Meža zvēriem neklājas viegli: Līgatnes dabas takās vairāki iemītnieki nav devušies ziemas miegā

1 komentārs
Meža zvēriem neklājas viegli: Līgatnes dabas takās vairāki iemītnieki nav devušies ziemas miegā
NATĀLIJA VALDNIECE, 900 SEKUNDES

Janvāris jau pusē, bet ziema joprojām nav sākusies, un siltās ziemas dēļ gadalaiki sajukuši arī meža zvēriem. Līgatnes dabas takās vairāki iemītnieki nav devušies ziemas miegā, turpinot daudz ēst un ar katru dienu, gaidot salu, kļūst arvien smagāki. Viegli neklājas arī zaķim Jancim, kurš jau rudens beigās kļuvis balts un tagad ir ļoti labi pamanāms.

No attāluma patiešām šķiet, ka šī baltā saliņa uz pelēcīgi brūnās zāles ir sniegs, bet, kad tā pēkšņi pieceļas kājās, ar Līgatnes dabas taku vadītāju pamanām skaistu zaķi kuplā baltā kažokā.

Zaķis Jancis balto kažoku, kā jau ierasts, nomainījis rudens beigās. Cerot, ka ziema un sniegs drīz būs klāt, bet nekā. Vienā voljerā kopā ar Janci dzīvo vēl seši zaķi – bez vārdiem, jo viņi ziemā kažoka krāsu nemaina un atšķirt viņus vienu no otra gandrīz nav iespējams.

“Latvijā dzīvo divu sugu zaķi: pelēkais un baltais. Vasarā pa gabalu nespeciālistam ļoti grūti viņus atšķirt. Bet ziemā atšķirības ir ļoti labi redzamas, tāpēc baltais zaķis ziemā maina kažoku no pelēka uz baltu, bet pelēkie zaķi visu gadu pelēki dzīvo,” saka Līgatnes dabas taku vadītāja un zooloģe Inta Lange.

Baltais zaķis Jancis šobrīd – bezsniega apstākļos – kļuvis ļoti pamanāms, tāpēc cenšas turēties kopā ar saviem brāļiem, kuri kažoku nav mainījuši.

“Viens no pelēkajiem zaķiem mierīgi mazgājas, priecājoties, ka uzmanību nepievērš, bet Jancis skraida, mēģinot atrast vietu, kur nebūs tik redzams. Kā var redzēt šajā kadrā, pelēkais zaķis perfekti var noslēpties zālē, bet tikai ne Jancis. Labi pamanāmu Janci trenkā arī stirnas, kas dzīvo kopā ar zaķiem vienā voljerā. Bet tas nav lielākais ļaunums, jo viņš dzīvo nebrīvē.”

“Bezsniega apstākļos baltais zaķi ir īsts mērķis. Līgatnes dabas takās mūsu zaķi ir aizsargāti no plēsējiem, šeit apkārt ir sēta. Bet savvaļā viņiem ir daudz ienaidnieku: lapsas, vilki, cilvēki, suņi, kaķi,” pauž Līgatnes dabas taku vadītāja.

Siltā ziema ieviesusi savas korekcijas un ziemas miegā nav devušies ne tikai lāči, kuri bieži vien neguļ ziemā, jo dzīvo nebrīvē, bet arī jenotsuņi, kuriem tas nav raksturīgi.

Savvaļas dzīvnieku kopējs Vilnis Goldbergs ir atnesis kārumus diviem jenotsuņiem Ullai un Jēcim. Vistu šķiņķīši un sausā barība regulāri pazūd, tas nozīmē, ka šie dzīvnieki nav devušies ziemas miegā. Ulla, piemēram, skaisti paslēpusies savā slēpnī zem zaru čupas un blisina actiņas.

“Arī Jēcis neguļ. Kā var redzēt, bieži pārvietojas. Īstajā ziemā ir sals, barības nav tik daudz, visur sniegs, augsts vēl. Tad ieritinās sniegā un guļ, jo ārā nav ko darīt, var tikai nosalt,” teic savvaļas dzīvnieku kopējs Vilnis Goldbergs.

Tāpēc pārītis meklē izklaides – ir taču silts! Taču Līgatnes dabas takās ir dzīvnieki, kuri ignorē ziemas neesamību un šobrīd saldi čuč šajā ziemas mājiņā. Tie ir brāļi āpši – Tedijs un Bosītis. Vīrietis teica – vīrietis izdarīja.

Vairāk par tematu – raidījuma “900 sekundes” sižetā

1 komentārs