Nāvējoši atradumi laukos; sapieri māca zemniekiem, ko darīt, ja uziets kara laika spridzeklis

0 Komentāru
Nāvējoši atradumi laukos; sapieri māca zemniekiem, ko darīt, ja uziets kara laika spridzeklis
FOTO: LETA

Lauku darbi var būt dzīvībai bīstami. Otrā pasaules kara laika spridzekļu daudzums ir tik liels, ka zemessardzes sapieriem darba pietikšot vēl desmit gadiem. Taču – ko darīt, ja gadās uziet šādu spridzekli?

Latvijas zeme sprādzienbīstama. Otrā pasaules kara nāvējošā munīcija joprojām 100 tūkstošu hektāru platībā uz laukiem, mežos un ceļmalās.

Katru pavasari zeme šo nesprāgušo munīciju līdzīgi kā akmeņus spiež virspusē. Tieši dārza un lauksaimniecības darbu laikā ir liela varbūtība, ka lāpsta vai traktora arkls atdursies pret sprādzienbīstamu priekšmetu. Zemnieki visbiežāk atrod šo mīnmetēja lādiņu.

Nacionālo bruņoto spēku (NBS) sapieris brīdina, – lai arī kopš munīcijas izšaušanas Otrajā pasaules karā pagājuši 70 gadi un atradums var izskatīties sarūsējis, tas joprojām ir pilnā gatavībā nogalināt.

Riska grupā ir tieši zemnieki. Nevēloties pazaudēt laiku uz sapieru ierašanos, viņi parasti ar savām rokām kara munīciju izceļ ārā.

Neziņas mazināšanai NBS Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas rotas sapieri šodien ar skaidrojumu piedalījās lauksaimniecības tehnikas izstādē Dāviņu pagastā. Atbilde ir īsa –jāzvana policijai. Pat ja atrasta viena nesprāgusī munīcija, NBS sapieri izbrauks uz jebkuru Latvijas vietu bez maksas.

 

Viena sapieru rotu dodas uz vismaz pussimtu izsaukumu katru mēnesi. Lielākoties ziņo zemnieki, mežu izcirtēji, būvnieki, autoceļu remontstrādnieki.
Zemessardzes 54.bataljona sapieris, kapteinis Aleksandrs Cviguns

Labākā gadījumā te ir atrautas rokas, bojāta seja, bet principā letāls vienmēr iznākums. Mīnmetējiem un artilērijas lādiņiem tur jebkurā gadījumā ir letāls iznākums, ja viņi sprāgst. Rēķiniet, ja tiem drošības rādiuss ir minimums 300 metri, tas ir nāvējošs attālums.

NBS sapieri pēdējo desmit gadu laikā iznīcinājuši atrastos vairāk nekā 60 tūkstošus kara laika mīnmetēju un artilērijas lādiņus, mīnas, granātas, raķetes un aviācijas bumbas. Taču tikpat un, iespējams, vēl lielāks apjoms, joprojām guļ zemē.
0 Komentāru