Modes vēsture un unikāli mākslinieku darbi; Rīgā atvērta jauna leļļu izstāde

0 Komentāru
Modes vēsture un unikāli mākslinieku darbi; Rīgā atvērta jauna leļļu izstāde
NATĀLIJA VALDNIECE, 900 SEKUNDES

Parfīms un lelles – kas tos var vienot? Izrādās, ka izstāde. Iepazīt modes vēsturi un apbrīnot unikālus mākslinieku darbus aicina Modes muzejs. Par iedvesmas avotu leļļu māksliniekiem kalpojuši slaveni aromāti.

Uzvelkot galveno muzejnieku aksesuāru, balto cimdiņu, Modes muzeja darbiniece Agrita Grīnvalde dodas vitrīnas otrā pusē. “Tas ir tas, ko apmeklētāji parasti neredz, – patiesībā ieguldīts ir liels darbs, sevišķi lellēs,” viņa saka.

Šīs lelles ir īpašas, – par iedvesmas avotu leļļu māksliniekiem kalpojuši slaveni aromāti un modes vēsture. Viens no iecienītākajiem eksponātiem šajā izstādē ir leģendārajam Karlam Lāgerfeldem veltīta lelle.

“Protams, daudzi droši vien zina par Lāgerfelda slaveno kaķi. Uzreiz atpazīstams tēls – saulesbrilles, balti mati. Viņš, šķiet, labi spēj identificēties ar šo dzīvnieku, bet kaķis ir īsts švīts, dendijs. Interesantākais ir tas, ka iedvesmas avots ir tieši parfīms, smaržas un arī spilgtas personības,” teic Modes muzeja projektu vadītāja.

”Chanel” smaržas kādai māksliniecei asociējas ar sievieti, kuras seja ir kā skudrulācim un viņai ir pat smuka astīte.

“Fantastiski redzēt, ka ikoniskais ”Chanel 5” ir iemiesojies tādā fantastiskā radībā, elegantā, jāpiebilst. Un šis salikums ir iespējams tikai leļļu pasaulē,” teic Modes muzeja projektu vadītāja.

No parastām, rūpnieciski ražotām lellēm autorlelles atšķiras ar to, ka ikviena lelle ir unikāla, vienā eksemplārā. Tā līdz pat vissīkākajām niansēm darināta ar rokām; ikvienam māksliniekam ir savs neatkārtojams rokraksts un metodika.

Vienu šādu darbu mākslinieks darina mēnešiem ilgi, un tas, neskaitot laiku, kas ir veltīts tēmas izpētei un idejas izstrādei. Lelles cena var svārstīties no pāris simtiem eiro līdz pat daudziem tūkstošiem.

Izstādi šonedēļ apmeklēja pirmie skatītāji. Katram sirdī iekrita sava lelle un smaržas. Jāpiebilst, ka lelles pēc konkrētā zīmola nesmaržo.

Kāda muzeja apmeklētāja pamanījusi lelli, kura veltīta padomju laikā populārajām smaržām ”Krasnaja Moskva”: “Manā laikā bija tās, bet es nelietoju. ”Sarkanā Maskava” man nepatika, man patika Rīgas ”Dzintars”. (TV3: Un kā jums patīk izstāde kopumā?) Ļoti, ļoti, īpaši Karls Lāgefelds un viņa kaķis. Ļoti skaists, man ļoti patīk.”

Autorleļļu miniizstāde aplūkojama līdz februāra beigām Modes muzeja izstādes “Dāma krinolīnā” ietvaros. Izstādē izstādītas vairāku valstu leļļu mākslinieku veidotās lelles, kas pērn piedalījušās starptautiskā konkursā.

Vairāk par tematu – raidījuma “900 sekundes” sižetā

0 Komentāru