Nav savākti nepieciešamie paraksti par pašvaldību ārkārtas vēlēšanu regulējumu; parakstījušies mazāk nekā 0,5% balsstiesīgo

0 Komentāru

Piektdien noslēgusies mēnesi ilgusī parakstu vākšana par pašvaldību ārkārtas vēlēšanu regulējumu.

Rezultāts apstiprina jau iepriekš prognozēto. Paraksti ne tuvu nav savākti, un tas būs izmaksājis krietnu summu. Referendumu par šo jautājumu ierosināt vēlas mazāk nekā pusprocents balsstiesīgo. Tie ir aptuveni seši tūkstoši pilsoņu. Tikmēr parakstu savākšana varētu būt izmaksājusi nepilnus 700 tūkstošus eiro. Tas sanāk vairāk nekā simts eiro par vienu parakstu. Referenduma ierosināšanai savākt vajadzēja savākt nepilnus 155 tūkstošus parakstu.

TV3 Ziņas vēsta, ka ir arī tādi iecirkņi, kuros mēneša laikā neparakstījās neviens pilsonis. Piemēram, Mālpils novads, kurā dzīvo vairāk nekā 2600 balsstiesīgo iedzīvotāju.

Mēneša laikā, kopš tiek vākti paraksti, iespēju paust savu viedokli neizmantoja neviens no viņiem. “Pie mums Mālpils novadā neatnāca neviens. Pāris cilvēki pajautāja, kas tas tāds ir, par ko parakstīšanās, bet nebija izpratnes, teica, ka neizprot lietu, nav ieinteresēti,” atzīst Mālpils novada vēlēšanu komisijas sekretāre Jolanta Dinka.

Plāns mainīt pašvaldību ārkārtas vēlēšanu regulējumu politiķiem kļuva aktuāls pēc tam, kad Saeima sāka lemt par Rīgas domes atlaišanu. Pēc opozīcijas pieprasījuma Valsts prezidents grozījumus likumos apturēja, un tika sākta parakstu vākšana. Arī šobrīd TV3 Ziņu uzrunātajiem Mālpils iedzīvotājiem nav skaidrs, kādēļ parakstu vākšana tika veikta.

“Kaut ko es dzirdēju, bet tā īsti ne, atklāti sakot, es neesmu tā iedziļinājusies, saka mālpiliete Daina, kurai piekrīt arī cits vietējais iedzīvotājs Jānis. “Es uzmanību nepievēršu tam visam, bet pašam savi darbi, savas lietas, ko darīt,” norāda mālpilietis.

Apturētā likuma grozījumi tagad ļaus jauno Rīgas domi ārkārtas vēlēšanās ievēlēt uz vairāk nekā pieciem gadiem, citādi termiņš būtu tikai pusotrs gads. Daudziem gan tas nešķiet aktuāli.

“Varbūt tāpēc, ka tas tieši mūs neskar, arī tā varbūt ir. Ja tas skartu mūsu pagastu, bet ļaudis ir piekusuši no visa šā pasākuma. Ja vajag, tad mēs esam aktīvi,” uzskata vietējā iedzīvotāja Silvija.

Un tik tiešām Mālpils novadā iedzīvotāju aktivitāte vēlēšanās un referendumos ir tāda pati kā valstī vidēji.
0 Komentāru