Militārā parāde, lāpu gājiens un svecīšu nolikšana pie Rīgas pils mūra – Lāčplēša dienas notikumu reportāža

0 Komentāru
Militārā parāde, lāpu gājiens un svecīšu nolikšana pie Rīgas pils mūra – Lāčplēša dienas notikumu reportāža
EVIJA TRIFANOVA, LETA

Šodien Latvijā tiek svinēta Lāčplēša diena. Kā ierasts, 11. novembrī pieminam Latvijas armijas uzvaru pār Bermonta karaspēku, kā arī tiek godināti šobrīd bruņotajos spēkos dienošie karavīri.

Doma baznīcā šis rīts sākās ar dievkalpojumu, kurā tika aizlūgts par visiem, kas krituši par Latvijas valsti. Vēlāk, piedaloties valsts amatpersonām, vēstniecību pārstāvjiem, bruņoto spēku karavīriem un arī NATO sabiedrotajiem, Rīgas Brāļu kapos pie Mūžīgās uguns tika nolikti ziedi un ar klusuma brīdi godināti Latvijas karavīri.

Brīvības cīņas īsi pēc valsts neatkarības pasludināšanas pirms gandrīz 100 gadiem tiek uzskatītas par vienu no sarežģītākajiem periodiem, tobrīd vēl tikko dzimušās valsts vēsturē. Lai arī tika nodarīti lieli zaudējumi tautsaimniecībai, zaudēti cilvēkresursi, brīvības cīnītājiem tomēr izdevās uzvarēt skaitliski lielāko Bermonta armiju.

Atzīmējot Lāčplēša dienu, pie Brīvības pieminekļa notika armijas parāde, kurā piedalījās Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas iestāžu vienības.

Dienas vidū Brīvības pieminekļa pakājē 350 karavīru, zemessargu, robežsargu, policistu un ugunsdzēsēju gatavi Lāčplēša dienas militārai parādei. Uz to pulcējušās arī valsts augstākās amatpersonas un ārvalstu vēstniecību pārstāvji.

Valsts prezidents Raimonds Vējonis kopā ar pasaules valstu līderiem atrodas Parīzē, kur tiek tiem atzīmētas pirmā pasaules kara beigas, tādēļ viņa vietā militāro parādi pieņēma Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece. Uzrunājot klātesošos pirms militārās parādes, Mūrniece uzvēra Latvijas brīvības cenu un aicināja novērtēt to, ka varam piedzīvot valsts simtgadi brīvā un demokrātiskā Latvijā.

“Valsts aizstāvēšana izaug no valsts gribas, ikvienā mūsu karavīrā mīt Lāčplēša gars arī šodien, mūsu karavīri dzird, redz un sargā Latviju. Mēs esam vislabākajā drošības situācijā savas valsts pastāvēšanas vēsturē, kopā ar Latvijas valsts karavīriem mūsu valsti sargā NATO sabiedrotie,” sacīja Mūrniece.

Vērot militāro parādi Brīvības pieminekļa pakājē bija pulcējušies gan lieli, gan mazi. Visi kā viens šodien jūtas saviļņoti.

“Ļoti skaisti. organizēti, labi, paldies Dievam, ka mums tāda ir, ka mēs varam atcerēties tos gadus no bērnības, kad atklāja Brīvības pieminekli, uguntiņas dega, tauta jūsmoja, neizsakāms sirds siltums,” saka Vladislavs. “Mēs neesam no Rīgas, tāpēc mēs pirmo reizi, ļoti patika,” iespaidos par redzēto dalās Dzintra. “Viss bija ļoti labi un tiešām svētku noskaņa,” norāda Andris.

Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis aicināja ikvienu cienīt arī tos, kuri šobrīd ir gatavi jebkurā brīdī cīnīties par savu valsti: “Mēs esam tādā pacilātā noskaņojumā un tāpēc es tiešām gribētu novēlēt visiem priecīgus šos svētkus atcerēties un cienīt tos, kas arī šobrīd pilda pienākumus. Paldies, karavīr, ka tu mūsu valsti sargā.”

Tikmēr Nacionālo Bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš LNT Ziņām pauda gandarījumu par to, ka karavīru rindas kļūst arvien pilnākas un pēdējā laikā dienestā arvien vairāk piesakās tie, kas atgriezušies no ārzemēm: “Vilina dzimtene atpakaļ un cilvēkiem tomēr iekšā deg tā mīlestība, es negribu lietot vārdu patriotisms, lai tas nebūtu galīgo nodeldēts, bet tā mīlestība velk pie mūsu sētas, pie mūsu ģimenes, atpakaļ pie mūsu ozoliem un par to es esmu pateicīgs visiem tiem, kas veido mūsu aizsardzības sistēmu.”

Pēc militārās parādes valsts augstākās amatpersonas pulcējās svinīgā ziedu nolikšanas ceremonijā pie pulkveža Oskara Kalpaka pieminekļa.

Tāpat, ievērojot tradīciju, simtiem Rīgas iedzīvotāju un viesu šodien devās Lācplēša dienas lāpu gājienā. Pasākumā varēja redzēt gan jauniešus, gan ģimenes ar bērniem un protams – seniorus ar lāpām vai svecītēm rokās. Gājiens sākās no Brāļu kapiem, tālāk tas devās pa Brīvības ielu, gar Brīvības pieminekli un tālāk uz Daugavmalu, kur norisinājās uguns plosta palaišana Daugavā.

Bet svētdienas vakarā 11. novembra krastmalā turpinājās Lāčplēša dienas emocionālākais un vizuāli krāšņākais pasākums – svecīšu iedegšana pie Rīgas pils mūriem.

0 Komentāru