Minimālo pensiju nākamgad sola palielināt no 64 līdz 99 eiro

45 komentāri
Minimālo pensiju nākamgad sola palielināt no 64 līdz 99 eiro
RŪTA KALMUKA, F64

Valdība otrdien konceptuāli atbalstīja Labklājības ministrijas plānu celt minimālo garantētā ienākuma slieksni. Runa ir par valsts maksājumiem visnabadzīgākajiem cilvēkiem, kuriem citu ienākumu nav. Plāns paredz, ka, piemēram, minimālā pensija nākamgad augtu līdz 99 eiro. Pašlaik gan nav skaidrs, vai plānam atradīsies finansējums. To rādīs sarunas par nākamā gada valsts budžetu.

Šobrīd minimālais ienākumu slieksnis mēnesī Latvijā ir 64 eiro. Šādas summas izmaksu valsts garantē visiem – gan strādājošiem, gan pensijā esošiem valsts iedzīvotājiem, kā arī invalīdiem, kuriem kaut kādu iemeslu dēļ nav ienākumu, vai arī tie ir mazāki par minēto summu.

Tomēr saprotams, ka ar 64 eiro mēnesī izdzīvot nav iespējams. Tāpēc Labklājības ministrija izstrādājusi plānu, kas paredz no nākamā gada sākt minimālā ienākuma sliekšņa pārskatīšanu.

“Minimālā pensija nav pārskatīta kopš 2008. gada, un starp visām Eiropas Savienības valstīm Latvija ir valsts, kur minimālā pensija ir viszemākā,” norāda labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV).

Saskaņā ar otrdien valdībā iesniegto plānu nākamgad minimālo pensiju paredzēts palielināt līdz 99 eiro. Darba devēji gan iebilda, ka ienākumi tiek palielināti personām, kuras bez attaisnojoša iemesla nav strādājušas, tikmēr strādājušajiem pensionāriem minimālais ienākumu slieksnis augtu lēnāk, kas neesot taisnīgi. Līdzīga problēma esot ar atbalstu ģimenēm ar bērniem.

“Bērniem mūsu valstī būtu jābūt prioritātei, jo tā ir īpaši aizsargājamā grupa, kura nav vainojama savā finansiālā situācijā, jo to nevar ietekmēt. Respektīvi, mēs esam koncentrējušies uz to, ka vispārējo nabadzību mēs mazinām krietni straujāk nekā nabadzību bērniem, kur veidojas atstumtības riski, un šī problēma būs nākotnes problēma, ja mēs viņu nerisināsim,” norāda LDDK pārstāve Inese Olafsone.

“Domāju, ka 99 eiro ir tas pats minimums un pirmais solis, uz ko mēs varētu sākt iet, lai mazinātu nabadzību. Šis ir tas, ko mēs varam izdarīt nākamā gada budžeta ietvarā. Jautājumi par bērnu pabalstiem ir jāpārskata, bet ne nākamā gada budžeta ietvarā.”

Tāpat nākamgad līdz 99 eiro paredzēts palielināt atbalstu personām ar invaliditāti, kuras saņem valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu. Savukārt citām grupām minimālie ienākumu pieaugtu vēl pēc gada. Ministri plānu konceptuāli atbalstīja, tomēr premjers atzina, ka tā realizācija vēl nav skaidra un būs atkarīga no sarunām par nākama gada budžetu.