Komentāri
Nākamnedēļ Latvijā būs vērojams daļējs Saules aptumsums
FOTO: Flickr

Nākamās nedēļas piektdienā, 20. martā, Latvijā būs novērojams daļējs Saules aptumsums, kas būs viens no lielākajiem tuvāko desmit gadu laikā, informē Latvijas Astronomijas biedrībā (LAB).

Rīgā aptumsums sāksies plkst. 10.56, maksimālo fāzi sasniedzot plkst. 12.05. Paredzams, ka aptumsums beigsies plkst. 13.14. Latvijas ziemeļrietumu daļā Saules aptumsums sāksies un beigsies līdz pat divām minūtēm ātrāk, bet dienvidaustrumu daļā – līdz pat divām minūtēm vēlāk.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Maksimālā aptumsuma fāze (Saules diametra aizsegtā daļa) Rīgā būs 0,77, Latvijas ziemeļrietumos – 0,80, bet dienvidaustrumos – 0,74. 2021. gada aptumsuma fāze Rīgā būs vien 0,31, bet tuvākais Saules aptumsums, kas būs ne mazāk ievērojams kā šā gada aptumsums, Latvijā būs novērojams 2026. gadā (fāze 0,84).

Organizēta 20. marta Saules aptumsuma vērošana Rīgā notiks Ķīpsalā, skvērā pie Swedbank centrālās ēkas.

Latvijā daļējie Saules aptumsumi ir novērojami reizi divos līdz sešos gados. Iepriekšējais daļējais Saules aptumsums Latvijā bija novērojams 2010. gada 4. janvārī, bet nākamais būs novērojams tikai pēc sešiem gadiem – 2021. gada 10. jūnijā. Savukārt pilns Saules aptumsums katrā konkrētā ģeogrāfiskā vietā ir reta parādība. Iepriekšējo reizi Latvijā pilns Saules aptumsums bija novērojams 1954. gadā, bet nākamais būs novērojams tikai 2142. gadā. Savukārt tā saucamais gredzenveida Saules aptumsums Latvijā būs vērojams 2039. gadā.

Saules aptumsums notiek tad, kad Mēness pilnībā vai daļēji aizsedz Saules disku. Pilnīgas aizsegšanas gadījumā uz vairākām minūtēm iestājas tumsa, bet daļējas aizsegšanas gadījumā atkarībā no aptumsuma fāzes Saule vizuāli atgādina apli ar nelielu robu. 20. martā aptumsuma maksimuma brīdī Latvijā tā izskatīsies pēc sirpja ar augšup vērstiem galiem.

Atlantijas okeāna ziemeļu daļā, joslā starp Islandi un Britu salu arhipelāgu, un Ziemeļu Ledus okeānā 20.martā būs novērojams pilns Saules aptumsums. Pilnā aptumsuma josla šķērsos arī Svalbāras arhipelāgu. Tieši no šīs vietas pilnu Saules aptumsumu vēros arī ceļotāju grupa no Latvijas, kuras dalībniekiem ir vairāku Saules aptumsumu novērojumu pieredze dažādās pasaules vietās.

LAB atgādina, ka uz Sauli nedrīkst skatīties ar neapbruņotu aci un nekādā gadījumā caur binokli, tālskati vai teleskopu bez speciāla filtra – tas var izraisīt neatgriezeniskus redzes bojājumus. Novērojumiem jāizmanto īpaši blīvs filtra materiāls. Šim nolūkam neder parastās saulesbrilles, kompaktdiska vai disketes materiāls. Visdrošākā metode ir Saules attēla projicēšana uz ekrāna.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl