Nav skaidrs, vai izdosies realizēt jauno skolotāju atalgojuma modeli

0 Komentāru
Nav skaidrs, vai izdosies realizēt jauno skolotāju atalgojuma modeli
FOTO: LETA

Jaunais pedagogu atalgojuma modelis vēl tikai top, bet skolotāju arodbiedrība jau draud izstāties no sarunām par tā ieviešanu. Jaunā sistēma, kurai jānovērš nevienlīdzības starp vienādu darbu darošu skolotāju algām, izraisījusi arodbiedrības nepatiku, jo tās ieteikumi tiekot ignorēti. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) gan tam nepiekrīt. Ministrijas ieskatā arodbiedrība vienkārši nesaprot izmaiņu būtību.

Līdz jaunā mācību gada sākumam atlikuši vairs tikai četri mēneši, jaunais pedagogu atalgojuma modelis arī gandrīz gatavs, bet jautājums, vai to tiešām ieviesīs dzīvē – joprojām miglā tīts. Pedagogu arodbiedrība nākusi klajā ar kārtējo skarbi kritisko paziņojumu. Tās prasības – novērst skolotāju pārslodzi un nepieļaut mazo lauku skolu slēgšanu – tiekot ignorētas. Tādēļ tā no sarunām draud izstāties.

Arodbiedrība atzīst, ka šobrīd pat būtu apmierināta, ja jaunais algu modelis tiktu pamatīgi izstrādāts un ieviests nākamgad, nevis sasteigti ieviests šogad. Tomēr, ko darīt tālāk pedagogi lems kongresā maija beigās. Pagaidām protesta akcijas vai streiks nav darba kārtībā.

Tikmēr IZM pārmetumu kategoriski noliedz – patiesībā arodbiedrības prasības esot ņemtas vērā un jaunais modelis novērsīšot gan pārslodzi, gan algu nevienlīdzību. Arodbiedrības iebildumus ierēdņi skaidro kā neizpratni kopumā par to, ko jaunais algu modelis paredz. Tas nozīmēšot radikāli jaunu pieeju algu aprēķināšanai.

Pats modelis jau faktiski esot gatavs. Atlikusi tikai svarīgākā daļa – sarunas ar valdību par finansējumu. Izglītības ministrija šobrīd gatavo dažādas versijas par to, cik naudas vajadzēs. Labākajā gadījumā jaunais pedagogu algu modelis no valsts budžeta prasītu 10 miljonus eiro šogad, un 30 miljonus nākamgad.

0 Komentāru