Muitas darba suņu specifika: miers un labs deguns

1 komentārs
Muitas darba suņu specifika: miers un labs deguns
NATĀLIJA VALDNIECE, 900 SEKUNDES

No viņu zobiem un izskata nav jābaidās, bet jāuzmanās no deguna, un runa ir par muitas suņiem, kuri ir neaizstājami narkotisko un psihotropo vielu, kā arī tabakas izstrādājumu meklēšanā.

LNT rīta raidījums “900 sekundes” noskaidroja, kā muitas suņi tiek apmācīti un kādu šķirņu suņi šim darbam labāk noder.

Ir kārtējā darba diena, un uz Muitas pārvaldi ierodas ne tikai kinologi, bet arī viņu kolēģi – suņi.

 

Kinologs Konstantīns Mihailovs no mājām ir atbraucis kopā ar savu partneri Alsu, bet instruktore-kinoloģe Ginta Podziņa ieradusies kopā ar Naomi. Abām labradora šķirnes meitenēm šī diena ir paredzēta apmācībām Muitas pārvaldes Kinoloģijas nodaļā.

Par Naomsi un Naomčiku Ginta sauc savu pārinieci deviņus gadus veco labradora šķirnes suni Naomi. Melnā suņu skaistule parasti strādā lidostā, un viņa ir skaidrās naudas meklēšanas suns.

Apmācību voljerā atrodas aptuveni 20 koferi, un vienā no tiem ir noslēpta nauda. Un pie viena melna kofera Naomi uz mirkli sastinga. ”Tādā veidā suns norāda, apstājoties, sastingstot, apsēžoties, apguļoties,” stāsta kinoloģe.

Par šo labo darbu Naomi saņem kārumu, kā arī bumbiņu, ar ko labprāt spēlējas. Viņa Latvijas muitā strādā jau septīto gadu un ir viena no pirmajiem suņiem, kas specializējas skaidrās naudas meklēšanā. “Mēs mācām gan uz dolāriem, gan uz eiro. Skaitās, ka viņi nav vienādi, bet sava līdzība ir. Pieredze rāda, ka viņi var atrast pat rubļus un grivnas, un dažādu citu valstu valūtas,” skaidro Muitas pārvaldes instruktore-kinoloģe Ginta Podziņa.

Tikmēr jauno kucīti Alsu apmāca tabakas izstrādājumu meklēšanā. Piemēram, kravas automašīnā tiek noslēpta vien puse cigaretes, un viņai tā jāsameklē. Kad suns komandu ir izpildījis, kinologs par to ļoti priecājas, – tam tā ir jābūt. “Tas ir pareizi, lai suns arī saprastu, ja mēs visi esam priecīgi, tad arī suns priecīgs. Sunim šis darbs ir kā spēle un par to, ka viņa ir atradusi tabaku, viņa saņem savu prieku,” akcentē Muitas pārvaldes kinologs Konstantīns Mihailovs.

Muitas pārvaldē strādā 40 suņi. Viņi savus darba pienākumus pilda gan uz robežas, gan lidostā, gan pastā. “Galvenā atšķirība, kas mums ir nepieciešams muitā, tas ir, ka suņiem ir jāstrādā ilgi bez atraduma. Jo tas ir preventīvais darbs uz robežas,” norāda Muitas pārvaldes kinoloģe Marika Krauja.

Muitā strādā dažādu šķirņu suņi, bet tomēr parasti ir tādi, kas labprāt komunicē ar cilvēkiem: labradori, spanieli, beļģu aitu suņi. Muitas suņi ir draudzīgi, bet atturīgi pret cilvēkiem. Viņiem nemāca aizsardzību kā, piemēram, policijas suņiem, tāpēc nav jābaidās no viņu izskata un zobiem, bet gan no unikālā deguna.

Muitas kinologi parasti ar saviem četrkājainajiem kolēģiem dzīvo kopā kā viena ģimene. Viņi tos vakaros pēc darba ved uz mājām, nevis atstāj dienesta voljerā.