11 dienas pirms RD vēlēšanām GKR deputāta kandidāta vadīts departaments bez konkursa slēdz līgumu par 250 000 eiro par dižkrūmu un koku stādīšanu ar “Rīgas mežiem”

11 komentāri

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas pandēmijas dēļ negaidīti tika pārceltas uz vasaras beigām. Līdz ar to administrācija pāris mēnešu vietā ieguva iespēju nostrādāt pusgadu. Pagaidu varai jābūt apolitiskai. Tomēr daži lēmumi liecina, ka saimniekošana notiek dažu politisko spēku interesēs, kas pretendē uz varu galvaspilsētā.

”Latvijas Attīstībai ”iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās startēja kopā ar “Latvijas reģionu apvienību” un viņu līderis Mārtiņš Bondars īsi pirms iecirkņu slēgšanas jau dejoja uzvaras deju un visus apsveica ar Nila Ušakova gāšanu. Bet viņš nedaudz pasteidzās. ”Saskaņa” pēdējā brīdī mobilizēja savu elektorātu un kopā ar saviem partneriem no ”Gods kalpot Rīgai” varu galvaspilsētā saglabāja arī trešo termiņu pēc kārtas. Taču uzvaras eiforija ilga vien  gadu.

Pašvaldības uzraugošais ministrs no ”Attīstībai/Par!” Juris Pūce vispirms atstādināja mēru Nilu Ušakovu, un vēlāk krita arī pati dome. Pagaidu varu Rīgas domē pārņēma administrācija trīs cilvēku sastāvā un vadītājs bija Pūces ministrijas izraudzīts.

Administratori vispirms pieņēma šā gada budžetu, kas daudz neatšķīrās no Oļega Burova mantojumā atstātajām sagatavēm. Plānotais deficīts – vairāk nekā 100 miljoni eiro (103 998 025 eiro). Administratoru aplēses atšķiras, vai deficīts gada beigās saglabāsies tikpat liels.

“Mēs domājam, ka (deficīts) nebūs lielāks par prognozēto,” saka Rīgas pilsētas pašvaldības pagaidu administrācijas vadītāja vietnieks Artis Liepiņš.

Savukārt Rīgas pašvaldības pagaidu administrācijas vadītājs Edvīns Balševis norāda: “Es būtu pietiekami optimistisks, Artis skatās ar citu prizmu. Bet tiešām šis gads būs pietiekami optimistisks.”

Viens no pagaidu varas pirmajiem darbiem bija atbrīvošanās no izpilddirektora Jura Radzeviča, kura pārziņā no gada sākuma bija nonākuši pašvaldības bagātie un ne tik bagātie uzņēmumi, kas ilgus gadus tikuši izmantoti par Ušakovam un Amerikam pietuvināto cilvēku vieglas peļņas vietu.

Radzeviča vietā bez konkursa pagaidu administrācija iecēla Ivetu Zalpēteri, kas savulaik kandidējusi vēlēšanās no Pūces pārstāvētās partijas un patlaban darbību partijā apturējusi. Zalpēteres iepriekšējā darbavietā Privatizācijas aģentūrā darbinieki bija uzlikuši viņai ar ”Latvijas Attīstībai” saistītā Edgara Jaunupa patrona zīmogu.

Zalpētere sola, ka augusta beigās tiks celta prasība pret bijušo “Rīgas satiksmes” valdi par zaudējumu piedziņu koruptīvajā darījumā par transportlīdzekļu iegādi, tāpat apgalvo, ka gada beigās, kad beidzas līgums ar “Rīgas karti”, rīdzinieki nepaliks bez elektronisko norēķinu pakalpojumiem, bet “Rīgas satiksme” daļas ”Rīgas kartē” atpirks no Francijas kompānijas par bilances vērtību.

Izpilddirektores pienākumu izpildītājai īsā laikā izdevies atbrīvoties no kapitālsabiedrībās ieceltajiem “saskaņiešiem”, piemēram, “Rīgas siltumā”. Viņa arī panāca, ka pašvaldībai neizdevīgo uz 30 gadiem slēgto nomas līgumu ar Ušakova padomnieka Ērika Teilāna interesēm saistīto uzņēmumu ”Promenex” rūpniecības preču tirgū aprīlī lauza bez finansiāliem zaudējumiem Centrāltirgum.

Īsā laikā nomestas arī vairākas būtiskas figūras pašvaldības struktūrās, kā Rīgas enerģētikas aģentūra, Informācijas tehnoloģiju centrs, atbrīvots arī būvvaldes vadītājs Ingus Vircavs, kam bija nesaskaņas ar eksmēru Oļegu Burovu. Tomēr pagaidu vara Rīgā ar krietni mazāku entuziasmu šajā pusgadā centusies vērtēt ”Gods kalpot Rīgai” atbildīgās sfēras, lai gan Amerika-Burova spēks ir līdzatbildīgs par nesaimnieciskumu galvaspilsētā. Pirmkārt, jau vieta Rīgas Starptautiskās autoostas padomē atradās Oļegam Burovam, lielā mērā pateicoties tam, ka pret to neiebilda lielākais akcionārs “Rīgas satiksmes” meitas uzņēmums, kas uz sapulci bija aizsūtījis vien savu advokātu.

Arī kapitālsabiedrības ”Rīgas meži” valdē  darbu pilnā sastāvā turpina Amerika laikā ieceltie cilvēki, arī šo vēlēšanu kandidāti.

Zalpētere: Manuprāt, politiķiem nebūtu vietas tādās vietās kā kapitālsabiedrības.

“Nekā personīga”: Tad ko dara Edgars Vaikulis ”Rīgas mežu” valdē?

Zalpētere: Vēl pagaidām strādā!

Apejot jebkādu saskaņošanu ar pagaidu administrāciju, šonedēļ Amerika partijas līdzgaitnieka Anatolija Aļeksejenko vadītais Mājokļu un vides departaments slēdzis līgumu ar ”Rīgas mežiem” par koku stādīšanu Krasta ielā. Līguma summa ceturtdaļmiljons, un ”Rīgas meži”  pie koku stādīšanas tikuši bez konkursa. Lai gan iepirkums par dižstādu un krūmu iegādi vēl nemaz nav noslēdzies, steiga, ar kādu izraudzīts darbu veicējs, ir aizdomīga. Aļeksejenko apgalvo, ka nauda ”Rīgas mežiem” tiks maksāta pēc darbu veikšanas, tas ir, līdz novembra beigām.

“Mēs kā pagaidu administrācija noteikti uzdosim noskaidrot par šī līguma noslēgšanas apstākļiem. Un pamatojumu, kāpēc tas ir izdarīts,” saka Rīgas pašvaldības pagaidu administrācijas vadītājs Edvīns Balševics.

Vaicāts, vai zināja, ka nedēļu pirms vēlēšanām līgumu par šādu summu departaments grasās noslēgt, Balševics atbild: “Manā rīcībā nebija šādas informācijas. Ir departamenti, kuru veiktspēja ir pietiekami laba, bet ir departamenti, kuru veiktspēja ir izvērtējama jaunievēlētajiem deputātiem. Un šis ir viens no departamentiem, kur ir jāvērtē.”

Aizdomas par sadārdzinātiem iepirkumiem ir arī Satiksmes departamentā. Piemēram, Vanšu tilta kāpņu atjaunošana tam izmaksāja pusmiljonu (462 248 eiro). Opozīcijas deputāts Valters Bergs pieprasīja atklāt izmaksas, taču departaments tāmi slēpa un nerādīja arī tad, kad to prasīja ar tiesas spriedumu. Pagaidu administrācija to sauc par labu tiesu praksi, bet nekomentē, kāpēc pieļāva, ka Satiksmes departaments turpina tiesāties ar deputātu un informāciju nesniedz.

Pēc triju departamentu direktoru iecelšanas amatos kandidātu sarakstu līderi no četrām partijām, kas iepriekš domē strādājušas opozīcijā, aicinājušas pagaidu administrāciju nepieņemt politiskus lēmumus, par kuriem būtu jālemj jaunajai demokrātiskās vēlēšanas ievēlētajai domei.

Aicinājumu parakstījusi arī ”Attīstībai/Par!” .

“Neviens no esošās administrācijas nebūs manā komandā, tajā skaitā Zalpēteres kundze. Izpilddirektors tiks meklēts atklātā, godīgā konkursā,” saka Rīgas mēra kandidāts (“Attīstībai/Par!”) Mārtiņš Staķis.

Tomēr daudzi no izsludinātajiem konkursiem noslēdzas šajās dienās, tajā skaitā, piemēram, uz Informācijas tehnoloģiju centra direktora amatu.

Līdz 1. jūnijam  uzņēmumos ”Rīgas namu pārvaldnieks” un ”Rīgas ūdens” bija jāieceļ padomes, kas uzraudzītu valdes darbu. Lai gan kandidātu pieteikšanās beidzās jau pirms diviem mēnešiem, uzvārdi joprojām nav zināmi. Iveta Zalpētere sola, ka līdz vēlēšanām tie tiks nosaukti.

Raidījums “Nekā personīga” 23. augustā top Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) sabiedriskā pasūtījuma ietvaros.

11 komentāri