Neimanis: Līgums par Okupācijas muzeja pārbūvi varētu tikt noslēgts maija beigās

Pievienot komentāru
Neimanis: Līgums par Okupācijas muzeja pārbūvi varētu tikt noslēgts maija beigās
Foto: LETA

Līgums par Okupācijas muzeja pārbūvi varētu tikt noslēgts maija beigās, to otrdien intervijā “900 sekundēm” sacīja VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis.

“Projekts ir iegājis administratīvajā finiša taisnē – ir noslēdzies iepirkums, iesniegti piedāvājumi, tie ir izvērtēti, un pagājušajā nedēļā ir pieņemts lēmums par uzvarētāju. Ja nebūs pārsūdzību, 28. vai 29. maijā varēsim slēgt līgumu,” teica Neimanis, piebilstot, ka tādējādi tiks izpildīts solījums šogad ielikt pamatakmeni muzeja jaunajai ēkai.

VNĪ, atbilstoši publiskā iepirkuma likumam, organizēja sarunu procedūru par Okupācijas muzeja ēkas pārbūvi, tostarp jaunas piebūves “Nākotnes nams” būvniecību, ar septiņiem pretendentiem, kuri iesniedza piedāvājumus muzeja pārbūves projekta būvdarbu konkursa otrajā posmā, proti, ar SIA “Abora”, SIA “RCBS”, AS “LNK Industries”, SIA “Skonto būve”, SIA “Arčers”, SIA “Newcom Construction” un SIA “Ostas Celtnieks”.

Muzeja pārbūves projektā “Nākotnes nams” izmantota arhitekta Gunāra Birkerta diskutablā ideja – papildināt esošo ēku ar jaunu apjomu, un šim mērķim izmantotas 2001. gadā Birkerta dāvinātās Okupācijas muzeja pārbūves skices. Muzeja jaunā koncepcija paredz 1970. gadā būvēto ēku papildināt ar baltu piebūvi un stikla sienu, kā arī piešķirt muzejam mūsdienu funkcionalitāti. Arhitekta ideja ietverta metaforā – no tumšās pagātnes uz gaišo tagadni un apskaidrotu nākotni. Projektā paredzēts izbūvēt jaunas, mūsdienīgas muzeja ekspozīcijas telpas ar telpiskiem un multimediāliem, interaktīviem objektiem. Plānots, ka nākotnē jaunajai ēkai Strēlnieku laukumā uz Daugavas pusi piekļausies arī Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāls.

Birkerta ideju ir kritizējuši citi arhitekti, kuri uzsver, ka ar piebūvi tiks izkropļota 70.gadu modernisma stilā celtā Okupācijas muzeja ēka, kuras autori ir pazīstamie arhitekti Dzintars Driba un Gunārs Lūsis-Grīnbergs. Diskusiju laikā muzeja pārbūves projektu ilgstoši neizdevās saskaņot Rīgas atbildīgajās iestādēs, tāpēc valsts ar speciālu likumu pārņēma procesu pilnīgā savā kontrolē.

Okupācijas muzeja pārbūves projekts ir iekļauts VNĪ pārmaiņu programmā “100 adreses Latvijas valsts simtgadei”. Viens no šīs programmas mērķiem ir īstenot projektu būvniecību tā, lai ar tiem varētu lepoties arī pēc simts gadiem.

VNĪ vienīgais īpašnieks ir Finanšu ministrija.

Saruna ar Ronaldu Neimani