“Mums ir pusotrs tūkstotis formējumu!” Medniekus visā Latvijā aicina atgādināt ieroču drošības prasības

0 Komentāru
“Mums ir pusotrs tūkstotis formējumu!” Medniekus visā Latvijā aicina atgādināt ieroču drošības prasības
MĀRTIŅŠ ZILGALVIS, F64

Pagājušajā gadā Latvijā ar medību ieročiem laupītas četru cilvēku dzīvības – veiktas trīs slepkavības, viens cilvēks netīšām nošauts medībās. Kā kontrolēt medību ieroču lietošanu un disciplinēt ieroču īpašniekus, par to piektdien sprieda paši mednieki, kuri pulcējās uz gadskārtējo sanāksmi.

Aizvadītajā maijā dzēruma strīdā Riebiņos ar nelegālu medību ieroci kāds 1972. gadā dzimis vīrietis nošāva savu paziņu. Savukārt septembrī Latviju satrieca ziņa par dubultslepkavību Madonas purvos – piedzēries vīrietis ar medību ieroci nošāva divus bijušos darba kolēģus.

Decembrī oficiālu medību laikā, neievērojot šaušanas leņķi, mednieks raidīja šāvienu un trāpīja citam dalībniekam – 1945. gadā dzimušam vīrietim, kurš no traumām nomira.

Drošība medībās, rīkošanās ar medību ieročiem bija viens no galvenajiem tematiem mednieku gadskārtējā sanāksmē, kurā izcēlās diskusija – vai nevajadzētu celt vecuma cenzu pieejai jaudīgākajiem ieročiem.

“To, ka jaunie mednieki pirms iegūst tiesības iegūt vītņstobra ieročus – kaut kādai pieredzei ir jābūt uzkrātai, kādi divi gadi. Tikai tad varētu iegūt tiesības šaut ar vītņstobru, cik saprotu, lielākā problēma ir tieši šaušanā ar vītņstobru,” pauž mednieks Arvīds Rozēns.

“Šobrīd termiņš ir 21 gads. Es domāju, 21 gada vecumā cilvēks ir pietiekami nobriedis, lai pret šiem jautājumiem atbildīgi attiektos,” teic Valsts meža dienesta (VMD) Medību daļas vadītājs Valters Lūsis.

“Tie pārkāpumi, kādi bijuši ar vītņstobra ieročiem – nevienu nav izdarījis mednieks iesācējs! Tie pamatā ir mednieki ar 20-30 gadu stāžu, kuri “visu zina, visu prot”, daudz labāk par visiem pārējiem,” vērš uzmanību Latvijas Mednieku savienības vadītājs Jānis Baumanis.

VMD dati liecina, ka deviņu gadu laikā – kopš 2011. gada ir reģistrēti 34 nelaimes gadījumi medībās, kuros ir cietušie. Katru gadu tiek konstatēti divi trīs, negadījumi.

“Šobrīd vairs tādu tenku, ka var aiziet “par polšu” [mednieka apliecību] nopirkt, nav. No tā esam atbrīvojušies. Tomēr svarīga ir tālākā izglītība – mums ir 1400 mednieku formējumu. Pusotrs tūkstotis! Ideālā gadījumā ar visiem gadā tiekamies, un atgādinām šīs minimālās drošības prasības,” saka Latvijas Mednieku asociācijas vadītājs Haralds Barviks.

VMD aprēķinājis, ka 60-70% medību drošības noteikumu pārkāpumu konstatēti medībās ar dzinējiem. Arī valsts policija savā sanāksmē februārī secināja, ka medību ieroču turētāji būtu īpaši jāuzrauga, un sola veikt izmaiņas likumos, lai kontroles pasākumi  būtu vēl stingrāki.

0 Komentāru