Misēkļi vēlēšanu iecirkņos: nederīgas pases, ”sajaukti” iecirkņi un balsošana kopā

3 komentāri
Misēkļi vēlēšanu iecirkņos: nederīgas pases, ”sajaukti” iecirkņi un balsošana kopā
IEVA LEINIŠA, LETA

Latvijā notiekošo Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās fiksēti vairāki starpgadījumi ar balsstiesīgajiem.

Kā liecina aģentūras LETA publiskotā informācija, Ādažu novada domē esošajā 777. vēlēšanu iecirknī daudzi vēlētāji pēc atnākšanas informēti, ka šis nav viņu iecirknis, bet daži attapušies ar nederīgiem dokumentiem. Iecirknī skaidroja, ka šoreiz vēlētāji, kas iepriekš nākuši uz šo pašu iecirkni, sadalīti pa vairākiem iecirkņiem. Daudzi to neesot zinājuši un nākuši uz savu “veco iecirkni”.

Daļa vēlētāju iecirknī attapušies ar nederīgiem dokumentiem – pasi vai personas apliecību. Ir arī tādi, kas vēlas mainīt iecirkni, bet viņiem tiek paskaidrots, ka tas šodien nav iespējams.

Patlaban iecirknī arī veidojas rindas. Vēlēt nāk gan vecāka gada gājuma cilvēki, gan jaunieši.

Lasi vēl: Eiroparlamenta vēlēšanu ceļvedis – kur un kā balsot.

Arī Kadagā, iecirknī bērnudārzā “Mežavēji”, daļa atnākušo vēlējušies mainīt iecirkni. Viens balsotājs uzrādījis nederīgu personas apliecību, bet vēlāk atnācis novēlēt ar pasi. Kopumā iecirkņa pārstāvji aktivitāti vērtē kā ļoti zemu.

Emīla Dārziņa vidusskolas vēlēšanu iecirknī kāds kungs vēlējies balsot vienā kabīnē ar līdzgājēju, tomēr iecirkņa pārstāvji to neļāva. Vīrietis tika aicināts doties uz blakus kabīni, ko arī izdarīja.

Tāpat šis kungs vēlējās iemest vēlēšanu biļetenu balsošanas kastē bez aploksnes. Iecirkņa vadītāja vērsa uzmanību, ka derīgs ir tikai aploksnē ielikts vēlēšanu biļetens, attiecīgi vēlētājs izdarīja savu izvēli korekti.

Jau ziņots, ka Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu dienā sestdien pirmajā stundā, proti, līdz plkst. 8.00 Latvijā nobalsojuši apmēram septiņi tūkstoši vēlētāju jeb 0,49% no kopējā vēlētāju skaita, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas apkopotie dati. Vēlēšanu iecirkņi Latvijā sestdien ir atvērti no plkst. 7.00 līdz 20.00.

Tādējādi, ņemot vērā arī tos iedzīvotājus, kuri devās vēlēt iepriekšējās dienās, nobalsojuši 164,8 tūkstoši vēlētāji jeb 11,67% no kopējā vēlētāju skaita.

Salīdzinājumā ar iepriekšējām EP vēlēšanām, kas notika 2014. gadā, vēlētāju aktivitāte līdz šim kopumā bijusi lielāka, taču tāpēc, ka šogad lielāka iedzīvotāju aktivitāte bija iepriekšējā balsošanā. Šogad iepriekšējā balsošanā bija nobalsojuši 157,8 tūkstoši iedzīvotāju jeb 11,18% no kopējā vēlētāju skaita, kamēr 2014. gada vēlēšanās – 100,8 tūkstoši jeb 6,84%.

Kopumā EP vēlēšanās var piedalīties 1,412 miljoni Latvijas iedzīvotāju.

No Latvijas EP tiks ievēlēti astoņi deputāti. Vēlēšanām pieteikti 16 saraksti, no kuriem kandidē 246 pretendenti.

Lasi vēl: kādas ir Eiropas Parlamenta galvenās funkcijas.