Meži un purvi ir ļoti sausi! Brīvdienās dzēsti vairāki bīstami ugunsgrēki

Pievienot komentāru

Nedēļas nogalē Latvijas mežos plosījušies ugunsgrēki, taču visbīstamākā situācija izvērtās purvā Kuldīgas novadā. Tur 80 hektāru platības apdzēšanai nepietika tikai ar glābēju darbu, nācās piesaistīt arī armijas helikopteru. Meži un purvi ir ļoti sausi, un liesmas var izcelties pat no mazākās dzirksteles.

Nedēļas nogalē glābēju palīdzība bija nepieciešama meža ugunsgrēku dzēšanā Amatas novada Nītaures pagastā, Ādažu novada Alderos, kā arī Rīgā, blakus Jaunciema gatvei, un netālu no Baložiem, grūti pieejamā apvidū. Visbīstamākā situācija izveidojās Kuldīgas novada Rendas pagastā Ozolu kūdras purvā, kas aizdegās sestdien. Uguni 80 hektāru platībā dzēsa desmitiem glābēju, iesaistīts pat armijas helikopters.

“Sadūmojums bija ļoti liels! Vēja virziena dēļ neatnāca līdz Kuldīgai, bet bija stipri jūtams apdzīvotās vietās, pat Pelčos, Snēpelē un dārziņos. Uz šosejām, kur mašīnas brauc, sadūmojums bija jūtams stipri. Cilvēki bija satraukušies! Arī mēs centāmies, cik ātri var, izplatīt informāciju, lai cilvēki saprot, kas notiek,” stāsta Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa (Vienotība).

Situācija bija tik nopietna, ka tika lemts par iespējamu iedzīvotāju evakuāciju, taču tuvējo māju iemītnieki no šā piedāvājuma atteicās. “Valsts policijas ieskatā, viena māja jāevakuē. Mums Rendas pagasta pārvaldes vadītāja aizbrauca uz turieni, izrunājās ar iedzīvotājiem, piedāvāja iespēju evakuēties,” norāda Bērziņa.

Ļaunprātīga dedzināšana vai nejauša nelaime – aizvien nav skaidrības ne vietējiem, ne arī glābējiem.

“Par iemesliem – izmeklēs Valsts policija, šobrīd ziņu nav, kas varētu būt izraisījis konkrēto ugunsnelaimi. Uzpūš stiprāks vējš, uguns straujāk izplatās. Katrā ziņā ar visiem ugunsgrēkiem esam tikuši galā. Aicinām iedzīvotājus maksimāli ievērot ugunsdrošību, izvairīties no atklātas uguns lietošanas vai jebkā, kas varētu radīt dzirksteles,” akcentē VUGD pārstāve Agrita Vitola.

Ugunsnedrošajā periodā, kas sācies aprīļa nogalē, mežos un purvos aizliegts nomest degošus vai gruzdošus sērkociņus, izsmēķus vai citus priekšmetus.

Nedrīkst kurināt ugunskurus, izņemot īpaši ierīkotas vietas, kā arī dedzināt atkritumus.

Aizliegts braukt ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem pa mežu un purvu ārpus ceļiem un veikt jebkuru citu darbību, kas var izraisīt ugunsgrēku.

Nedrīkst veikt jebkādu dedzināšanu, kas rada dūmus, piemēram, kurināt grilu, bez saskaņošanas ar Valsts mežu dienesta mežniecību, jo dūmi var maldināt uguns novērošanas torņu dežurantus.