Neatbalsta nekustamā īpašuma nodokļu atcelšanu vienīgajam mājoklim

2 komentāri
Neatbalsta nekustamā īpašuma nodokļu atcelšanu vienīgajam mājoklim
Foto: LETA

Šodien Ministru kabineta komiteja izskatīja jautājumu par nekustamā īpašumu nodokļa (NĪN) atcelšanu vienīgajam mājoklim. Komiteja neatbalstīja priekšlikumu atcelt šo nodokli, bet rosināja tā vietā mazināt kadastrālās vērtības ietekmi uz NĪN aprēķinu.

Valdība šodien uzklausīja Finanšu ministrijas sagatavoto informatīvo ziņojumu par NĪN atcelšanu vienīgajam īpašumam. Ministrijas pārstāvji uzskata, ka vienīgā īpašuma atbrīvošana no NĪN nav ekonomiski pamatota, bet problēmas drīzāk jārisina ar NĪN, pārskatot kadastrālās vērtības bāzes.

FM atbalsta Tieslietu ministrijas (TM) priekšlikumu ierobežot 10% pieaugumu kadastrālās vērtības bāzei. Tāpat arī atbalsta dzīvojamajiem īpašumiem samazināt kadastrālo vērtību atbilstoši tirgus vērtībai, nepiemērot atkāpes un atvieglotus nosacījumus “premium” tipa ēkām. Tāpat arī būtu jāvērtē kadastrālo vērtību zonējumu atbilstību un sadalījumu. Tas viss būtu jādara, lai būtu samērīgs kadastrālo vērtību un nekustamā īpašuma nodokļa pieaugums.

Tāpat FM iesaka, ka ilgtermiņā ir nepieciešams vienoties par kadastrālo vērtību bāzi 2020.-2023. gadam, kas tiktu aprēķināta, pamatojoties uz pilnveidotu metodiku.

Lai mazinātu kadastrālās vērtības ietekmi uz NĪN aprēķinu, to ir iespējams risināt, ierobežojot vai samazinot kadastrālās vērtības atbilstību nekustamā īpašuma tirgus cenām; kā arī palielinot pašvaldību rīcībā esošos instrumentus balstoties uz to, ka pašvaldības vislabāk pārzina vietējo situāciju un nodokļa maksātāju vajadzības un iespējas.

Plašāk par nekustamā īpašuma nodokli TV3 Ziņās plkst. 19.00!

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl