Nākamgad lielākie ieguvēji būs ierēdņi un uzņēmēji, kas nemaksā nodokļus, secināts aptaujā

Pievienot komentāru
Nākamgad lielākie ieguvēji būs ierēdņi un uzņēmēji, kas nemaksā nodokļus, secināts aptaujā
FOTO: LETA

48,8 procenti aptaujāto Latvijas iedzīvotāju par galvenajiem ieguvējiem no 2016. gada valsts budžeta uzskata ierēdņus, 28,4% – negodīgus uzņēmējus, bet 21,4% – augsta līmeņa speciālistus.

Tikai 1,7 procenti respondentu ir pārliecināti, ka ieguvēji būs jaunieši, tikai 2,5% – ka tie būs pensionāri, un tikai 4,4 procenti domā, ka ieguvēji būs bezdarbnieki. Šādi dati iegūti jaunākajā socioloģisko pētījumu kompānijas SKDS veiktajā aptaujā.

Savukārt par lielākajiem zaudētājiem tiek uzskatīti godīgie uzņēmēji, ģimenes ar bērniem un pensionāri – par to ir pārliecināti attiecīgi 44,2%, 34,7% un 32% aptaujāto (katrs respondents varēja atzīmēt 3 atbilžu variantus).

Jautāti, ko vajadzētu darīt pirmkārt, ja svarīgām jomām (piemēram, drošībai, izglītībai un veselības aprūpei) valsts budžetā ir nepieciešams vairāk līdzekļu, 92,2% atbildēja, ka ir jāveic revīzija valsts izdevumos un jāmēģina ietaupīt. Tikai 1,3% saredzēja izeju nodokļu celšanā.

Aptaujāto Latvijas iedzīvotāju vairākums (61%) uzskata, ka gadījumos, kad valdība plāno mainīt nodokļus, tai vajadzētu brīdināt iedzīvotājus un uzņēmējus par saviem nodomiem vismaz gadu iepriekš.

Savukārt 30,6 procenti domā, ka tas jādara vismaz sešus mēnešus iepriekš, un tikai 1,1 procents ir pārliecināts, ka valdībai ir tiesības rīkoties bez iepriekšēja plāna un brīdinājuma.

Jautāti par faktoriem, kas, viņuprāt, visvairāk kavē Latvijas ekonomisko attīstību, respondenti par galveno šķērsli uzskata pārlieku augstos nodokļus (38,7%), iedzīvotāju nevienlīdzību (17,1%) un pārāk mazo aktīvo uzņēmēju skaitu (12,5%).

Jautāti, vai budžets palīdz atrisināt viņu minētās problēmas, pārliecinošs aptaujāto vairākums – 78,3% – pauda uzskatu, ka nepalīdz.

Tikai 0,6% domā, ka palīdz tās atrisināt pilnībā, bet 6,0% ir pārliecināti, ka palīdz daļēji.

SKDS aptauja tika veikta internetā no šā gada 24. līdz 27. novembrim. Tajā piedalījās 1005 respondenti no visas Latvijas vecumā no 18 līdz 74 gadiem.