Nākamgad algas nepieaugs pusei mediķu; Slimnīcu biedrība brīdina par garākām rindām uz pakalpojumiem

1 komentārs
Nākamgad algas nepieaugs pusei mediķu; Slimnīcu biedrība brīdina par garākām rindām uz pakalpojumiem
DMITRIJS SUĻŽICS, F64

Nākamgad algu pielikumu saņems tikai puse mediķu. Turklāt pielikums būs nevis likumā solītie 20%, bet mazāk par 10%. Šādu informāciju Veselības ministrija sniegusi Latvijas Slimnīcu biedrībai. Slimnīcu vadītāji jau tagad prognozē, ja netiks pildīts likums, mediķu aizplūšana uz ārzemēm turpināsies. Cietīs arī pacienti, kuriem būs jārēķinās ar vēl garākām rindām pēc medicīniskajiem pakalpojumiem.

Latvijas slimnīcu vadītāji piektdien Veselības ministrijā (VM) saņēma skaidrojumu, ko realitātē nozīmē tas, ka nākamā gada budžetā mediķu algām papildus iezīmēta tikai trešā daļa no likumā solītajiem 120 miljoniem eiro. Līdz ar to pieņemts lēmums algas pielikumu maksāt tikai aptuveni pusei mediķu. Turklāt solītos 20% nesaņems neviens – pielikums būs trešdaļa vai puse no solītā, – atkarībā no mediķu grupas.

“Viena no tām ir ģimenes ārsti, kuriem ir vislielākā pacientu plūsma, otra mediķu grupa ir tā, kas strādā neatliekamajā medicīniskajā dienestā, kuri ikdienā brauc mašīnās un iet uz vietām, kur ne vienmēr zina, kas viņus sagaida, un trešā grupa ir tā, kur visvairāk tiek runāts, ka nevar operācijas notikt, jo nav operāciju māsu vai anesteziologu,” saka VM valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško.

Ģimenes ārstiem un neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbiniekiem algas varētu pieaugt ap 10%, bet slimnīcas ārstiem un māsiņām, kas strādā intensīvās terapijas, ķirurģijas vai reanimācijas nodaļās, vidēji par 7%.  Visiem pārējiem algas nākamgad nepieaugs.

“Tiem, kas strādā mazāk intensīvu darbu, algas pieauguma nav, un tas nav plānots, jo nav piešķirti līdzekļi. Līdz ar to mēs esam pārliecināti, ka būs lielākas rindas un gaidīšanas. Iespējams, kāds pakalpojums vispār nebūs pieejams,” pauž Slimnīcu biedrības vadītājs Jevgēņijs Kalējs.

Pēc Kalēja teiktā, rindas varētu palielināties pie speciālistiem, kā piemēru viņš minēja acu ārstus un lorus, kuriem algas nepieaugs. Tomēr lielākā problēma esot tā, – Latviju turpinās pamest jaunie mediķi. To neizslēdz arī ministrijā: “Pastāv iespēja, ka kāda daļa ārstu neuzsāks darba attiecības, jo bija kaut ko gaidījuši un plānojuši, bet to, ka situācija varētu būtiski pasliktināties, mums šādas informācijas nav.”

Tikmēr slimnīcās nešaubās, situācija veselības aprūpē nākamgad turpinās pasliktināties, jo valdība nepilda apņemšanos nozarei novirzīt četrus procentus IKP. Tieši tāpēc daudzi slimnīcu darbinieki plāno piedalīties protesta akcijās, prasot Saeimai piešķirt nozarei lielāku finansējumu.

1 komentārs