Muceniekos bēgļiem jauni kārtības noteikumi

1 komentārs
Muceniekos bēgļiem jauni kārtības noteikumi
LETA

Muceniekos izmitinātajiem patvēruma meklētājiem jāievēro jauni kārtības noteikumi. Tos šodien apstiprināja valdība. Noteikumi papildināti ar tiesībām patvēruma meklētājus brīvprātīgi nodarbināt izmitināšanas centra teritorijā. Kādas vēl izmaiņas ieviestas un kāpēc svītrots aizliegums lamāties?

Iepriekšējie kārtības noteikumi tika pieņemti pirms sešiem gadiem un bija novecojuši. Jaunais regulējums ieviests, ņemot vērā gadumijā apstiprināto plānu patvēruma meklētāju uzņemšanai.

Būtiskākās izmaiņas ir no jauna ieviesta obligāta prasība Muceniekos veikt veselības pirmreizējo pārbaudi, ja patvēruma meklētājam pirms ierašanās Latvijā veselības stāvoklis nav ticis pārbaudīts.

Un turpmāk, lai saturīgi pavadītu laiku, Mucenieku iemītniekus izmitināšanas centra teritorijā būs tiesības nodarbināt. Tiesa gan brīvprātīgi, jo likums aizliedz strādāt algotu darbu, kamēr tiek gaidīta bēgļa statusa piešķiršana, skaidro Iekšlietu ministrijā.

“Ar mērķi šiem cilvēkiem nodarboties, iepazīt ikdienas darbus un saņemt kādu atbalstu. Ne naudas veidā, jo nodarbināt mēs patvēruma meklētājus nevaram, bet tā kā graudā,” skaidro Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane

Taču jaunajos noteikumos vairs nav atrodams aizliegums lietot necenzētus vārdus, kas līdz šim bija spēkā. Pētersone-Godmane norāda, ka aizliegums lamāties svītrots tāpēc, ka pastiprināta uzmanība tiek pievērsta patvēruma meklētāju izglītošanai.

“Tas iet kontekstā ar to, ka mēs viņus izglītojam, lai šādas situācijas nerastos. Un man gribētos cerēt, ka tā tas tiešām arī ir, ka izglītības līmenis iet līdzsvarā ar aizliegumiem. Ja mēs svītrojam aizliegumu, mēs piedāvājam pretī šo izglītības programmu,” teic Pētersone-Godmane.

Ar izmaiņām jārēķinās arī Mucenieku apmeklētājiem. Tiem, kuri sniedz palīdzību patvēruma meklētājiem, viesošanās turpmāk būs jāsaskaņo ar centra vadību, bet žurnālistiem par ierašanos būs jāinformē vismaz vienu dienu iepriekš.

Video