Naftas kari Ventspilī: Lemberga opozicionāri saskaras ar pašvaldības radītiem birokrātiskiem šķēršļiem

Pievienot komentāru
Naftas kari Ventspilī: Lemberga opozicionāri saskaras ar pašvaldības radītiem birokrātiskiem šķēršļiem
FOTO: LETA

Ventspils mēra Aivara Lemberga vārds šonedēļ mediju uzmanībā vairāk nonāca saistībā ar savu garo tiesvedību, kas beidzot tuvojas pirmās instances spriedumam. Taču līdztekus juristu cīņai Rīgā Ventspilī turpinās arī naftas milžu cīņas. Savu ietekmi zaudējušajai Ventspils naftai Lembergs atriebjoties ar birokrātiskiem šķēršļiem, kas traucē uzņēmuma darbību.

TV3 Ziņas šodien tikās ar Ventspils Naftas termināla ģenerāldirektoru Larsu Panclafu, kurš amatā aizvadījis jau septiņus gadus, un tieši tik ilgu laiku centies panākt, lai uzņēmums drīkstētu par savu naudu, 5 miljoniem eiro, uzstādīt sarežģītu tvaiku savākšanas iekārtu.

 

Panclafs ieskatam demonstrē pagaidu treileri, kas ir 20 reizes mazāks nekā iecerētā pastāvīgā iekārta. Vienkāršā valodā, tas darbojas kā liels ledusskapis. Atdzesē kaitīgos naftas produktu tvaikus un pārvērš tos šķidrumā, kas derīgs otrreizējai lietošanai.

Bez tādas iekārtas vidē nonāk piesārņojums. Operāciju apjoms jāsamazina, kuģiem jābrauc lēnāk, un tas maksā dārgāk.

Tā kā pašiem izejas pie jūras nav, grūtākais šķita vienoties ar konkurentu Ventbunker par teritoriju, kur iekārtu uzstādīt. Kad tas beidzot izdevās un likās, ka sarežģītākais jau ir aiz muguras, sākās jaunas problēmas.

Ventspils Naftas termināla ģenerāldirektors, Larss Panclafs

Tagad, kad mums ir zeme, atļauju iegūšanas process šķiet visai savāds.  Notiek brīvostas sanāksmes, kurām tas būtu jārisina, bet nekas nav atrisināts piecu mēnešu laikā, kas, protams, atstāj ietekmi uz visa projekta termiņiem.

Pavisam pretējs notiekošā skaidrojums ir Ventspils mēram. Aivaru Lembergu TV3 Ziņas sastop pie Rīgas apgabaltiesas, uz kuru viņš ierodas gandrīz tikpat regulāri kā uz darbu. Saviem ilgstošajiem biznesa oponentiem viņš velta asu kritiku. 

Ventspils mērs, Aivars Lembergs 

Viņi melo! Miljardu kompānija Vitol izturas pret Latviju kā pret aborigēniem, uzskatot, ka var strādāt pēc saviem noteikumiem. Viņi vispār iesniegumu nav uzrakstījuši! Pie tā jāpieliek dokumenti, arī to nav izdarījuši. Ja neorientējas paši likumos, lai ņem konsultantu un darbojas atbilstoši likumiem. Cenšas izsist cauri, lai darbojamies nelikumīgi, bet mēs to nedarīsim, lai arī kāda miljardu kompānija viņi nebūtu.

Lemberga teiktais gan nonāk pretrunā ar laika līniju, ko uzņēmums speciāli izveidojis, lai ikviens varētu detalizēti sekot līdzi futbolam no Ventspils brīvostas puses, kurai formāli būtu jābūt ieinteresētai vides tīrībā un nodokļu iekasēšanā. Tā vietā no sēdes uz sēdi tiek atlikta jautājuma izskatīšana, kā rezultātā atļauja nav saņemta.

Naftas termināla vadītājs mūsu sarunā atzīst, ka pirmo reizi redz cilvēku, kura personīgās ambīcijas tik ļoti stājoties ceļā biznesam. Viņš apsver vērsties nozari pārraugošajā Vides ministrijā, bet saprot, ka arī valdību tagad vada Lemberga pārstāvētais politiskais spēks.

Ventspils Naftas termināla ģenerāldirektors, Larss Panclafs

 Šeit notiek tranzīta karš ar garu vēsturi, kurā es nepiedalos. Es vadu biznesu un nevēlos iesaistīties šajās peripetijās. Nekā personīga. Ja skatās uz kravu apjomiem, tie šobrīd strauji kritušies. Tāpēc domāju, ka ir daudz svarīgākas jomas, kur fokusēt enerģiju, nevis tērēt to neauglīgiem strīdiem.

Plāns bija tvaiku savākšanas iekārtu palaist līdz nākamā gada novembrim. Lembergs liek noprast, ka tas var izrādīties neiespējami.  

Naftas termināls sola cīnīties pretī ar kalkulatoru – aprēķinās zaudējumus, ko iekārtas kavēšana rada, un, ja vajadzīgs, rēķinu piestādīs caur tiesu.

 

Video