Mīklaina varžu un krupju izzušana Latvijā

1 komentārs

Latvijā izzūd vardes un krupji. Par laimi, pagaidām ne masveidā, taču Starptautiskā Vides un dabas resursu aizsardzības organizācija secinājusi, ka tuvākajā laikā reāliem izmiršanas draudiem tiks pakļauta trešā daļa zemeslodes abinieku – vardes, krupji un čūskas.

Visbiežāk vardes un krupji izzūd no mazām ūdenstilpēm – piemēram, dīķiem. Taču šī tēma, kāpēc viņus piemeklē šāds liktenis, Latvijā nav pietiekama izpētīta. Valsts institūcijas – gan Dabas aizsardzības pārvalde, gan Latvijas Vides aizsardzības fonds – plāno finansiāli atbalstīt šos pētījumus par varžu un krupju izzušanu mūsu valstī. Zināms ir viens: abinieku izzušana, kas jau ir konstatēta ne tikai Latvijā, bet arī citviet Eiropā, ietekmē ekosistēmu kopumā, un šīs tendences sekas var būt neprognozējamas.

Ekrānuzņēmumi

Andris Čeirāns,  abinieku eksperts, LU Bioloģijas lektors

Abiniekus ēd daudz dzīvnieku un putnu. Arī paši abinieki patērē odu kāpurus utt. Līdz ar to šīs grupas skaita samazināšana un izzušana varētu atstāt negatīvu iespaidu uz ekosistēmu kopumā.

Tuvākajos gados abinieku eksperti jeb herpetologi plāno veikt gan abinieku sugu monitoringu, gan noskaidrot cēloņus mīklainiem varžu izzušanas gadījumiem Latvijā.

TOP komentāri

  • es daru tā
    0 0 0

    es daru tā

    kad pļaujam ar trimmeri dārzu savu vardi , kura dzīvo zem ūdens mucas ielieku lejkannā, pēc tam palaižu atpakaļ, no spaiņa viegli var izlēkt.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl