89 komentāri

Lai arī valdībā atbalstītās auto nodokļa reformas vadmotīvs ir ekoloģija, Latvijas gadījumā lielākie ieguvēji būs jaunu un dārgu apvidus un sporta klases auto īpašnieki, kuru spēkratiem daudzos gadījumos nodoklis samazināsies par 60%.

Tikmēr krietni lētāku un dabai draudzīgāku mazlitrāžas auto saimniekiem jārēķinās ar auto nodokļa kāpumu līdz pat 100%. Tās nav vienīgās nejēdzības, kas izriet no Satiksmes ministrijas piedāvātās reformas, kas izsaukusi plašu autobraucēju neapmierinātību. Tā sadzirdēta Saeimā.

Mazāks auto, lielāks nodoklis

Auto nodokļu reformu, kas raisīja plašu rezonansi, Satiksmes ministrija pamato ar vēlmi aicināt autobraucējus pārsēsties dabai draudzīgākos spēkratos ar mazāku izmešu daudzumu. Lai zaļo mērķi sasniegtu, transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli paredzēts diferencēt atkarībā no ogļskābās gāzes (CO2) izmešu daudzuma. Šobrīd tas atkarīgs no auto masas, motora tilpuma un jaudas. Šī kombinācija ir ļoti izdevīga mazlitrāžas auto īpašniekiem, par kuriem gadā vidēji jāmaksā 50 eiro.

J. Eglītis

Pēc reformas, atkarībā no degvielas veida un izlaiduma gada, nodoklis pieaugtu vidēji līdz 90 eiro jeb gandrīz par 100 procentiem. Kāpums skartu tādas populāras auto markas kā VW Golf, Opel Corsa, Skoda Fabia un Renault Clio. Uz absurdo situāciju, ka nodoklis kāps dabai draudzīgiem auto, kuru vienīgais trūkums, ir modernākā EURO 6 dzinēja neesamība, auto eksperti norādījuši Satiksmes ministrijai. Taču – palikuši nesadzirdēti.

Foto: LETA

Foto: LETA

Ingus Rūtiņš, Auto asociācijas pārstāvis:

”Jo auto ir mazāks, jo tas ir dabai draudzīgāks. Ņemot vērā auto būves attīstības faktoru, mūsu piedāvājums bija līdz 115., 130 CO2 izmešu gramiem, noteikt, ka tas ir īpaši saudzīgs režīms auto, kuri būtu jāatbrīvo no jebkādas nodokļu nastas.”

Tomēr ekspertu priekšlikums neguva Satiksmes ministrijas atbalstu. No ekoloģijas viedokļa šis [nodokļu reforma] ir pareizs solis, uzsver SM pārstāvis, Tālivaldis Vectirāns.

Varēs ietaupīt superdārgu auto īpašnieki

Mazlitrāžas auto nodokļa kāpums gan nav vienīgā ačgārnība, kas pieļauta jaunajā kārtībā, kas būtu jāievieš jau no nākamā gada. Atšķirībā no mazajiem auto, jaunākie un dārgākie luksusa klases spēkrati ir aprīkoti ar modernākiem dzinējiem, kuriem izmešu līmenis ir relatīvi zems. Rezultātā šiem auto gaidāms nodokļa kritums par 60 un vairāk procentiem.

Lielākie ieguvēji ir ekskluzīvās S600 klases Mercedes īpašnieki, kuriem nodoklis no 633 eiro samazināsies līdz 360 eiro. Range Rover Sport tas saruks no 580 līdz 360 eiro. Līdzīga situācija ir Porche Cayenne turbo. Tāpat mazāk vajadzēs maksāt populāro BMW X6 un Toyota Land Cruiser saimniekiem.

auto-nodoklis-lux

Galavārds Saeimai

To, vai Satiksmes ministrijas gatavotā reforma tiks palaista, noteikts Saeima, kur tā nonāks kopā ar Valsts budžetu. Jau tagad dzirdama neapmierinātība.

Foto: LETA

Foto: LETA

Anrijs Matīss, Saeimas deputāts:

Viennozīmīgi cietēji būs Latvijas iedzīvotāji, kuri brauc ar piecus, sešus gadus veciem spēkratiem, un šie arī samaksās jauno nodokli.

 

Foto: LETA

Foto: LETA

Imants Parādnieks, Saeimas Budžeta komisijas deputāts:

Reforma tiks vētīta mūsu komisijā, un, ja kādas korekcijas taisnības virzienā būs nepieciešamas, tās tiks veiktas.

Eksperti arī norāda, ieviešot reformu, auto nodoklis būtiski kāps vieglajam komerctransportam, kas reģistrēts grupa M1. Kā ziņots, auto nodokļa reforma neattieksies uz automašīnām, kas vecākas par 2009. gadu.

Video

TOP komentāri

 • Gunis
  +19 +19 0

  Gunis

  Viss tiek smalki izdomāts,lai bagātajiem atvieglotu dzīvi,bet pastalnieku tiešām atstāt vienās pastalās.
 • !!!
  +16 +16 0

  !!!

  Nu nekas, paskatisimies ko tie idiņi daris tad kad LV paliks tik pensionari un alkaši, šī valdība tik mudina visus imigret uz citam bagatakam valstim !!!
 • Kika
  +17 +16 -1

  Kika

  Bļin paceliet algas normāli arī citiem strādājošiem, lai tos luksus auto var iegādāties....tas nabadzīgais vispār ir priecīgs ka ir auto,lai uz darbu varētu tikt, bet nelieši deputāti tā jau plēšs visas ādas cik var noplēst....drīz bērnus nevarēsim ne pabarot ne skolot, jo visa nauda aiziet visādiem nodokļiem un maksājumiem....

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl