Advokātu padome uz Krievijas prezidenta un Tieslietu ministrijas rīkotu konferenci sūtīs advokātu Skačkovu

7 komentāri
Advokātu padome uz Krievijas prezidenta un Tieslietu ministrijas rīkotu konferenci sūtīs advokātu Skačkovu
EDIJS PĀLENS, LETA

Pēc mēneša Sanktpēterburgā, Krievijā, notiks Starptautisks juridiskais forums. Lai arī nosaukums un foruma mājas lapā piesauktās dalībvalstis rada priekšstatu, ka tas ir respektabls un apolitisks, pasākumu ar Krievijas prezidenta Vladimira Putina atbalstu rīko Krievijas Tieslietu ministrija.

Latvijas Advokātu padome (LAP) nolēmusi, ka uz forumu sūtīs savu pārstāvi, kurš braucienam pats pieteicies. Viņš tajā saskatot, nevis politiku, bet tikai ieguvumus. Tieslietu un aizsardzības ministri gan uz šādu Krievijas oficiālās varas rīkotu advokātu salidojumu raugās ar bažām.

Sanktpēterburgas Starptautiskā Juridiskā foruma rīkotāji apgalvo, ka tas esot unikāls pasākums, kas pulcē vadošos juridiskos ekspertus. To atbalsta Krievijas Federācijas prezidents Vladimirs Putins un Krievijas Tieslietu ministrija. ”Pastāvēšanas laikā kļuvusi par vadošo globālo platformu, kur apspriež aktuālus jautājumus, ar kuriem saskaras mūsdienu starptautiskā juridiskā sabiedrība,” tā teikts foruma mājas lapā internetā.

Pirms gada pasākuma atklāšanu tiešraidē pārraidīja Krievijas valsts televīzija. Dalībniekus uzrunāja Krievijas tieslietu ministrs Dmitrijs Konovalovs un premjerministrs Dmitrijs Medvedevs, kurš pirmo reizi pasniedza valsts maksātu 10 miljonus rubļu lielu prēmiju vienam no juristiem.

Krievija starptautiski tikusi vainota gan dažādu pasaules valstu vēlēšanu ietekmēšanā, gan informatīvās telpas graušanā un viltus ziņu izplatīšanā. Bet plašajā juristu forumā pirms gada tā dalībnieki sprieda, kā cīnīties ar viltus ziņu izplatību. Kā pēc tam ziņoja Krievijas televīzijas – neīsto un melu ziņu izplatībā vainojams internets, kas pasaulē nekā netiekot kontrolēts.

Šajā gadā Krievijas prezidenta, premjera un tieslietu ministra atbalstīto forumu apmeklēs arī LAP virzīts pārstāvis. Marta otrajā pusē padomes locekļi balsoja, ka uz Sanktpēterburgu brauks viņu kolēģis – advokāts Dmitrijs Skačkovs. Informācija par ieceri doties uz Krieviju pirms LAP sēdes citiem padomes locekļiem nebija zināma. Skačkovs negrib atklāt, kā notikusi viņa izvirzīšana braucienam. Bet, kā saka padomes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, – Skačkovs pieteicies pats.

Pret kolēģa Skačkova vēlmi braukt uz Krieviju un tur pārstāvēt Latvijas advokātu galveno institūciju balsoja advokāts Egīls Radziņš. Viņš uzskata, ka šāda rīcība nesakrīt ar Latvijas ārpolitiku. Tāpēc nav atbalstāma.

Advokāts Skačkovs vada ”Advokātu atbalsta biedrību”. Tā dibināta pirms 10 gadiem. Kā runā advokātu aprindās – tās idejas autors ir bez vēsts pazudušais Ainārs Platacis. Viņa mērķis bija ar biedrības rokām traucēt Advokātu padomes darbu. Šobrīd tās biedru skaits ir būtiski sarucis.

Vadībā darbojas Skačkovs ar vietnieku Aleksandru Kazačkovu. Viņi aktīvi cenšas lobēt dažādas likumu izmaiņas ministrijās un Saeimā. Biedrības mājas lapa pat vizuāli atgādina Advokātu padomes interneta vietni. Līdzība samulsinājusi arī vairākas ministrijas un Saeimas Juridisko komisiju, kas uzskatījušas, ka tieši šī biedrība ir galvenā Latvijas advokātu pārstāvniecība. Un tai prasīts saskaņot viedokļus, piemēram, par izmaiņām Advokatūras likumā.

LAP nācies rakstīt vēstuli ministrijām un Saeimas komisijai, lai paskaidrotu, ka viņi ir tie, kas uzrauga advokātu darbu Latvijā, nevis Skačkova un Kazačkova biedrība.

Skačkovs “Nekā personīga” skaidro, ka uz Krieviju brauks pats par savu naudu. Un iesaka žurnālistiem interesēties par svarīgākiem tematiem. Nevis jaukt jurisprudenci ar politiku.

Aizsardzības un tieslietu ministri par advokātu padomes deleģējumu advokātam Skačkovam izsakās piesardzīgi. Un piemin Valsts drošības dienesta šonedēļ publicēto tēzi savā ikgadējā pārskatā, ka visiem, kuri dodas uz Krieviju, jo īpaši, uz oficiāliem pasākumiem, jāuzmanās no pretējās puses vēlmes iegūt informāciju un pārvervēt iebraucējus Krievijas dienestu pusē.

Pasākuma namatēvs – Krievijas tieslietu ministrs Dmitrijs Konovalovs – amatā ir no 2008. gada. Viņa darbības pašos pirmajos mēnešos Krievijas armija iebruka Gruzijā. 2014. gadā ar “zaļajiem cilvēciņiem” uzbruka Ukrainai. Šīm darbībām Krievija atrada attaisnojumus, pa savam interpretējot likumus un starptautiskus līgumus. Sekojošās Eiropas sankcijas ministrs savukārt sauca par rupju starptautisko normu aizskārumu. Krievijas tieslietu ministrs ir arī viens no autoriem likumiem, kas Krievijā ierobežo vārda brīvību, cilvēktiesības un ievieš pastiprinātu kontroli pār internetu.

Krievija citām valstīm grib radīt priekšstatu, ka tā ir starptautisko tiesību stingra ievērotāja. Un Sanktpēterburgas forums radīts tieši ar mērķi Krieviju pasaulei demonstrēt kā uzticamu un likumus mīlošu valsti.

Kā skaidro Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Māris Cepurītis, Krievija īpaši izceļ tiesību normas, kad tai ir nepieciešams, piemēram, attaisnot savu karadarbību vai centienus ierobežot internetu Krievijā.

Advokāta Skačkova vadītās biedrības otrā persona – Aleksandrs Kazačkovs – no 2017. gada advokāta darbību ir apturējis, jo viņš iecelts valdē “Latvijas dzelzceļa” meitas kompānijā “LDz Cargo”.

Bet tik un tā Kazačkovs turpināt darboties Advokātu padomes Disciplinārlietu komisijā. Kazačkovs šonedēļ atradās ārpus Latvijas un nebija sazvanāms. Skačkovs sava kolēģa rīcībā neko nosodāmu nesaskata. Advokātu padomes priekšsēdētājs un arī tieslietu ministrs Jānis Bordāns gan domā, ka advokātam būtu bijis jāatsakās no jebkādas darbošanās institūcijās, kas uzrauga un kontrolē advokātu darbu.

7 komentāri