NBS testē pilnpiedziņas taktiskos auto, ko paredzēts iepirkt armijas vajadzībām

1 komentārs
NBS testē pilnpiedziņas taktiskos auto, ko paredzēts iepirkt armijas vajadzībām
Foto: Armīns Janiks, Aizsardzības ministrija

Aizsardzības ministrija (AM) šobrīd veic galaizvērtējumu, lai pieņemtu lēmumu par Nacionālo bruņoto spēku (NBS) operacionālajām un tehniskajām prasībām atbilstošāko 4×4 vieglo un vidējo taktisko transportlīdzekļu iegādi.

Sarunu procedūra par attiecīgo transportlīdzekļu iegādi tika organizēta divos posmos. Sarunu procedūrā pieteikumus iesniedza 12 pretendenti, no kuriem AM iepirkuma komisija dalībai otrajā kārtā izvirzīja sešus komersantus, atklāj AM Militāri publisko attiecību departamenta Preses nodaļa.

Sarunu procedūras otrajā posmā tika saņemts četru pretendentu piedāvājums: ”Oy Sisu Auto” (Somija) – “GTP 4×4”, ”AM General” (ASV) – ”HMMWV”, ”Paramount Group” (Dienvidāfrika) – ”Marauder LAV” un ”Otokar” (Turcija) – ”Cobra”.

Saskaņā ar iepirkuma procedūru NBS pārstāvji maijā veica visu piedāvāto transportlīdzekļu testēšanu.

Tika vērtēta transportlīdzekļu veiktspēja, kā arī tehniskā atbilstība bruņoto spēku prasībām. Transportlīdzekļi tika testēti gan uz koplietošanas ceļiem, gan bezceļa apstākļos. Šāda veida platformu vērtēšanu NBS veica pirmo reizi, un testēšanā tika iesaistīti gandrīz visu vienību pārstāvji.

Tāpat iepirkuma komisija organizēja vairākkārtējas sarunas ar katru no četriem pretendentiem, lai precizētu iesniegtos piedāvājumus un tehniskās detaļas. Šobrīd notiek sarunu rezultātu apkopošana.

Saskaņā ar iepirkuma nolikumu, galaizvērtējumā tiks ņemta vērā transportlīdzekļu operacionālā veiktspēja, atbilstība bruņoto spēku izvirzītajām tehniskajām prasībām, finansiālais piedāvājums un piedāvātie piegādes drošības risinājumi.

Augstas mobilitātes bruņotu pilnpiedziņas 4×4 vieglo un vidējo taktisko transportlīdzekļu iegāde ļaušot būtiski uzlabot NBS mobilitātes spējas. Taktiskā mobilitāte ir kritisks vienību kaujas gatavības rādītājs, un nespēja nodrošināt vienības ar transporta platformām ierobežo NBS spējas veikt tiem noteiktos uzdevumus, norāda AM.

Tāpat transportlīdzekļi nepieciešami, lai īstenotu ar artilēriju, pretgaisa aizsardzību un Zemessardzi saistītos attīstības projektus. Transportlīdzeklim jāspēj nodrošināt personāla, kravas transporta, komandvadības vai medicīniskā atbalsta funkciju, kā arī tam jānodrošina bruņu aizsardzība un ieroču uzstādīšana.