Mežacūkas izposta labības laukus un rada milzu zaudējumus lauksaimniekiem

0 Komentāru
Mežacūkas izposta labības laukus un rada milzu zaudējumus lauksaimniekiem
FOTO: LETA

Mežacūku radītās problēmas plešas plašumā. Ne tikai cūku mēris ir drauds un bezbailīgo mežacūku ieklīšana privātmāju dārziņos, brūkot virsū cilvēkiem, bet nu jau arvien vairāk zemnieku sūdzas par izpostītiem labības laukiem. LNT Ziņu korespondents Uldis Āboliņš šodien devās uz Sēlijas reģiona Neretas novadu, kur pašvaldība tiek vainota mežacūku izšaušanas kavēšanā.

Z/S Blīgznas vadītājs Dainis Ivanovs

Visa meža mala ir noēsta, tas viss stūris viss, viss pilnīgi. Zaudējums šim laukam ir kaut kādi 20%, kādus 15-20% var norakstīt, jo neiegūs ražu no tā lauka. 3.8 hektāri, nu kaut kāds pushektārs ir gandrīz noēsts, gandrīz hektārs noēsts.

Mežacūkas izbojās graudkopja ieplānoto grāmatvedības bilanci. Nesanāks iegūt cerētās septiņas tonnas kviešu. Arī vairāki citi Sēlijas graudaugu audzētāji tik plašus mežacūku radītos postījumus pieredz viņiem. Arī viņiem vairākos tūkstošos mērāmi zaudējumi.

Mednieki bisi nomainījuši pret smakojošiem mežacūku aizbiedējošiem flakoniem. Kviešu lauka vidū ir mednieku namiņš. Jēga no tā nekāda. Mazajiem mednieku kolektīviem, ar kuriem līgumus noslēguši izpostīto labības lauku saimnieki, likums aizliedz šaut. To varētu, ja pašvaldība dotu atļauju, konstatējot postījumus lauksaimniecībai. Neretas novada dome apliecina, komsija izveide būtu laikietilpīga.

Neretas novada domes juriste Valentīna Dubina

Mednieku koordinācijas komisijas izveidei mēs neredzam pamatu sasaukt ārkārtas sēdi, jo visiem zemniekiem ir iespējas pārslēgt līgumus ar tiem mednieku klubiem, kuriem ir atļaujas uz mežacūku izšaušanu. Lēmums par to tiks sagatavots 27.augustā.

Šobrīd mežacūkas var šaut tikai lielie mednieku kolektīvi, bet vietējie te tos vērtē kā maz efektīvas hobija līmeņa grupas.

0 Komentāru