Aizdomās par maluzvejniecību policija aizturējusi vides inspektoru

1 komentārs
Aizdomās par maluzvejniecību policija aizturējusi vides inspektoru
FOTO: LETA

Pavasarī aizdomās par maluzvejniecību jūras krastā pie Ventspils Liepenē policija aizturēja divus vīriešus. Viens no viņiem izrādījās vides inspektors – Dabas aizsardzības pārvaldes Kurzemes reģionālās administrācijas priekšnieces vietnieks Raits Čakstiņš.

Piekrastes zvejošanu kontrolē divas iestādes Valsts vides dienests un Dabas aizsardzības pārvalde. Abas iestādes neko nelikumīgu inspektora rīcībā nesaskatīja. Kolēģi noticēja inspektora stāstam, ka viņš pamanījis un izvilcis maluzvejnieka tīklus, taču sarakstīt dokumentus viņam iztraucējis pārāk apzinīgs policists.

Piekrastes zveja ir dzīvesveids un izklaide. Lomi nav lieli, taču var noķert arī kādu vērtīgāku zivi, piemēram, lasi vai taimiņu. Pēdējā laikā tīkli esot patukši, sūrojas vietējie zvejnieki.

Foto

Zvejniekiem savi tīkli ir īpaši jāmarķē – katrā tā galā ir jābūt karodziņam, bet uz bojas – tīkla īpašnieka uzvārdam. Lai jūrā tie būtu pamanāmi un atrodams to īpašnieks. Zivis iekāro arī maluzvejnieki.  Ir gandrīz neiespējami jūrā pamanīt nemarķētu tīklu. Turklāt tie parasti ir nomaļākās vietās, kur mazāk iespēju, ka parādīsies kāds inspektors vai zvejnieks, kas par nelikumīgo konkurentu ziņos.

Nereti grēko arī licencētie zvejnieki, kas papildu legālajiem tīkliem, mēdz slepus ielikt arī kādu gabaliņu nelikumīgā tīkla. Īpaši kārdinoši ir ielikt tīklu 100 metru joslā gar krastu. Tajā parasti ir zivīgākās vietas, taču te tīklu likt ir aizliegts.

Vides inspektoram Raitam Čakstiņam Liepenē ir zvejošanas licence. Te viņš ir gan zvejnieks, gan kontrolētājs vienlaikus.  Izcelt savus tīklus viņš devās arī svētdienā, 6.martā.  Taču papildu likumīgajiem, viņš aizliegtajā zonā laivā ievilka arī divus nemarķētus tīklus. Notikumam ir liecinieks.

Iveta Būdeniece, VP Kārtības policijas Ventspils iecirkņa priekšniece

Mūsu darbinieks pamanīja 4 karodziņus, tas ir – divus marķētus tīklus, kuru virzienā viņi devās. Kas varēja atrasties apmēram 100 metrus, tātad atļautajā attālumā. Vienā brīdī  viņš redz, ka, virzoties virzienā uz šiem marķētajiem tīkliem, laiva apstājās un laivā tiek ievilkts tīkls, kuram nav redzamas nekādas marķējuma zīmes. Pēc tam šie paši kungi dodas tālāk, tātad pie šiem marķētajiem tikliem, izvelk šos tīklus un dodas atpakaļ taču ne par šo pašu vietu, kur viņi brauca, bet uz otru pusi. Un atkal viņš pamana, ka 30 – 40 metru attālumā no krasta tiek izvilkts vēl viens tīkls, kurš arī ievietots laivā.

Vides sarga aizdomīgo rosīšanos selgā pamanīja atvaļinājumā esošs kriminālpolicijas darbinieks. Viņš izsauca papildspēkus, un kamēr tie atbrauca, aizturēja vides sargu ar visu laivu un tajā esošajam zivīm.

Krastā ieradās policija un arī Valsts vides dienesta vides inspektori, kas fiksējuši lomu, atlaiduši zivis, bet nelikumīgos tīklus paņēmuši iznīcināšanai. Čakstiņš noliedz, ka nemarķētie būtu viņa tīkli.

Dabas aizsardzības pārvaldē materiālus izvērtēja Kurzemes reģionālās administrācijas direktore Dace Sāmīte. Arī viņa nekādus pārkāpumus sava padotā rīcībā nesaskatīja.

Sāmīte arī par pieņemamu atzīst, ka Čakstiņš vienlaikus ir gan zvejnieks, gan kontrolētājs. Nevarot aizliegt cilvēkam brīvajā laikā zvejot. Pati Sāmīte brīvajā laikā ir medniece. Kopā ar Čakstiņu medību kolektīvā Irbe abi ir valdes locekļi. Tas viņai nav bijis šķērslis lemt par kolēģa atbildību. Interešu konfliktus  nesaskata arī abu priekšniece, Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektore Sandra Bērziņa.

Zvejniekiem un likumsargiem nav šaubu, ka neviens saprātīgs maluzvejnieks savus tīklus neliks blakus licencētiem tīkliem. It īpaši ja tie pieder vides inspektoram. Arī citi apstākļi liecinot, ka vides inspektors par nelegālajiem tīkliem ir labi zinājis un ja nebūtu iztraucēts, tad loms, visticamāk,  nebūtu nonācis atpakaļ jūrā.

Tomēr Bērziņa uzskata, ka notikušais ir pārpratums, kad  pēc labākās sirdsapziņas rīkojies gan vides inspektors, kurš ārpus darba laika ir vilcis nelikumīgus tīklus, gan ārpus dienesta esošais policists, kuram tas licies aizdomīgi. Tieši policista iejaukšanās esot liegusi apzinīgajam vides inspektoram rakstiski fiksēt pārkāpumu.

Situācija esot bijusi pārprotama, tāpēc izdots rīkojums, ka inspektoriem, atrodot brīvajā laikā nelikumīgus tīklus, turpmāk vispirms ir jāziņo Vides dienestam un tikai ar viņu klātbūtnē tīkli jāņem ārā. Ja ar tīklu krastā pieķertu parastu zvejnieku, viņam atņemt lomu, zivis, tīklu, laivu, licenci un, iespējams, pat automašīnu. Kā arī būtu jāmaksā simtiem eiro liels naudas sods.

Video

1 komentārs