Ministri atbalsta finansējuma palielināšanu reto slimību ārstēšanai

Pievienot komentāru
Ministri atbalsta finansējuma palielināšanu reto slimību ārstēšanai
Foto: LETA

Valdība atbalstījusi ilgi gaidītos noteikumus par valsts atbalstu reto slimību ārstēšanā. Tie paredz uz Bērnu slimnīcas bāzes izveidot specializētu iestādi – Reto slimību koordinācijas centru.

Ierēdņi uzskata, ka šādā veidā pacientiem varēs palīdzēt efektīvāk. Vairāki speciālisti gan par to ir skeptiski, taču veselības ministre Anda Čakša (ZZS) pārmetumus saista ar gaidāmajām vēlēšanām.

Reto slimību koordinācijas centrs izveidots, lai uzlabotu reto slimību ārstēšanu gan bērniem, gan pieaugušajiem. Tam tiks izmantoti Bērnu slimnīcas resursi un pieejamās tehnoloģijas. Papildus Reto slimību koordinācijas centrā tiks iesaistītas atbalsta vienības – Stradiņa un Austrumu  slimnīcas. Iestādes sadarbosies uz savstarpēji noslēgtajiem līgumiem. Līdz šim bija tikai reto slimību kabinets, un palīdzība bija sniegta tikai bērniem

Anda Čakša
veselības ministre (ZZS)

Tur bija pacienti ar ģenētiskiem traucējumiem, grūtnieces, šīs specifiskās slimības, bet tiešām – tikai bērniem. Saprotot, ka, uzlabojoties ārstēšanai, šie bērni nonāk pieaugušo vecumā, parādījās problēma, ko darīt pēc 18 gadiem, aktualitāte par palīdzību pieaugušo vecumā kļuva arvien aktuālāka.

Reformu kritizējis Reto slimību speciālistu asociācijas valdes loceklis Stradiņa slimnīcas kardiologs Andris Skride. Viņaprāt, jaunais koordinācijas centrs radīs birokrātijas džungļus, kuros slimnieku intereses iestrēgs. Ministre pārmetumus noraida, liekot noprast, ka tiem ir politisks pamats – Skride ir ne tikai ārsts, bet darbojas partijā “Attīstībai Par”, kamēr Čakša pārstāv zaļzemniekus.

“Ja mēs runājam par vienu un to pašu speciālistu, vai – nu jau politiķi, viņš pats ir piedalījies diskusijās, diskusija bija ļoti gara, pret ko mēs salīdzinām – pacientam pašlaik nav skaidrs, kur viņam jāiet. Jā, par vienu diagnozi, bet izmeklējumu, ārstēšanas kopumu, nevarēja saņemt,” skaidro Čakša.

Tomēr Skride nav vienīgais reto slimību eksperts, kas pauž bažas par jaunajiem plāniem.

Šogad valsts ir gatava apmaksāt plaušu transplantācijas diviem pacientiem, finansēt vienu pulmonālo endarterektomiju, izmeklējumus – 1570 pacientiem.