Nākamgad Latvijā stāsies spēkā striktāki nosacījumi datu pieprasīšanā no privātpersonām

0 Komentāru

Jau nākamgad Eiropas Savienībā (ES), tostarp Latvijā, pilnībā stāsies spēkā daudz striktāki nosacījumi datu pieprasīšanā no privātpersonām, kā arī prasības to uzglabāšanā.

Lai arī cilvēki joprojām fiziski dodas uz veikalu, apskata un iegādājas preces klātienē, arvien vairāk dažādu darījumu ir iespējams veikt elektroniski.

Viena no izplatītākajām darbībām ir bankas karšu datu ievadīšana, maksājot kādā no tiešsaistes veikaliem. Ja pakalpojuma sniedzējs ir plaši pazīstams, darījumi lielākoties, tajos norit bez starpgadījumiem. Taču, veicot pirkumu mazāk pazīstamās lapās, eksperti iesaka pārliecināties par piedāvāto drošības līmeni.

Saskaņā ar aptauju datiem, no 80% iedzīvotāju, kas ikdienā lieto internetu, tīmeklī iepērkas puse. Savukārt, cilvēku maciņos atrodas vidēji, septiņu dažādu tirdzniecības tīklu lojalitātes kartes.

Lai tās iegūtu, parasti ir jāaizpilda anketa. Veikaliem, iegūtie dati nepieciešami mārketinga aktivitātēm. Šāda bāze ir ļoti vērtīga, jo ļauj klientiem sūtīt elektroniskās vēstules, īsziņas.

Lai arī izsniegtās lojalitātes kartes klientiem sniedz atlaides vai citas priekšrocības, sniegtos datus tik un drīkst izmantot tikai ar klienta piekrišanu, un tikai konkrētiem mērķiem.

Jau kopš 2016.gada ES, tostarp, Latvijā tiek ieviesti jauni, daudz stingrāki datu aizsardzības noteikumi. Likumdošanas saskaņošanai dalībvalstīm bija doti divi gadi, un, no nākamā gada tie stāvas spēkā.

Līdz šim par klientu datu nelikumīgu izmantošanu, nodošanu trešajām pusēm vai nepienācigi sargāšanu varēja piespriest sodu līdz 14 tūkstošiem eiro.

Regula paredz, ka uzņēmumiem kas operē ar ielu daudzumu datu obligāti būs jāalgo darbinieks, kas būs atbildīgs par šo datu uzglabāšanu un apstrādi.

Taču, kā novērojusi Datu Valsts inspekcija – Latvijā problēmas vērojamas tieši starp relatīvi maziem uzņēmumiem. Paredzams, ka iedzīvotājiem, ja tie vairs nevēlēsies atrasties datubāzēs, būs iespēja pieprasīt tos dzēst. Taču tikai no nākamā gada.

0 Komentāru