NBS komandieris: “Namejs” mācības sarežģīja migrantu krīze un “Zapad 2021”

0 Komentāru

Noslēgušās gada vērienīgākās militārās mācības “Namejs”. Nacionālajos bruņotajos spēkos (NBS) saka, – šogad mācības bijušas īpaši izaicinošas, jo paralēli tām bijis jātiek galā ar Baltkrievijas izraisīto migrantu krīzi. Spriedzi vairoja arī Krievijas un Baltkrievijas mācības “Zapad” pie mūsu robežas.

Mēneša garumā dažādās vietās Latvijā “Namejs” mācībās piedalījušies vairāk nekā 10 000 karavīru, zemessargu, robežsargu un citu Iekšlietu ministrijas pakļautībā esošo struktūrvienību. NBS komandieris Leonīds Kalniņš vērtē, ka mācībās izdevies paveikt visus plānotos taktiskos un sadarbībspēju treniņus un kopumā vingrinājumi aizvadīti bez lieliem starpgadījumiem, un šobrīd vienībām atlicis tikai veikt mācību analīzi.

“Paldies Dievam, neviens nav sūdzējies, ka esam izbraukuši dārzu vai sētu. Ir bijušas niecīgas traumas, kas saistītas ar roku izmežģīšanu, kur nav nepieciešama hospitalizācija. Ir tehnika, kas mācību laikā ir bojāta,” norāda Kalniņš.

NBS komandieris gan atzīst, šogad mācības bijušas īpaši saspringtas, jo paralēli tām, bruņotajiem spēkiem bijis jāpalīdz gan Baltkrievijas robežas sargāšanā, gan jāuzrauga situācija Krievijas pusē, kur paralēli noritēja kaimiņvalsts daudzskaitlīgās militārās mācības “Zapad”.

“Zināmā mērā tas mums deva iespēju tādā daudz dziļākā noslodzē un stresā pārbaudīt mūsu gan komandspējas, gan struktūru vienību spēju, izpildīt tos uzdevumus. Jā, tas bija sarežģīti, jo bruņotajiem spēkiem vajadzēja pildīt divus padziļinātus uzdevumus,” pauž Kalniņš.

Šogad daudzi militārie treniņi notika pilsētvidē, arī pašā Rīgas centrā, un tas raisīja daudzu iedzīvotāju neizpratni. Bruņotajos spēkos gan uzsver, šādi treniņi pilsētā ir nepieciešami un ir sagaidāmi arī turpmāk.

Sabiedrībā plaši izskanēja starpgadījums ar sievieti, kuras bērns Rīgas centrā sabijās no trokšņa patronas. Vēlāk gan noskaidrojās, ka sieviete brīdināta un aicināta apiet mācību norises vietu. NBS komandieris norādīja, ka Rīga būs tā pilsēta, kur arī nākotnē notiks mācības, tādēļ rīdziniekiem tām jābūt gataviem. Vienlaikus bruņotie spēki sola plašāk informēt iedzīvotājus par aktivitātēm apdzīvotās vietās.

“Mēs sargāsim visu Latviju. Un Rīga būs tā pilsēta, kur arī nākotnē notiks diezgan aktīva darbība. Mēs, protams, tikpat lielā mērā, varbūt pat spēcīgāk, informēsim par jebkurām aktivitātēm. Varbūt būs kaut kādi stingrāki norobežojošie elementi ar brīdinājuma zīmēm. Mēs arī, protams, mācāmies,” teic Kalniņš.

Nākamās lielās militārās mācības gaidāmas nākamā gada pirmajā pusē, kad vienlaikus visās Baltijas valstīs norisināsies ASV vadīti militārie vingrinājumi “Defender”.
0 Komentāru