Milzu sumbrs no Baltkrievijas Latgalē viesojas jau 11 diennaktis. Stāsts par neparasto viesi

9 komentāri

Pirmo reizi sumbrs Bērziņu pagastā redzēts 8. septembrī, kopš tā laika iespaidīgais viesis manīts jau daudzas reizes klīstam apkārt. Video uzfilmēja vietējie zemnieki, kuri pie lieliem dzīvniekiem ir pieraduši, jo audzē Šarolē šķirnes govis.

Taču pat lopkopjus šāds kundziņš ir pārsteidzis.

Andris Mizāns
z/s ”Jaunkalni” saimnieks

Viņš katru dienu atnāk, kaut kur aizklīst un atnāk vēl. Ielīdis dārzos, kāpostus apēda, bietes sarkanās izraustījis. Pie brāļa ābeļdārzā un pie gotiņām guļ pa nakti.

Bērziņu pagasts atrodas Baltkrievijas pierobežā, tāpēc vietējie iedzīvotāji uzskata, ka lielais sumbrs pārbēdzis no kaimiņvalsts. Sumbri ir lielākie un smagākie sauszemes dzīvnieki Eiropā. Pieauguša sumbra skausta augstums sasniedz gandrīz divus metrus, bet svars pat līdz tonnai.

Zoologs Jānis Ozoliņš norāda, ka Latvijā mežonīgi sumbri dzīvoja vēl 16. gadsimtā, taču Baltkrievijā un Lietuvā tie joprojām sastopami savvaļā. Mūsu valstī nebrīvē sumbri mitinās Baltijas jūras piekrastē Papē, taču valsts austrumos redzētais sumbrs ir absolūts retums.

Jānis Ozoliņš
zoologs, institūta ”Silava” vadošais pētnieks

Tas, ka sumbri parādās tik tālu uz austrumiem, tas nav bijis tiešām daudzus gadsimtus.

Jānis Ozoliņš piebilst, ka, ņemot vērā, ka sumbrs pats prom no cilvēku īpašumiem neiet, viņu vajadzētu transportēt. Taču Latvijā nav nevienas organizācijas, kas spēj profesionāli to paveikt.

Jānis Ozoliņš
zoologs, institūta ”Silava” vadošais pētnieks

Pieļauju, ka baltkrievi pakaļ savam sumbram nebrauks, bet nu savā laikā mums dzīvoja sumbri Līgatnes dabas takās, varbūt viņu var nogādāt tur, taču kaut ko vajadzētu darīt.