Nākotnē varētu ieviest veselības nodokli vai arī 25 – 70 eiro lielu maksājumu par apdrošināšanu

4 komentāri
Nākotnē varētu ieviest veselības nodokli vai arī 25 – 70 eiro lielu maksājumu par apdrošināšanu
LETA

Jauns veselības nodoklis vai 25 līdz 70 eiro liels maksājums mēnesī par apdrošināšanas polisi? Šāda grūta izvēle tuvākajos mēnešos būs jāizdara valdībai, kura apņēmusies reformēt veselības aprūpes sistēmu. Kaislības, kas sākušās pēc Veselības ministrijas šonedēļ prezentētājiem obligātās veselības apdrošināšanas variantiem, jau pārspējušas tās, kas pavadīja skolotāju atalgojuma modeļa reformu, jo izmaiņas skars faktiski katru Latvijas iedzīvotāju.

Veselības ministrijas prezentētos piedāvājumus var raksturot ar labi zināmo teicienu: kod kurā pirkstā gribi, – sāpēs. Andas Čakšas aizstāvētais variants paredz ieviest veselības nodokli. Tas gan nebūtu jauns maksājums, bet no pensiju uzkrājuma sociālajā budžetā ik gadu paņemtu aptuveni 70 miljonu eiro. Pret to kategoriski noskaņots labklājības ministrs. Jānis Reirs atgādina, ka sociālais budžets radīts, lai sniegtu noteiktus pakalpojumus. Ja tam būs jārisina arī veselības problēmas, nāksies apcirpt māmiņu algas vai nākotnes pensijas.

Čakšas lobētajai idejai nav politiska atbalsta ne premjerministra partijā, ne Saeimā, kam būs jāpieņem gala lēmums. Politiķi apzinās, ka aktīvākie vēlētāji – pensionāri,  nekad nepiekritis, ka uz viņu vecumdienu uzkrājumu rēķina risina šādas problēmas.

Taču arī piedāvātā alternatīva –  kardināla sistēmas reforma, kas paredz jauktas vai pilnīgas veselības apdrošināšanas ieviešanu –  politiski ir grūti “paceļama, jo visiem strādājošiem vajadzētu iegādāties apdrošināšanas polises, kuru izmaksas mēnesī ir no 25 līdz pat 70 eiro. Bezmaksas veselības aprūpi saglabātu tikai atsevišķām sociālajam grupām. Šo virzienu aizstāv Latvijas banka, savukārt Čakša ir kategoriski pret”.

Skaties video un uzzini vairāk!

4 komentāri