“Mums būtu jālepojas ar trideksni” – Rēzeknes pusē top tautas mūzikas instrumenti

0 Komentāru

Dažādi tautas mūzikas instrumenti, piemēram, kokles, cītaras un stabules nav tikai vēsture – šie instrumenti tiek darināti arī mūsdienās. Šāda mūzikas instrumentu darbnīca atrodama Rēzeknes novada Gaigalavas pagastā.

“900 sekunžu” viesošanās laikā mūzikas instrumentu darbnīcā tiek pievienotas basa stīgas podziņcītarai. Cītaras, tāpat vairums Gaigalavā veidoto instrumentu, nonāk skolās un kultūras namos. Liela daļa no tiem arī piemēroti tieši pirmsskolas vecuma bērniem.

“Pirmsskolas mācību iestādēm mēs ļoti daudz taisām gan metalafonus, gan svilpītes, gan šādas te, kur var nospēlēt meldiņu uzreiz, gan katram bērnam padalot pa vienai svilpei. Strādādams skolā, tas bija 15 gadus atpakaļ, nebija uz ko spēlēt. Nebija metalafonu, kokles, cītaras. Un tad es izdomāju, ka varētu to pats ražot,” norāda mūzikas instrumentu darbnīcas vadītājs Gunārs Igaunis.

Un, iepazīstot Latvijas folkloras materiālus, Gunārs Igaunis sapratis, ka nekas nav jāizgudro no jauna. Visus tautas mūzikas instrumentus iespējams izgatavot pašam: “Es pats esmu daudz pētījis folkloras materiālus, gan redzējis un apmeklējis gan muzejus, gan krājis. Esmu folkloru krājis, tā kā man bija iespēja redzēt instrumentus, ko spēlē tautās. Tie visi instrumenti ir pētījuma rezultāts.”

Visi instrumenti ir arī roku darbs – uz vietas tiek gan tītas stīgas, gan liektas metāla plāksnītes. “Ar trideksni būtu jālepojas, jo reti kura valsts vai tauta var palielīties ar tādu instrumentu, kas nav nevienam citam. Ne krieviem, leišiem, nu nav tridekšņa. Bet mums ir!” lepojas darbnīcas vadītājs.

Darbnīcā reizēm tiek darināti instrumenti arī pēc īpaša pasūtījuma – tādā veidā šeit tapušas stīgu gultas, ko izmanto mūzikas terapijā, kā arī bungas šamaniskiem rituāliem.

0 Komentāru