Muzeji pakāpeniski atsāk uzņemt apmeklētājus

0 Komentāru

Muzejos pakāpeniski sāk atgriezties dzīvība. Pēc teju pus gada ilgas dīkstāves, no pagājušās nedēļās muzeji un citas izstāžu vietas atkal drīkst atsākt darbu, stāsta TV3 Ziņas.

Muzeji Latvijā bijuši slēgti kopš pērnā gada 21. decembra. Un tikai tagad, jūnija sākumā, pēc teju pus gada pilnīgas dīkstāves, izstāžu vietām ir ļauts vērt durvis apmeklētājiem. Protams, ievērojot stingras Covid-19 drošības prasības.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs darbu atsācis pagājušajā nedēļas nogalē – 4. jūnijā. Muzeja vadītāja gan saka, gatavi tam bijuši jau sen, rīkots arī droša apmeklējuma pilotprojekts, tādēļ gaidīta vien valdības dota zaļā gaisma.

”Ir milzīgs atvieglojums, ka mēs varam sākt strādāt, mēs varam uzņemt skatītājus, jo muzejs bez skatītājiem nav dzīvs. Jo muzeja mērķis un uzdevums, un misija, ir uzrunāt skatītāju un, kaut ko viņam sniegt,” stāsta Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce.

Visos muzejos, apmeklētājiem jāievēro savstarpējā distance, obligāti jālieto mutes un deguna aizsegi. Izstāžu vietām vienam apmeklētājam jānodrošina 25 kvadrātmetru platība, līdz ar to apmeklētāju skaits visās kultūras vietās ir ierobežots.

Cilvēku aktivitāte doties baudīt mākslu šobrīd ir vidēja, vērtē Lāce. Mākslas muzeju aizvadītās brīvdienās apmeklējuši mazāk kā 200 cilvēku: ”Mums ir gana plaša kvadratūra, liela kubatūra, mums ir ventilācijas sistēmas, kas nodrošina gaisa apmaiņu. Tā ir īpaša uzmanība apmeklētājam, lai apmeklētājs justos droši.”

No piektdienas darbu atsācis arī Rīgas Porcelāna muzejs. Šeit distances un plūsmu veidošana daudz lielāks izaicinājums, jo muzeja telpas ir nelielas.

”Jā, telpas mums ir samērā šauras, tāpēc kopējais apmeklētāju skaits, ko mēs varam vienlaikus uzņemt muzejā ir samērā mazs, bet mēs priecājamies arī par to, jo lielākoties, arī pēdējā gada griezumā tomēr nāca individuālie apmeklētāji,” priecīga ir Rīgas Porcelāna muzeja ekspozīcijas un izstāžu kuratore Ieva Nagliņa.

Un arī šeit atzīst, iedzīvotāji vēl nogaida, tomēr ir arī tādi, kuri bija izsalkuši pēc kultūras un steigušies to baudīt uzreiz, kā tas bijis iespējams.

”Ir sajūta, ka cilvēki grib nākt. Protams, varbūt tas temps, kādā atsāksies tas apmeklētāju apjoms būs lēns, bet tas, protams, tā diezgan loģiski,” pārliecināta ir Nagliņa.

Muzejos norāda, šobrīd ar visu tikt galā esot vienkārši. Tomēr nelielas bažas radot 15. jūnijs, kad muzejus varēs apmeklēt arī vakcinēto grupas, gida pavadībā. Kā tas notiks, muzeji vēl domā.

0 Komentāru