Modernizēts Inčukalna gāzes krātuves savākšanas punkts

Pievienot komentāru
Modernizēts Inčukalna gāzes krātuves savākšanas punkts

Atklāts pārbūvētais Inčukalna krātuves gāzes savākšanas punkts. No manuālas vadības tagad tas kļuvis automatizēts un vismaz par trešdaļu palielināta pārsūknēšanas jauda. Pēdējos gados Inčukalna krātuves nozīme reģionā atkal aug, jo tur tiek uzglabāta ar kuģiem atvestā sašķidrinātā gāze. Tāpat Inčukalnu plāno izmantot arī projektētā Skultes sašķidrinātās gāzes termināļa īpašnieki.

Sekojot iepriekš renovētajam gāzes savākšanas punktam numur viens, ekspluatācijā nodots arī otrais – daudz apjomīgākais. Investīciju apjoms mērāms 23 miljonu eiro apmērā.

Iekārtas ir viens no posmiem gāzes iesūknēšanā, kā arī izsūknēšanā pazemē. Inčukalna apkārtnē ir īpašs iezis, kur līdzīgi kā porainā švammē dabasgāze iesūcas.

Rekonstrukcija šeit piedzīvota pēc 40 gadu pārtraukuma. Daudzi procesi automatizēti, ievērojami palielināta jauda.

“19 līniju vietā mums tagad ir 27, kas nozīmē, ka par 30% pieaug gāzes savākšanās jauda. Gan uz iesūknēšanu, gan gāzes izņemšanu,” norāda AS ”Conexus Baltic Grid” Tehniskās attīstības departamenta vadītājs Ivars Ščerbickis.

Inčukalna gāzes krātuve ir vienīgais šāda veida objekts Baltijā. Šobrīd tās piepildījums jau ir virs 50%. Vēsturiski zemākā atzīmē tika sasniegta pirms diviem gadiem, un šobrīd ir ar tendenci pieaugt.

Interese par gāzes noglabāšanu parādījās pēc tam, kad ASV atvēra savu sašķidrinātās gāzes tirgu. Šobrīd ir pēdējos piecos gados zemākā gāzes cena, tādēļ tirgotāji nogaida, lai vēlāk, tām kāpjot, pārdotu.

Tehnoloģiskā procesa īpatnība neļauj iesūknējamos apjomus palielināt strauji. Tādēļ uzņēmums praktizē ieejas jaudu nodrošinājuma izsoles. Savu biznesa modeli ar Inčukalnu saista arī plānotā sašķidrinātās gāzes termināļa īpašnieki Skultē. Ja projekts īstenosies, krātuves jauda varētu pietuvoties maksimumam.

Salīdzinājumam – šogad noslogojums paredz 18 teravatstundu noslodzi. Vienlaikus tiek pieļauts, ka interesi var izrādīt arī Somija, kas kopā ar Latviju un Igauniju atceļ savstarpējos maksājumus par gāzi, šķērsojot valstu teritoriālās robežas.