Misionāra Graudiņa slepkavam aicina piespriest deviņu gadu cietumsodu

3 komentāri

Pērn novembrī Latgali satricināja traģiska ziņa, ka nogalināts pazīstams kristiešu misionārs, trimdā dzimušais Ivars Levi Graudiņš. Savulaik – pēc atgriešanās Latvijā – viņš apmetās uz dzīvi Latgalē, kur par savu misiju uzskatīja palīdzēt grūtdieņiem.

Pirmdien Ludzā uz tiesas sola sēdās slepkavībā apsūdzētais – 20 gadus vecais Deniss Firsovs, kuram Graudiņš savulaik mēģināja palīdzēt.

Ivars Graudiņš ir trimdas latviešu atvase – dzimis Zviedrijā, vēlāk ar ģimeni emigrējis uz ASV, kur arī sāka interesēties par kristietību un Austrumu reliģijām. 90. gadu beigās atgriezās Latvijā un kļuva par aktīvu Latgales un tās iedzīvotāju aizstāvi.

Aptuveni 25 kilometrus no Rēzeknes, Vecružinas ciemā, Ivars Graudiņš jau padsmit gadu kopā ar saviem palīgiem bija izvērsis plašu sociālo darbību. Centrā, kuru bija iekārtojis bijušās kafejnīcas vietā, viņš neliedza palīdzību tiem, kam tas nepieciešams. Bieži uz turieni nāca arī netālu esošās Tiskādas speciālās internātpamatskolas jaunieši. Arī Deniss Firsovs.

Ivars Graudiņš pērn novembrī pa ceļu Denisu veda uz Rēzekni. Nezināmu iemeslu dēļ starp viņiem sācies konflikts, kurā jaunietis Graudiņu sadūra vismaz astoņas reizes un nozaga viņa mobilo telefonu, atstājot Graudiņu mirstam.

Deniss, uzdodoties par aculiecinieku, pats likumsargiem pēc tam ziņoja par it kā redzētu avāriju. Vēlāk likumsargi viņu aizturēja. Pirmdien Ludzā Denisu tiesāja. Pēc apsūdzētā lūguma, filmēt tiesas procesu TV3 Ziņām neļauj.

Prokuratūra Firsovam, kurš jau iepriekš bijis sodīts, tiesā aicināja piespriest deviņu gadu cietumsodu par slepkavību un vēl četrus mēnešus par telefona zādzību. Tāpat, prokuratūras ieskatā, viņam pēc atbrīvošanas ir jāpiemēro arī trīs gadu probācijas uzraudzība.

“Apsūdzētais ir jauns cilvēks. Daži Ivara radu lokā gribētu 15 gadus, radinieki Firsovam gribētu mazāk, bet deviņi gadi ir taisnīgs sods nežēlīgai slepkavībai, kur cilvēks bija atstāts dzīvs, vēl mēģinot piezvanīt tuviniekiem pa mobilo telefonu. Sods šobrīd neko vairs nemainīs, zaudējums ir Latgalei un tuviniekiem,” sacīja nogalinātā Ivara brālis Māris Graudiņš.

Tāpat prokuratūra uztur prasību par 19 000 eiro lielas morālās kompensācijas piedzīšanu no Firsova. Nogalinātā brālis TV3 Ziņām gan teica, ka no tās atteiksies, jo ar apsūdzēto vairs nekad nevēlas tikties vai kontaktēties. Tikmēr Ivara Graudiņa draugi un garīgie līdzgaitnieki saka, ka slepkavība viņiem bijis milzīgs trieciens, taču visi ir gatavi turpināt viņa iesākto misiju Vecružinā.

Jau novembrī plānots atklāt Ivara Levi Graudiņa fondu. Ar tā palīdzību iecerēts ne tikai turpināt iesākto misiju, bet arī attīstīt citus Ivaram Graudiņam svarīgus darbības virzienus.