tieši tos padomus Jūs dodat?

Tiesnesis: Es nezinu,vai es drīkstu stāstīt tik daudz. Man ir līgums. Konkrēti jautājumi, ar ko es piekritu darboties. Tie ir reformas jautājumi, apgādes, sagādes jautājumi pašvaldības jautājumi, struktūru jautājumi. Bet tie nav jautājumi par militāro patronu izmēriem, par tiem ne.

“Nekā personīga”: Bet Jums taču ir agronoma izglītība. Kāds sakars ar aizsardzību?

Tiesnesis: Saprotiet, man tā dzīves pieredze ir ļoti plaša. Tur ir administrācija, pārvalde, likumdošana, saimnieciskie jautājumi. Tā kā, ja izlēma, ka man jāiet palīgā, es esmu gatavs iet palīgā.

Tiesnesis bija ģenerālsekretārs “Tautas partijā” laikā, kad  KNAB atklāja korupciju Bērnu slimnīcas būvniecībā. Tiesībsargi pierādīja, ka izmaksas bija mākslīgi sadārdzinātas, un procentiem bija jānonāk arī “Tautas partijai”, kas tolaik bija atbildīga par Veselības nozari. Uz apsūdzēto sola nonāca “Tautas partijas” dibinātāja Andra Šķēles kursa biedrs Aivars Lisenko, kurš bija Bērnu slimnīcas valdē. KNAB slepeni ierakstītajās sarunās, kas ir krimināllietas materiālos, Lisenko atklāti stāsta par partiju melnajām kasēm.

Skaļā bērnu slimnīcas korupcijas lieta patlaban tuvojas noslēgumam, jo apsūdzētie pēc daudzu gadu tiesāšanās atzinuši vainu korupcijā. Taču lietā palika neatklāts,  kurš “Tautas partijā” bija devis pavēli sadārdzināt būvniecības izmaksas un iegūto naudu nogādāt partijai.

“Nekā personīga”: Vai un kāda bija Jūsu saistība ar to, ka partijas melnā kase iespējams tika atklāta caur šo krimināllietu?

Tiesnesis: Nezinu, neesmu informēts, reāli tas nav mūsu jautājums. Pilnīgi droši.

“Nekā personīga”: Jūs gribat teikt, ka tolaik Kramzaks un Lisenko darbojās uz savu roku?

Tiesnesis: Es vēlreiz saku, no partijas puses tur nebija nekāda ne līdzdalība, ne darbošanās. Tas vairākas reizes ir ticis pārrunāts.

“Nekā personīga”: Jūs tikāt saukts uz KNAB?

Tiesnesis: Es daudz reizes esmu bijis KNAB.

“Nekā personīga”: Nē, vai Jūs šīs lietas sakarā esat bijis KNAB?

Tiesnesis: Nē, nē.

Aizsardzības ministrs norāda: “Es nevaru balstīties uz baumām, man neviens nekādas baumas neteica brīdī, kad es pieņēmu Aivaru Tiesnesi darbā, man par Aivaru Tiesnesi bažu nav. Ja ir dokumenti, tad uz to norāda, mēs tos izskatīsim, vai, lai tiesībsargājošās iestādes izskata. Ja ir runa par to, ka kāds ir bijis kādā partijā, es esmu bijis savā laikā “Tautas partijā”, jā, un par to nekaunos.”

Interesanti, ka pirms divām nedēļām, paklusām Valsts nekustamo īpašumu (VNĪ) padomē iecelts aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons. Pabriks neesot iebildis, ka otrajam cilvēkam ministrijā, tagad būs vēl arī papildu pienākumi rūpējoties par visas valsts nekustamajiem īpašumiem.

14 komentāri