Mīts vai patiesība? Vai Latvijā vairs NEKAD nebūs tik bargu ziemu kā agrāk?

1 komentārs
Mīts vai patiesība? Vai Latvijā vairs NEKAD nebūs tik bargu ziemu kā agrāk?

Vai Latvijā vispār vēl ir iespējamas bargas ziemas? Šādu jautājumu portāls Skaties.lv uzdeva Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) sinoptiķiei Laurai Krūmiņai.

Kopumā LVĢMC ir veicis diezgan plašu pētījumu par klimata pārmaiņām Latvijā – dati tiek analizēti kopš 1960. gada.

Klimata pārmaiņas iezīmē, ka Latvijā klimats kļūst siltāks – visvairāk ir mainījušās tieši rudens /ziemas/ pavasara sezonas.

”Vidējās temperatūras izmaiņas ir nozīmīgākās šajos periodos. Vasaras kļūst nedaudz siltākas, taču izmaiņas ir salīdzinoši nelielas,” pauda LVĢMC meteoroloģe. Līdz ar to Latvijā stabilā sala periodi un periodi, kad zemes virsmu pārklāj stabila sniega sega, kļūst arvien īsāki.

”Ļoti bargi un noturīgi ziemas apstākļi kļūst arvien mazāk iespējami arī nākotnē – visticamāk, šāda tendence saglabāsies arī turpmāk,” sacīja Krūmiņa.

”Līdz ar to nevar apgalvot, ka nav vairs iespējama īsta ziema vai sniegs – par to runāt nevar, bet ziemas ilgums un stabilitāte ir divi faktori, kas ietekmēti visvairāk. Tāpat ziemas sezonā bieži ir vairāk nokrišņu, bet uz tā rēķina, ka retāk ir sniegs, bet biežāk – lietus,” sacīja Krūmiņa.

Bargākās, aukstākās ziemas mūsu platuma grādos aizvien saglabājas kopš pagājušā gadsimta, jo šajā – 21. – gadsimtā ziemas ir bijušas relatīvi siltas, stāstīja Krūmiņa.

Statistika rāda, – aukstākā ziema Latvijā ir bijusi 1941./1942. gadā, bet vissiltākā ziema Latvijā bija 1924./1925. gadā.

Ja runa ir par nesenām ziemām, tad pēdējās desmitgadēs īpaši bargas ziemas nav bijušas. Salīdzinoši auksta ir bijusi 1984./1985. gada ziema, savukārt šajā gadsimtā – ”auksto ziemu” TOP 20 ir iekļuvušas tikai divas – 17.vieta ir 2009./2010. gada ziemai un 20. vieta – 2010./2011. gada ziemai.

Savukārt no nesenajām ziemām kā siltas izceļamas 2007./2008. un 2014./2015. gada ziemas.

Putenis un -20 grādi! Uzzini, ar kādiem laika apstākļiem tev jārēķinās tuvākajās dienās

Foto: Rīgā atgriežas ziema