“Neejiet manā erogēnajā zonā!”; kā Saeima lēma par veselības obligāto apdrošināšanu

1 komentārs

Saeima spērusi soli tuvāk, lai varētu ieviest veselības obligāto apdrošināšanu. To paredz ceturtdien, 30. novembrī, otrajā lasījumā ar pārliecinošu balsu vairākumu atbalstītais veselības aprūpes finansēšanas likums. Debatēs no parlamenta tribīnes deputāti tā “iekarsa”, ka vairākkārt saņēma aizrādījumu par Kārtības ruļļa neievērošanu.

Saskaņā ar jauno regulējumu valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus saņems iedzīvotāji, kuri veic sociālās iemaksas, un iedzīvotāju grupas, kuras apdrošina valsts, piemēram, bērni, pensionāri un bezdarbnieki. Bet tie, kuri neveic sociālās iemaksas, sistēmā varēs iesaistīties, nākamgad mēnesī maksājot 4,30 eiro jeb 1% minimālās algas. Likme turpmākajos gados augs.

Likums arī nosaka valsts apmaksāto pakalpojumu minimumu, ko saņems visi iedzīvotāji – arī tie, kuri nav apdrošināti.

Debates izvērtās par opozīcijas ierosinājumu likumā ierakstīt konkrētu finansējumu, kā nākamajos gados tiks palielināts nozares kopējais budžets līdz 4% iekšzemes kopprodukta un kā augs medicīnas darbinieku algu fonds.

Ivars Zariņš

Ivars Zariņš
Saeimas deputāts, “Saskaņa”

Ja tas nav vienkārši vēlēšanu ”burkāns”, ko tagad kratīt priekšā sabiedrībai un mediķiem, tad politiķiem vajadzētu būt atbildīgiem par saviem solījumiem un uzrakstīt, kādā veidā tad šie 4% nonāks medicīnas aprūpes budžetā.

Opozīcijas rīcība nokaitināja koalīcijas deputātus.

Hosams Abu Meri

Hosams Abu Meri
Saeimas deputāts, “Vienotība”

Beidziet vienreiz to populismu, lūdzu!

Savukārt deputātam Artusam Kaimiņam koncentrēties debatēs traucēja viņa kolēģis Romualds Ražuks, kurš bija nostājies līdzās tribīnei.

Artuss Kaimiņš

Artuss Kaimiņš
Saeimas deputāts

Nu, ko jūs man tik tuvu? Neejiet manā erogēnajā zonā! (..) Paej, lūdzu, prom! Nu, paej, lūdzu, prom! (..) Pasakiet, lai viņš apsēžas savā vietā!

Kaimiņš un arī vairāki citi deputāti izpelnījās aizrādījumu par Kārtības ruļļa neievērošanu. Tikmēr priekšlikums ar likuma spēku noteikt precīzu nozares finansējuma palielinājumu turpmākajos trīs gados tika noraidīts.

Romualds Ražuks

Romualds Ražuks
Saeimas deputāts, “Vienotība”

Norādīt konkrētos, absolūtos skaitļos eiro – diemžēl tā nav likuma prakse, jo dzīve ir mainīga, nekad nav iespējams trāpīt tajos precīzi noteiktos skaitļos.

Veselības aprūpes finansēšanas likums vēl jāpieņem galīgajā lasījumā. Plānots, ka nākamgad būs pārejas periods, bet pilnvērtīgi jaunā kārtība sāks darboties 2019. gadā.

1 komentārs