Mūziķa Igo nopirktajā kaļķu dedzinātavā top vērienīgs mākslas un mūzikas centrs “Ceplis”

1 komentārs
Mūziķa Igo nopirktajā kaļķu dedzinātavā top vērienīgs mākslas un mūzikas centrs “Ceplis”

Mūziķis Igo saka, ka viņam patīk izaicinājumi,  īpatnējas lietas un vietas. Ar šādiem vārdiem viņš raksturo arī sevis veidoto mūzikas un mākslas centru bijušajā kaļķu dedzinātavā.

Igo jau aptuveni gadu veido mākslas centru ”Ceplis”, un ir paveikts daudz, taču turpmākie gadi solās būt vēl rosīgāki, līdz “Ceplis” uzplauks pilnā krāšņumā.

Mūziķis LNT rīta raidījuma “900 sekundes” filmēšanas komandu, pirmkārt, ved rādīt kaļķu dedzinātavas ēku jeb cepli. Projekts Lauku atbalsta dienestā ir guvis apstiprinājumu, jau pavasarī sāksies vērienīgi būvdarbi.

“Rezultātā tiks demontēta puse skursteņa, no jauna uzmūrēta līdz vajadzīgajam augstumam – 31 metram,” atklāj Igo.

Ēka būvēta 1897. gadā. Un tagad “Cepļa” ēkā jau daudz darba padarīts, namā pat ir mājīgi un patīkami uzturēties. Līdz ar ēku un teritorijas sakopšanas darbiem notika arī apkārtnes vēstures apzināšana.

Ceplim ir vairāki stāvi, un katrā no stāviem ir vēstures liecības, tostarp cepļa darināto materiālu paliekas. “No zemes tika izcelti dažāda izmēra ķieģeļi, gan drenāžas caurules, gan arī – par pārsteigumu – kapu plāksnītes,” turpina Igo.

Par cepļa pastāvēšanu Igo uzzināja jau vairāk nekā pirms desmit gadiem. Pagāja ilgs laiks, līdz mūziķis ieradās aplūkot šo vietu, apkārtne viņam uzreiz iepatikās. “Pēc pirmā cepļa apmeklējuma sapratu, ka tas viss ir ļoti interesanti, bet man to nevajag. Es nezinu, ko lai ar to iesāk,” atminas mūziķis.

Tomēr ceplī gūtie iespaidi nepameta, un pamazām Igo sāka noticēt sajūtai, ka dedzinātavas ēka un vēl divi blakus esošos namus viņš var pārvērst mākslas un mūzikas centrā.

Cepļa pārbūves projektam atbalsts jau iegūts. Savukārt bijušā krāsns podiņu ceha atjaunošanas atbalsta meklēšana ir vēl tikai priekšā. Šajā vasarā vairāki meistari un mākslinieki aizdarināja logu ailes, lai ēka tiek iekonservēta un izskatās iespējami labāk. Otrajā stāvā ir vieta, kur jau tagad var nakšņot kāds aicināts mākslinieks, un arī pats Igo šeit dažkārt nakšņo.

Taču nākotnes ieceres ir krietni grandiozākas. Ieplānots, ka jau tuvāko četru vai piecu gadu laikā šeit būs pilnvērtīgs mākslas un mūzikas centrs Lielupes krastā ”Ceplis”. Jau tagad šeit Igo vada ekskursijas un stāsta par veco cepli. Taču, ja viss veiksies, kā iecerēts, tad jau samērā drīz šeit darbosies mākslinieki, un apmeklētāji to varēs redzēt, sēžot pie restorāna galdiņa.

25. septembrī “Ceplī” būs koncerts, kur tiek aicināti “Cepļa” attīstībai roku pielikušie cilvēki. Pasākuma laikā Igo plāno iepazīstināt cilvēkus ar nākotnes iecerēm.

Ceplis atrodas Mežotnē, Bauskas novadā. Blakus tek Lielupe, upes ceļotājiem nākotnē “Ceplis” būs ļoti interesanta pieturas vieta. Tāpat arī citiem mūzikas un mākslas cienītājiem “Ceplī” būs aizraujoši koncerti un mākslas darbu izstādes.