NBS kopā ar robežsargiem rūpējas par Covid-19 ierobežošanu uz Latvijas robežām

1 komentārs
NBS kopā ar robežsargiem rūpējas par Covid-19 ierobežošanu uz Latvijas robežām
KESUTIS VANAGAS, F64

Ārkārtas situācija un pārvietošanās aizliegumi rada arvien jaunus izaicinājumus uz Latvijas robežām. Proti, pastāv infekcijas pārnešanas risks pa tā saucamo “zaļo” robežu. Lai ierobežotu Covid-19 izplatību Latvijā, no pirmdienas robežsardzei talkā nākuši arī Latvijas armijas spēki un zemessargi.

Lai ierobežotu jaunā koronavīrusa izplatību, Krievija vakar uz laiku slēdza savas sauszemes robežas. Latvijas valstspiederīgie tika aicināti līdz pusnaktij pa sauszemi izceļot no Krievijas. Ārlietu ministrija gan līdz šim nav saņēmusi informāciju par Krievijas teritorijā “iestrēgušiem” valstspiederīgajiem. Tomēr Terehovas robežpunktā robežsargiem darbs ir pastiprinājies.

“Ikdiena mums ir izaicinājumiem pilna, katru dienu ir jāpieņem jauni neordināri lēmumi, protams,  Valsts robežsardzes priekšniekam ir jauns slogs, jo tiek nemitīgi rakstīti iesniegumi šķērsot valsts robežu. Pa pēdējo nedēļu 220 valstspiederīgie no Latvijas un personas, kuras patstāvīgi uzturas Latvijā, ir atgriezušās. 14 personas netika izlaistas no Latvijas, un 7 personas netika ielaistas no Krievijas,” stāsta Valsts robežsardzes Ludzas pārvaldes priekšnieks Valdis Jukšs.

Krievijas-Latvijas robežu var šķērsot tikai atsevišķas grupas, tostarp starptautisko kravu pārvadātāji. Iebraucot Latvijas pusē, kravas automašīnu šoferiem ir jāparaksta apliecinājums, ka viņš apņemas Latvijas teritorijā neapmeklēt sabiedriskas vietas.

“Mēs to apliecinājumu ieskenējam un sūtām Valsts policijai, apliecinājumus analizē, tad arī skatās, vai tas apliecinājums tiek izpildīts vai ne,” stāsta Jukšs.

Papildu tam nākas ķert arī nelegālos zaļās robežas šķērsotājus – vjetnamiešus, indiešus, nupat notverti arī divi Alžīrijas pilsoņi, kuri nelegāli centušies iekļūt Latvijā. Apzinoties, ka robežas ir slēgtas, robežsardze gatavojas, ka šādu gadījumu skaits pieaugs. Tāpēc pirmdien kārtības nodrošināšanai piesaistīta arī armija un zemessardze.

20 Nacionālo bruņoto spēku (NBS) karavīri noslēdz 12 stundu ilgo patrulēšanu uz Latvijas-Krievijas robežas, tad viņus nomaina nākamie 20, pārņemot robežas apsargāšanu uz nākamajām 12 stundām. Šādā režīmā robežsargi kopā ar armiju un zemessardzi kārtību uzraudzīs līdz ārkārtas stāvokļa beigām.

“Ja mēs pieslēdzam iztēli, tad robežsargi uz robežas veido tādu kā tīklu, kā filtru, caur kuru tiek filtrēta cilvēku kustība, transporta kustība, līdz ar mūsu piedalīšanos šis filtrs kļūst blīvāks, un mēs spējam vairāk filtrēt dažāda veida kustību,” stāsta NBS Latgales brigādes virsseržants Normunds Boževnieks.

Uz Krievijas-Latvijas robežas dažādās vietās izvietotas vairākas brigādes – vieni aptur garāmbraucošās automašīnas, pārbauda dokumentus. Citviet – zaļajā zonā – karavīri vai robežsargs ar kinologu un, protams, suni.  Viņu uzdevums ir veikt transporta un cilvēku kontroli, novēršot, ārkārtas situācijas ierobežojumu pārkāpšanu un mēģinājumus robežu šķērsot nelikumīgi. Kā atzīst paši karavīri, arī viņiem šis ir morāli smags laiks.

“Iekšlietu ministrijas darbiniekiem, robežsargiem, policistiem šī nasta ir, ja ne pati smagākā nasta, bet viena no smagākajām nastām, kas uz viņu pleciem tagad gulstas. Līdz ar to mums kā viņu ieroču brāļiem vienkārši ir viņiem jāpalīdz, viņus jāatbalsta,” uzsver Boževnieks.

Virsseržants neslēpj gan pašam, gan kolēģiem šī ir jauna situācija un arī pašiem par savu drošību nenoliedzami ir bail.

No trešdienas karavīri nāks talkā ne tikai uz Krievijas un Baltkrievijas, bet arī arī Latvijas-Igaunijas un Latvijas-Lietuvas robežas. Vienlaikus Nacionālie bruņotie spēki pauž gatavību sniegt arī plašāku atbalstu kārtības nodrošināšanā iekšzemē – ja radīsies tāda nepieciešamība.