Nedienas ar e-veselību: arī jūnijā turpinās traucējumi tās darbībā

0 Komentāru
Nedienas ar e-veselību: arī jūnijā turpinās traucējumi tās darbībā
Foto: LETA

E-veselības sistēma cieš no regulāriem traucējumiem tās darbībā. Nacionālais veselības dienests saņem sūdzības no iedzīvotājiem par e-receptes atprečošanas kārtības neievērošanu, arī ārsti un farmaceiti regulāri ziņo par pārrāvumiem sistēmas darbā. 

E-veselības darbībā regulāri notiek pārrāvumi. Farmaceiti esot novērojuši pat divas stundas garus traucējumus sistēmā.

“E-receptes darbība patlaban tiek pārtraukta gandrīz vai katru dienu. Protams, aptiekas saņem paziņojumus, bet nevar prognozēt, kurā dienas laikā tas notiks,” teic Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente Dace Ķikute.

Pašlaik notek e-veselības uzlabošanas darbi. To ietvaros sistēma ziņo gan ārstiem, farmaceitiem par to, ka konkrētajā periodā – piemēram, tuvāko pusstundu – būs iespējami pārrāvumi. Pacienti, kas tajā laikā ir atnākuši uz aptieku, nav diez ko apmierināti.

“Kā saka, nevaram mainīt sistēmu, mainām attieksmi. Cieš jau tikai iedzīvotāji, pacienti. Farmaceiti rīkojas dažādi. Ir informācija ka pacientiem tiek dots tāds serviss, ka viņiem tiek zvanīts uz mājām, kad sistēma darbojas, un viņi nāk atpakaļ. Kas var, tie sēž un gaida aptiekā,” turpina Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente.

Pašlaik riska grupā ir tie pacienti, kuriem zāles ir nepieciešamas uzreiz, tajā pašā dienā. Vai arī lauku iedzīvotāji, kuriem ir grūti vairākas reizes tikt līdz aptiekai, tāpēc farmaceiti aicina ārstus šādiem pacientiem uzreiz dublēt receptes papīra formātā.

Nacionālais veselības dienests arī iesaka e-receptes drukāt. Lai gan vidējais sistēmas darbības traucējumu ilgums tagad esot samazinājies līdz 15-20 minūtēm.

“Šobrīd darbi turpinās. Šie te traucējumi arī ir novērojami, bet tie ir diezgan īsi. Un līdz ar to mēs aktīvi strādājam, lai pilnībā novērstu šādu situāciju, ka traucējumi atkārtojas regulāri,” norāda Nacionālā Veselības dienesta pārstāve Evija Štālberga.

Tomēr visu jūniju vēl ir jārēķinās ar traucējumiem e-veselības darbībā. Nacionālais veselības dienests arī saņem no iedzīvotājiem sūdzības par to ka dažās aptiekās netiek ievērota e-recepšu atprečošanas kārtība. Visbiežākā kļūda – farmaceiti pieprasa citu personu – bērnu, radu vai kaimiņu – personas apliecinošus dokumentus un personas kodus. Lai gan Ministru kabineta noteikumi paredz, ka pase vai ID karte ir nepieciešama tikai pašam pircējam.

“Ja medikaments ir izrakstīts nepilngadīgajam bērnam, lai iegādātos šo medikamentu aptiekā vecākiem ir jāuzrāda savs personas apliecinošs dokuments un jānosauc bērna vārds un uzvārds, jo bērna profils ir piesaistīts vecāku profilam,” skaidro Štālberga.

Savukārt, ja zāles tiek pirktas vīram, mammai, masai vai kaimiņam aptiekā ir jānosauc tās personas vārds uzvārds un konkrētas receptes ID numurs. Šogad izrakstīto e-recepšu skaits jau ir sasniedzis 5, 2 miljonus.

0 Komentāru