Mirušā zīdaiņa māte ievietota psihiatriskajā slimnīcā

16 komentāri

Vēl viens traģisks gadījums Gulbenes novadā! Pirms pusgada vēstījām par mātes un zīdaiņa nāvi Daukstu pagastā, kur sieviete bija nolēmusi dzemdēt mājās bez mediķu palīdzības. Šoreiz miris zīdainis atrasts Lizuma pagastā. Policija tagad gaida ekspertīžu rezultātus, lai noskaidrotu, vai bērns jau piedzimis nedzīvs vai tomēr ticis apzināti nonāvēts.

Piebraucamo ceļu uz mājām, kur dzīvoja mirušā zīdaiņa māte ar pārējo ģimeni, vīru un vēl četriem bērniem, klāj sniegs. Durvis atver viņa pati un aicina ienākt, lai gan kamerai seju rādīt nevēlas. Pārāk mazs ir Lizuma pagasts, un gribas pasargāt vecākos bērnus, kuriem tepat jāiet skolā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Policijai 43 gadīgā sieviete stāstījusi, ka nezināja par savu grūtniecību. 3. februāra vakarā, kad dzemdības sākās, abi mazākie, pusotra un četrgadīgie, bērni gulējuši. Vecākās meitenes – 10. un 12. klases skolnieces – bijušas pie draugiem. Vīra arī nav bijis mājās.

Par Gulbenes novada Lizuma pagastā notikušo mēs, iespējams, neko neuzzinātu, ja mātei pēc dzemdībām nebūtu sākušās veselības problēmas, kā dēļ nācās meklēt ārstu palīdzību. Mediķiem, ieraudzījušiem, ka sievietei nesen bijušas dzemdības, radās loģisks jautājums – kur ir mazulis?

7. februārī mediķi informēja policiju, un tai pašā dienā izmeklētāji sievietes dzīvesvietā, siltumnīcā, satītu plēvē atrada zīdaiņa līķi.

Sintija Virse, Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Prevencijas grupas vecākā inspektore

Kriminālprocesa ietvaros notika sākotnēja zīdaiņa apskate. Vardarbīgas nāves pazīmes nav konstatētas, bet īsto nāves cēloni noteiks ekspertīze.

Uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma XII nodaļas ”Nonāvēšana”.
Virse skaidro, ka policijas galvenais uzdevums tagad ir noskaidrot, vai noticis noziedzīgs sastāvs. Ja māte radīja apstākļus, kuros mazulis gāja bojā, viņa saucama pie kriminālatbildības. Ja mazulis piedzimis nedzīvs, tas klasificējams kā nelaimes gadījums.

Kur skatījās dienesti?

Tā kā māte sadarbojās ar izmeklētājiem un nebija iepriekš sodīta, apcietinājums viņai netika piemērots, taču TV3 tapis zināms, ka sieviete vakar ievietota psihiatriskajā slimnīcā.

Lizums ir neliels ciems, kurā dzīvo ap 700 cilvēku. Visi cits citu pazīst, tomēr sievietes grūtniecību nebija manījuši. Tagad aktuāls ir jautājums – vai to, ka četru bērnu māte bija piektā gaidībās, vajadzēja zināt vienīgajai ciema sociālajai darbiniecei Ivetai Audzišai?

Iveta Audziša, Lizuma pagasta sociālā darbiniece

Uz to ir grūti atbildēt… Ziemā ar apģērbu netiku viņu redzējusi. Nezinu, vai to tā vispār var izsekot, kurš ir, kurš nav stāvoklī.

Sieviete bija strādājusi vietējā skolā par dežuranti, taču rudenī darbu zaudēja. Pēc palīdzības gan nebija vērsusies, un arī skolā nekas par grūtībām neliecināja, tāpēc sociālā dienesta redzeslokā šī ģimene nebija nonākusi.

Arī bāriņtiesa par ģimeni sāka interesēties tikai pēc traģēdijas, kad saņēma informāciju no policijas. Šobrīd bērni ciemojas pie vecmāmiņas un atrodas tēva aprūpē.

Laila Rieksta–Riekstiņa, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāja.

Katrā ģimenē ne tikai nav iespējams, bet nav arī tiesību bāriņtiesai iet skatīties, kā rūpējas par bērniem.

Rieksta-Riekstiņa gan apsola, ka no savas pārvaldītās iestādes puses izvērtēs Lizuma bāriņtiesas darbu, savukārt Labklājības ministrijai jāpārbauda sociālā dienesta sniegums. Šie secinājumi dienestiem esot svarīgi, lai gadījumā, ja kļūdas tomēr ir pieļautas, līdzīgos gadījumos tās neatkārtotu citur.

Īsā laikā Gulbenes novadā šis ir jau otrais gadījums. Septembrī TV3 Ziņas vēstīja par traģēdiju Daukstu pagastā. Tur trīs bērni palika par bāreņiem pēc tam, kad māte, cenšoties laist pasaulē ceturto, noasiņoja kopā ar zīdaini. Arī viņa savu grūtniecību bija slēpusi.

Gulbenes novada sociālā dienesta vadītājs Jānis Antaņevičs savu padoto vainu nesaskata – tāda esot sabiedrība, kas jāpieņem.

Foto

Video

TOP komentāri

 • !!!
  +5 +5 0

  !!!

  Ja visi viņu pazīst kāda ir.un nav pirmais gadījums ,kad nonāvē savu bērnu pa kluso norakt nevarēja ,jo redz pieķēra.Kā var nezināt par stāvokli neejau pirmo x paliek.un ja paliek slikti pirmais jāsauc ārsti un pat paspēja mazo iemest spainī satīt plēvēs un aiznest uz siktumnīcu .Tas nav normali un nav nekāds attaisnojums ,lai saņem beidzot sodu!!!savu pirmo bērnu arī nosita un izmeta miskastrē kā tādu mēslu.visi to atceras ,kas dzīvo Tirzā!!!Un arī bija šis pats variants ,kad palika sliktu, tad visi uzzinaja,ka to izdarija viņa un šis nebuja otrais gadījums.vissu tik noklusē ,tādām sievietēm vieta tikai cietumā!!!
 • SO.
  +5 +5 0

  SO.

  Kad nelaime notikusi, tad visi visu zina, it sevišķi laukos, līdz tam nevienu neuztrauc, ka māte, kurai ir bērni, palikusi bez darba.Vai tiešām pagastā jāgaida, lai cilvēks iet lūgties, lai palīdzētu?Esmu izaudzinājusi 5 bērnus, vienreiz lūdzu palīdzēt sagādāt malku, man paprasija-ko domāji, kad tik daudz bērnus ražoji?Paldies, vairs tai kantorī neesmu kāju spērusi, malku pati sagādāju.Mani bērni neviens pagasta nestrādā.
 • Sviests
  +5 +5 0

  Sviests

  Dzintara Pec Jusu komentara sanak, ka visas daudzbernu gimenes ir riska gimenes??? Un vai Jusu prat socialajam darbiniekam ir jaskrien un jaklauve pie katram durvim, lai noskaidrotu vai gimene ir berni un pastav kadi riski??? Un ja mate ir nolemusi nesaukt atro palidzibu vai socialajam darbiniekam bija japienem dzemdibas??? Vai dienaktim jadezure lidz dzemdibam? Vai Socialajam dienestam ir burvju nujina ar kuru, pakratis un visas likstas atrisinasies.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl