Komentāri

Neatkarīga Latvija nebūtu iespējama bez brīvības cīņām. Rīgas Brāļu kapi, kur atdusas daudzi mūsu varoņi, savu astoņdesmit gadi kopš iesvētīšanas sagaida gandrīz pilnībā atjaunoti. Teritorijas labiekārtošanas darbi turpināsies.

Pirmos kritušos guldīja mežā

Brāļu kapu teritorijā pirmos trīs bojāgājušos Latvijas karavīrus apglabāja 1915. gadā. Toreiz vēl tikai retais skaļi runāja par Latvijas valsti, tomēr klusībā daudzi gaidīja pārmaiņas. Pirmos kritušos latviešus pēdējā gaitā pavadīja tūkstošiem cilvēku.

”Karavīru organizācija izcīnīja vietu, kur glabāt karavīrus, bet šeit bija mežs – kāpa, priedes. Nekas neatgādināja par to, ka šeit ir kapi, vai, ka būs kapi” norāda Rīgas Pieminekļu aģentūras vadītājs Guntis Gailītis.

Pirms 80 gadiem iesvētīja Brāļu kapu memoriālu

Pirmais pasaules karš turpinājās, bojāgājušo skaits pieauga. Vispirms tapa Brāļu kapu dārzi, pēc tam skulptūras. Brāļu kapu ansamblim ir vairāki arhitekti – līdz ar Kārli Zāli arī Pauls Kundziņš, Pēteris Feders, Aleksandrs Birznieks un Andrejs Zeidaks. Brāļu kapu ansambļa celtniecība ilga 12 gadus, to iesvētīja novembrī, pirms 80 gadiem.

”Cilvēku pūļi, karavīri, godasardze. Protams, valsts augstākās amatpersonas, Kārlis Ulmanis. Arhibīskaps Grīnbergs teica interesantus vārdus – novelciet kurpes, jo šī vieta, uz kuras jūs stāviet, ir svēta,” turpina Guntis Gailītis.

Latvenergo solījuši ziedojumu

Okupācijas laikā Brāļu kapos guldīti gan leģionāri, gan sarkanarmieši. Padomju vara darīja visu, lai šo vietu tauta aizmirstu. Neizdevās. Sagaidot astoņdesmitgadi kopš iesvētīšanas Brāļu kapi ir gandrīz pilnībā atjaunoti. Rīgas Latviešu biedrībā cer, ka uz simtgadi šī tautas svētvieta izskatīsies vēl iespaidīgāk.

”Latvenergo ir solījis lielu ziedojumu. Projekts ir gatavs. Gada tumšajā laikā būs dežūrapgaismojums. Plus vēl svētkos tiks izgaismotas Kārļa Zāles skulptūras. Visiem ir uguns stars viršu un tas veidos tādu skaistu piemiņas akcentu Brāļu kapos,” nākotnes vīziju ieskicēja Rīgas Pieminekļu aģentūras vadītājs.

Līdz valsts simtgadībai Rīgas Latviešu biedrība ir apņēmusies apkopot informāciju par katru Latvijas brīvības cīnītāju, kurš atdusas brāļu kapos. Katra dzīves gājumu ir paredzēts publicēt grāmatā.

Foto

Lasi vēl