Aculiecinieku video fiksēts kā karantīnas laikā bēgļu centrā “Mucenieki” notikusi tirdzniecība, neievērojot epidemioloģiskās prasības

19 komentāri

Līdz novembra vidum Latvijas pierobežā ar Baltkrieviju joprojām ir spēkā ārkārtas situācija. Saspringta un nokaitēta gaisotne valda arī Pierīgā, bēgļu centrā ”Mucenieki”. Tur Covid-19 dēļ ieviesa karantīnu, un tās laikā atklājās, ka Iekšlietu ministrijas iestāde nav bijusi gatava tam, kā darbs jāorganizē ārkārtas apstākļos. Centra vadītājs un vietnieks drīz pēc bēgļu sarīkotā dumpja saslima. Šobrīd uz laiku tur iecelts jauns priekšnieks.

Ar TV3 raidījumu ”Nekā personīga” sazinājās kāda vietējā veikala īpašnieki, kuri karantīnas laikā ”Mucenieku”  iemītniekiem piegādāja pārtikas preces. Viņi pārmet centra vadībai un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP), ka noticis mēģinājums ar negodīgiem paņēmieniem viņu tirgošanos ierobežot. PMLP priekšniece apstiprina, ka, iespējams, dažas procedūras nestandarta apstākļos nav bijušas līdz galam pārdomātas.

Augustā un septembra sākumā patvērumu meklētāju centrā ”Mucenieki”, kas spēj uzņemt līdz 450 cilvēku, ik dienu no Baltkrievijas pierobežas tika ievesti vairāki desmiti jaunu iemītnieku. Pēc bēgļu testēšanām atklājās, ka daudzi ir saslimuši ar Covid-19. Tika ieviesta karantīna. Ja līdz tam ikviens no patvērumu centra varēja pats doties iepirkties uz blakus esošajiem veikaliem, tad kopš 7. septembra iestādes vārti tika aizslēgti. Iemītnieki paziņoja, ka viņi policijai dod dažas stundas, lai karantīnu atceltu, pretējā gadījumā draudēja izgāzt žogu un aizmukt.

Sadumpojušies iemītnieki tika nomierināti. Izdevās arī atrast pagaidu risinājumu, kā viņiem nogādāt preces no vietējiem veikaliem, kurus apmeklēt viņiem uz nenoteiktu laiku ir aizliegts. Kā sarunā ar ”Nekā personīga” atklāja vietējā veikala ”ALEA” pārstāve, viņus sazvanījis bēgļu centra vadītājs un vietnieks un izskaidrojis, kāda būs jaunā kārtība.

Saulcerīte Pugača
Veikala “ALEA” īpašnieka z/s Lejasmudurgas pārstāve

Saulcerīte Pugača: ”Ievērojot epidemioloģiskos noteikumus, šos pasūtījumus nogādājām centrā pāri sētai. Pēc tam mēs saņēmām zvanu no patvēruma meklētāju centra vadītāja vietnieka, ka šādi pasūtījumus nedrīkst nodot, jo netiek ievēroti epidemioloģiskie noteikumi. Atkārtotā saziņā ar centra vadību vienojāmies, ka mēs šos pārtikas produktus varam nodot, ievedot centrā ar mašīnu un arī ievērojot visus noteikumus, nodot personām. Mēs atkal saņēmām informāciju, ka arī šādi mēs nedrīkstam nodot tālāk pasūtījumus, ka pasūtījumi tiek piegādāti tikai no otra pārtikas veikala ”Muceniekos”.”

Nekā personīga: ”Kurš jums steidza, šo informāciju?”

Saulcerīte Pugača: ”Mēs saņēmām no Mucenieku centra vadītāja vietnieka Elvija.”

Ar patvērumu meklētāju centra ”Mucenieki” vadītāja vietnieku Elviju Lambertu ”Nekā personīga” neizdodas sazināties. Kā apstiprināja iestādes pārraugs Pilsonības un migrāciju lietu pārvaldē – viņš iesniedzis slimības lapu un no 30. septembra darba attiecības ”Muceniekos” pārtrauks. Atlūgumu jau uzrakstījis agrākais centra priekšnieks Pēteris Grūbe.

Saulcerīte Pugača
Veikala “ALEA” īpašnieka z/s Lejasmudurgas pārstāve

Saulcerīte Pugača: ”Atkārtoti sazinoties ar vadību tik un tā saņēmām noliedzošu atbildi, ka mēs nedrīkstam piegādāt preci. Uz jautājumu, kāpēc un no kurienes ir šis noliegums, tika atbildēts, ka drīkst piegādāt preci tikai viens veikals – tas otrs veikals – un šādu šo prasību ir rosinājusi Salaspils policija.”

Nekā personīga: ”To apstiprināja centra vadība?”

Saulcerīte Pugača: ”Jā!”

Sarunā ar ”Nekā personīga” Salaspils policijas priekšnieks šādu iespēju, ka viņa darbinieku ieteikumu dēļ patvērumu meklētāju centrā vienam uzņēmējam aizliegta tirdzniecība, noliedza. Līdzīgi apgalvo arī Valsts Policijas preses centrā Rīgā.

Abi konkurējošie veikali atrodas pārdesmit metru attālumā no patvērumu centra. Veikals ”ALEA”, kuram tirgošanās karantīnas laikā tika liegta, ienācis tikai janvārī, otrs strādā jau 20 gadus.

Veikala ”Mucenieki” īpašnieks noliedz, ka viņam bijusi kāda īpaša pretimnākšana no centra vadības puses. Noliedz, ka viņu izlobējuši kādi Salaspils policijas darbinieki. Saņēmis telefona zvanu, ka var braukt tirgoties un to darījis. Viņš apgalvo, ka pirmajās karantīnas dienās teritorijā varējuši braukt abi veikali, bet tikai katrs savā laikā. Pēc tam kārtība mainīta un braucis viņš viens. Kāpēc – tas neesot zināms.

Aleksandrs Zbenovičs
Veikala ”Mucenieki” īpašnieks

Aleksandrs Zbenovičs: ”No paša sākuma saņēmām piedāvājumu, ka uz bēgļu centru ir jāorganizē izbraukuma tirdzniecība. Man piedāvāja. Es neatteicos.”

Nekā personīga: ”Kas piedāvāja?”

Aleksandrs Zbenovičs: ”Bija noteikta vienošanās. Es saprotu, ka tajā brīdī cilvēks atradās ”uz slimības lapas”. Viņu, ar kuru mēs pa telefonu runājām, man šķiet sauca Elvijs. Bija vienošanās, ka mēs varam vest. Un mēs sākām. Praktiski tajā pašā dienā. Sākumā tika noteikts, ka ir jābūt vienam piegādātājam.”

Nekā personīga: ”Kurš to izdomāja? Centrs?”

Aleksandrs Zbenovičs: ”Mēs runājām ar Elvisu. Es sazvanījos ar Elvisu. Piedāvāja – piekritu. Pats tur nelīdu.”

Nekā personīga: ”Bet visas epidemioloģiskās prasības tur ievērotas? Cimdi, maskas?”

Aleksandrs Zbenovičs: ”Maskas bija. Nu cimdi… Viss bija kā vajag! Policija arī tur blakus bija, un viss tika organizēts kā nepieciešams.”

”Nekā personīga” rīcībā nonākuši patvēruma meklētāju centra iemītnieku filmēti video. Tajos redzams, kā preču piegādi centra teritorijā veicis veikals ”Mucenieki”. Tā īpašnieks un vairāki patvēruma iestādes iedzīvotāji karantīnas laikā nelieto sejas maskas. Netiek ievēroti distancēšanās noteikumi. Turpat līdzās uz notiekošo noraugās vairāki Valsts policijas darbinieki.

Otra veikala ”ALEA īpašnieki”, uzskatot, ka pārkāptas viņu tiesības brīvi tirgoties, vērsušies pēc palīdzības Latvijas Neatkarīgo tirgotāju kooperācijā, kas pārrauga mazos reģionu veikalus.

Juris Lamberts
SIA ”Latvijas Neatkarīgo tirgotāju kooperācija” attīstības nodaļas vadītājs

”Tāda negodīga konkurence, tātad tas ir kaut kas, ko nevar izprast tad uzņēmējs, kuram tiek liegta šī tirdzniecība, jo, ja būtu saprotami noteikumi, tas nozīmē, ka, ja kāds no uzņēmējiem nespēj nodrošināt šādu tirdzniecības pakalpojumu, tad viņš arī apzinās, kāpēc. Bet, ja viņam nav izskaidroti šie noteikumi, tad, visticamāk, rodas dažādas sazvērestības teorijas.”

Saulcerīte Pugača
Veikala “ALEA” īpašnieka z/s Lejasmudurgas pārstāve

Saulcerīte Pugača: ”Konkrēta kārtība nav noteikta.”

Nekā personīga: ”Jūsuprāt, tas arī ir iemesls, kāpēc arī šajā gadījumā bija tā, ka centra vadība principā var pateikt, kas tirgojas un kas netirgojas?”

Saulcerīte Pugača: ”Jā!”

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes vadība sarunā ar ”Nekā personīga” noliedz, ka ”Mucenieku” centrā notikusi viena uzņēmēja interešu lobēšana. Ņemot vērā karantīnas laikā piedzīvoto sajukumu tirdzniecības organizēšanā, tikšot domāts, kā ieviest vienotu un visiem saprotamu kārtību, lai līdzīgas situācijas neatkārtotos.

Maira Roze
Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes priekšniece

Maira Roze: ”Jā, pamatbūtība varbūt tāda arī ir, ka šis bija pirmais gadījums, ka mēs kaut ko tādu pieļāvām. Šis ir pirmais gadījums, un, protams, mēs izvērtēsim šo situāciju un, kā saka, uz nākotni mums nav kāds plāns, kā šajā gadījumā arī ar šo darīt, jo mums ir plāns par epidemioloģisko situāciju par daudzām citām lietām, bet par tieši izbraukuma tirdzniecību mums nebija plāna.”

Nekā personīga: ”Bet kurš seko tam, lai paši tirgotāji arī ievērotu epidemioloģiskās prasības? Jo mums ir pieejami videomateriāli, ka tas otrs tirgotājs brauc un bez maskas teritorijā atradās un tirgojās ar šiem cilvēkiem.”

Maira Roze: ”Tas ir ļoti slikti. Tas nozīmē, ka mūsu darbinieki nebija pievērsuši uzmanību. Mums ir pašiem savi eksperti, kas uzmana kārtību un arī to, vai patvēruma meklētāji ievēro šīs prasības, un, protams, viņiem būtu jāievēro arī tas, vai šie preču piegādātāji to ievēro. Tā kā tā ir mūsu darbinieku, nu varbūt neprecīza darbība.”

No 23. septembra ”Mucenieku” centrā vispārējā karantīna ir atcelta. Bet tā jebkurā brīdī atkal var tikt atjaunota, ja saslimušo skaits strauji pieaugs. Pēc pēdējām ziņām 24. septembrī ”Muceniekos” atradās 272 patvēruma meklētāji. No tiem karantīnā joprojām ir 25, bet pieci ir slimi ar Covid-19. Jūrmalā, Dzintaros papildus izmitināti 47.

19 komentāri