Milzīgs trieciens un neizpratne, kā tas varēja notikt; intervija ar cūku mēra skartās saimniecības pārstāvi

22 komentāri

Jau ziņots, ka Pārtikas un veterinārais dienests šogad konstatēja pirmo Āfrikas cūku mēra uzliesmojumu mājas cūkām. Slimība skārusi cūku novietni “Rukas” Krimuldas novada Krimuldas pagastā ar 5023 dzīvnieku ganāmpulku. Cūku audzēšanas kompleksa apsaimniekotājs ir SIA “Ancers”. Uzņēmuma ražošanas vadītājs Edvīns Vakss ir pilnīgā neizpratnē, kā tas varēja notikt.

Notikušais ir milzīgs trieciens, jo tuvāko dienu laikā esot jālikvidē visi novietnē esošie dzīvnieki. Edvīns Vakss akcentēja, ka nav nekādas skaidrības, kā slimība varēja skart saimniecību. Visas drošības normas tika ievērotas.

Edvīns Vakss, “Ancers” ražošanas vadītājs

Nezinu, kā var ievest. Riņķī sēta, viss nožogots, viss aizslēgts. Dzīvnieku mītnēs var ieiet tikai kopējs, kurš pirms tam veic dezinfekciju gan apaviem, gan apģērbam. Ko vēl? Man nav skaidrs.

Šobrīd notiek dzīvnieku iznīcināšana, un drīzumā šis darbs būs pabeigts. Ik pa brīdim var dzirdēt, kā iebrēcas cūkas. No saimniecības ēkas izbraucošo kravas automašīnu rūpīgi dezinficē. Vietējie iedzīvotāji stāsta, ka saimnieka esot ļoti žēl, jo viņš centies, licis žogu apkārt. Pie saimniecības patrulē divas policijas automašīnas. Kā novēroja TV3 Ziņas, netālu no fermas atrodas divi medību torņi jeb masti.

Ap skarto novietni noteikta karantīna. Aizsardzības zona ir triju kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap skarto novietni. Šajā teritorijā tiks kontrolēts mājas un mežacūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai.

Ministru prezidents Māris Kučinskis šodien sasauca Krīzes vadības padomes sēdi. Padome rosina izsludināt ārkārtas situāciju Āfrikas cūku mēra skartajos Krimuldas un Ādažu novados. Par Krīzes vadības padomes sēdē lemto rīt, 17.janvārī, vēl spriedīs Ministru kabinets. Iepriekš bija plānots, ka valdība par minēto jautājumu lems šodien, taču nepieciešams laiks, lai sagatavotu dokumentus.

Video!

Foto

22 komentāri