Komentāri

Nacionālā apvienība ar jaunu spēku aktualizējusi ideju par pilnīgu pāreju uz mācībām latviešu valodā visās valsts un pašvaldību skolās. Izglītības ministre Mārīte Seile gan norāda, ka šis jautājums patlaban nav ministrijas darba kārtībā.

Tikmēr nacionāļi rosina sabiedrību izdarīt lielāku spiedienu uz politiķiem. Viņuprāt, bilingvālais mācību modelis stiprinās divkopienu valsts attīstību un ilgtermiņā rada draudus valsts drošībai.

Laimdotas Straujumas pirmās valdības laikā pilnīga pārēja uz mācībām latviešu valodā – visās valsts un pašvaldības mazākumtautību skolās no 2018. gada – bija minēta kā viena no prioritātēm.

Taču Krievijas agresija Ukrainā, prokrieviski noskaņoto radikāļu protesti Rīgas ielās piespieda toreizējo Izglītības ministri Inu Druvieti plānus mainīt. Tagad Nacionālā apvienība šo ideju aktualizējusi ar jaunu spēku. Pašreizējā nozares ministre Mārīte Seile nacionāļu Saeimas deputātiem skaidroja, ka bilingvālais mācību modelis – 40 procenti mācību notiek latviešu valodā un 60 procenti krievu – veiksmīgi darbojas.

Seile piebilda, ka jautājums par pāriešanu uz mācībām latviešu valodā visās skolās nav ministrijas darba kārtībā.

Tikmēr Nacionālās apvienības politiķi pauda nožēlu, ka ministre sarunas laikā tā arī neesot spējusi konkrēti atbildēt, vai šādu pāreju ir vai nav plānots īstenot. Nacionāļi uzskata, ka Latvijā visās valsts un pašvaldību finansētajās skolās mācībām jābūt tikai latviešu valodā. Pretējā gadījumā pastāv risks nacionālajai drošībai.

Nacionāļi nav noskaņoti piekāpties un gatavojas šo tēmu uzturēt karstu arī turpmāk. Apzinoties, ka Saeimā idejai pagaidām nav vairākuma atbalsta, viņi aicina sabiedrību izdarīt spiedienu uz politiķiem. Netiek izslēgta pat iespēja rosināt referendumu.

Lasi vēl