“Ministra retorika ir mums iešāvusi kājā riktīgi!” Ažiotāža ap padomju laiku pieminekli Jēkabpilī

12 komentāri
“Ministra retorika ir mums iešāvusi kājā riktīgi!” Ažiotāža ap padomju laiku pieminekli Jēkabpilī
ULDIS JAUNZEMS, LNT ZIŅAS

Uzvirmojušas diskusijas par padomju laiku pieminekli – Otrajā pasaules karā kritušo karavīru apbedījumu vietā uzstādīto armijas lielgabalu Jēkabpilī.

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks aicinājis pašvaldību nevilcināties ar šī pieminekļa pārvietošanu, savukārt pašvaldība uzskata, ka politiķu iejaukšanās tikai traucē jau notiekošām sarunām par monumenta pārvietošanu.

Kara memoriāls Krustpils parkā izveidots 1976. gadā, par godu PSRS varoņiem, kas krituši, atbrīvojot Jēkabpili. Piemineklis ir uz postamenta novietots lielgabals, un tā stobrs joprojām pavērsts uz pretājā ielas pusē esošo Tautas namu.

Pēdējās dienās padomju lielgabals atkal raisījis asas diskusijas. Daļai vietējo iedzīvotāju šis padomju armijas simbols netraucē, citiem – ir kā dadzis acī.

Atmodas laika aktīvists Aigars Godiņš atzīst, ka piemineklis pilsētai godu nedara, bet tā pārvietošanu līdz šim tā arī neesot izdevies panākt. “Tas tiešām ir negods Latvijas valstij, un iedomājieties, tur garām iet tie, kas cietuši represijās, kas spīdzināti, un viņi iet garām šim okupācijas ideoloģijas rīkam, kas norāda, ka kolonizācija nav beigusies.”

Jēkabpils pašvaldībā skaidro, ka lielgabala un zem tā esošu apbedījumu pārvietošanu liedz starp Latviju un Krieviju noslēgtais līgums par apbedījumu uzturēšanu, taču pašvaldība aktīvi strādājusi, lai šo procesu uzsāktu. Esot saņemta vietējo mazākumtautību biedrību, kā arī piederīgo atļaujas pārapbedījumu veikšanai, notikušas sarunas ar Krievijas vēstniecību, un esot bijusi cerība pārapbedījumus paveikt līdz maijam, kad Jēkabpilī notiks NBS parāde par godu valsts neatkarības atjaunošanas gadadienai.

“Mēs piekrītam, ka šajā vietā varētu ierīkot bērnu spēļu laukumu un šo pārnest pie brāļu kapiem, kur tas pienāktos, vēl pirmdien pie mums bija aizsardzības ministrijas un brāļu kapu komitejas pārstāvis,” stāsta Jēkabpils domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (LZP).

Tagad iecerēm pārvilkta svītra un pašvaldības darbs esot vējā. Šonedēļ Saeimas deputāts Kaspars Girģens vērsis aizsardzības ministra uzmanību, ka nekas šajā lietā netiekot darīts. Savukārt Pabriks aicinājis Jēkabpils pašvaldību rīkoties, lai padomju lielgabalu aizvāktu. Jēkabpils mērs ir pārliecināts, ka šāda valsts amatpersonu retorika ir nodarījusi kaitējumu.

“Mūsu bijušā kolēģa un ministra retorika ir mums iešāvusi kājā riktīgi, pēc šādas retorikas Krievija, protams, ka nevēlēsies mainīt kaut ko. Tas mums iegriež, šī runāšana, bet mēs esam likumpaklausīgi, mēs paļaujamies uz to, ko valdība noslēgusi ar citu valsti, nevaram šobrīd klaji populistiski, kā dažs labs saka, ka šodien dienas laikā aizvāks,” turpina Ragainis.

Jēkabpils mērs par situāciju ir skarbs, jo pieminekli patvaļīgi pārvietot nav iespējams.

Sākotnēji bijis plānots NBS parādes laikā, 4. maijā lielgabalu pārsegt, taču tagad skaidrs, ka šajā vietā būs skatītāju tribīnes un piemineklis nebūs redzams.

12 komentāri