Mirusi tekstilmāksliniece Aija Baumane

Pievienot komentāru
Mirusi tekstilmāksliniece Aija Baumane
LITA KRONE, LETA

Piektdien, 12. jūlijā, mūžībā aizgājusi tekstilmāksliniece un pedagoģe Aija Baumane, informēja Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) pārstāvis Igors Dobičins.

Baumane 1961. gadā beidza Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolu un 1967. gadā absolvēja Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Tekstilmākslas nodaļu, kur izstrādāja diplomdarbu gobelēnu “Zelta zivtiņa”.

LMS biedre Baumane bija kopš 1969.gada un no 1994.gada darbojās biedrībā “Latvijas Tekstilmākslas asociācija”.

Māksliniece izstādēs piedalījās no 1963.gada. Personālizstādes rīkoja Rīgā, Siguldā, Jelgavā u.c. Piedalījās grupu izstādēs Latvijā, Igaunijā, Lietuvā, Krievijā, Polijā, Ungārijā, Zviedrijā, ASV, Spānijā, Kanādā.

Kopš 1972.gada Baumane strādāja kā pasniedzēja LMA un no 1994. līdz 2013. gadam bija LMA Tekstilmākslas katedras vadītāja, kopš 1994.gada – profesore.

Baumane bija viena no aktīvākajām māksliniecēm latviešu tekstilmākslā, kā arī lielizmēra telpisko šķiedras objektu veidošanas aizsācējām. Māksliniece sadarbībā ar LMS Mākslas fonda lietišķi dekoratīvo kombinātu “Māksla” izgatavoja radošiem formu un faktūras meklējumiem bagātus monumentāla izmēra gobelēnus sabiedrisko ēku interjeriem un restorāniem “Jūras pērle” un “Miezītis”.

Baumane 2005. gadā tika apbalvota ar 4. šķiras Triju Zvaigžņu ordeni un 2013. gadā saņēma Kultūras ministrijas atzinības rakstu.

Mākslinieces darbi atrodas Latvijas Mākslinieku savienības muzejā, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Talsu novada muzejā un citviet, kā arī privātkolekcijās Latvijā, Vācijā, ASV, Dānijā, Zviedrijā, Igaunijā, Francijā.