Komentāri

Nākamā gada budžetā dažādām vajadzībām tiks pārdalīts vairāk nekā 8 miljardi eiro – tik daudz naudas Latvijas valsts vēl nekad nav plānojusi iekasēt, un kur nu vēl iztērēt.

Par šo nosacīto labklājību uzskatāmi liecina tautas kalpus aizraušanās ar tā sauktajām deputātu kvotām. Lielākie ieguvēji gan nākamgad būs mūsu Nacionālie bruņotie spēki, kuru finansējums strauji tuvojas NATO prasībām. Savukārt iedzīvotājus sagaida virkne svarīgu izmaiņu nodokļu un sociālajā politikā.

Budžets balstīts uz pieņēmumu, ka valsts ekonomikas attīstības temps dubultosies un sasniegs 3,5%. Savukārt vidējā bruto samaksa mēnesī prognozēta 910 eiro.

Naudas pārdalē lielākie ieguvēji būs aizsardzības nozare, kuras finansējums pieaugs par ceturtdaļu, strauji tuvojoties NATO prasītajam līmenim. Pamatīgs pielikums atvēlēts Iekšlietu ministrijai, galvenokārt, policistu atalgojuma reformas pabeigšanai.

Salīdzinājumam daudz biežāk piesauktās nozarēs kā veselība un izglītība finansējums pieaugs vien par 8,5% un 1,6%. Par 7% pieaugs izdevumi sociālam vajadzībām.

Nākamgad paredzēts palielināt pensijas. Indeksācijā vairāk ņems vērā vidējās algas kāpumu. Simboliski – par desmit eiro – pieaugs minimālā alga, sasniedzot 380 eiro mēnesī.

Atbalstu saņems daudzbērnu ģimenes – no 1. aprīļa līdz 50 eiro pieaugs ģimenes valsts pabalsts par ceturto un nākamo bērnu. Savukārt no jūlija daudzbērnu ģimenes varēs izmantot braukšanas maksas atvieglojumus starppilsētu sabiedriskajā transportā. Valsts arī parūpējusies par bāreņiem. Līdz 92 eiro palielinās minimālo pabalstu apgādnieku zaudējušiem bērniem līdz septiņu gadu vecumam. Vecākiem bērniem tie būs 111 eiro mēnesī.

Budžetā paredzētas vairākas izmaiņas nodokļos. Īpaši daudz pārmaiņu autonozarē. Paredzēts palielināt transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli, vienlaikus atceļot vieglo auto un motociklu reģistrācijas nodokli. Mazāki nodokļi darba devējiem būs jāmaksā par darbinieku ēdināšanu. Tāpat paredzēts sākt ieviest īpašu atbalsta mehānismu jaunuzņēmumiem jeb tā sauktajiem start up.

Nākamgad arī turpināsies cīņa ar ēnu ekonomiku. Valsts apņēmusies ierobežot skaidras naudas darījumus starp fiziskām personām. Ja summa pārsniegs 7200 eiro, tos varēs veikt tikai caur banku.

10 eiro dienā vai 1000 eiro gadā būs jāmaksā par braukšanu ar ārvalstīs reģistrētu auto.

Lai cīnītos ar negodprātīgiem sezonālajiem darba devējiem, pagarinās periodu, kurā jābūt maksātiem nodokļiem, lai darbinieki iegūtu tiesības uz bezdarbnieka pabalstu. Līdzīgi – stingrāki kritēriji būs arī slimības lapas izrakstīšanai.

Lasi vēl